Around The Combat World

Around The Combat World

Undercard Superstar

Around The Combat World

 

Welcome back to Around the Combat World, where fighters that you know or should know competed away from your television set over the weekend.

 

 

  • Rocky Fielding defeated David Brophy [R1 TKO]
  • Dereck Chisora defeated Robert Filipovic [R5 TKO]
  • Guadalupe Martinez Guzman defeated Carlota Santos [R9 TKO]
  • Cosmo Alexandre def. Mikhail Romanchuk [KO, Superstar Fight 9]
  • Yodkhunpon Sitmonchai lost to Tyjani Beztati [UD, Glory 45]
  • Massaro Glunder lost to Zakaria Zouggary [UD, Glory 45]
  • Yousri Belgaroui defeated Jason Wilnis [R1 Stoppage, Glory 45]
  • Superbon Banchamek defeated Mohamed Khamal [Decision, Enfusion Live 53]
  • Jahfarr Wilnis lost to Luis Tavares [Decision, Enfusion Live 53]
  • Tayfun Ozcan defeated Redouan Laarkoubi [R1 TKO, Enfusion Live 53]
  • Nordin Ben Moh defeated Diogo Neves [Decision, Enfusion Live 53]
  • Buakaw Banchamek defeated Sergei Kuliaba [Decision, All Star Fight 2]
  • Andrei Kulebin lost to Seabmean Siepmurn Chefboonthum [Decision, All Star Fight 2]
  • Pakorn PK Saenchaimuaythaigym defeated Igor Liubchenko [Decision, All Star Fight 2]
  • Saenchai PK Saenchaimuaythaigym defeated Juan Palmero [Decision, Thai Fight: Barcelona]
  • Dan Hornbuckle lost to Adem Redzovic [SD, Fight To Win Pro 49]
  • Nathiely Karoline de Jesus [Won Gold Medal, Black Belt Heavyweight Division, Black Belt Openweight Division, IBJJF Dallas Fall International Open]
  • Joao Miyao [Won Gold Medal, Black Belt Light Featherweight Division, IBJJF Pan No-Gi Championship]
  • Gianni Grippo [Won Gold Medal, Black Belt Featherweight Division, IBJJF Pan No-Gi Championship]
  • Jonathan Satava [Won Silver Medal, Black Belt Featherweight Division, IBJJF Pan No-Gi Championship]
  • Jacksoun Sousa [Won Gold Medal, Black Belt Super Heavyweight Division, Black Belt Openweight Division, IBJJF Pan No-Gi Championship]
  • Ana Talita [Won Bronze Medal, Black Belt Featherweight Division, IBJJF Pan No-Gi Championship]
  • Michelle Nicolini [Won Gold Medal, Black Belt Lightweight Division, IBJJF Pan No-Gi Championship]
  • Wellington Dias [Won Gold Medal, Black Belt Featherweight Division, IBJJF Copenhagen Open]
  • Diogo Araujo [Won Silver Medal, Black Belt Featherweight Division, IBJJF Copenhagen Open]
  • David Mitchell defeated Mike Lambert [Submission, Submission Underground 5]
  • Craig Jones defeated Ben Egli [Submission, Submission Underground 5]
  • AJ Agazarm defeated Phil Baroni [Submission (OT), Submission Underground 5]
  • Amanda Diggins defeated Sarah Kaufman [Submission (OT), Submission Underground 5]
  • Yasubey Enomoto lost to Aliaskhab Khizriev [UD, Fight Nights Global 74]
  • Michael Graves lost to Nikolay Aleksakhin [R3 TKO, Fight Nights Global 74]
  • Shane Campbell defeated Michael Scarcello [R2 Submission, Unified MMA 32]
  • Carlo Prater lost to Jason Norwood [UD, Fury Fighting Championship 17]
  • DJ Linderman lost to Amirkhan Isagadzhiev [R1 KO, Absolute Championship Berkut 71]
  • Dileno Lopes lost to Dukvaha Astamirov [UD, Absolute Championship Berkut 71]
  • Takeya Mizugaki lost to Rustam Kerimov [R1 TKO, Absolute Championship Berkut 71]
  • Eduard Vartanyan defeated Andrei Koshkin [UD, Absolute Championship Berkut 71]
  • Cody Pfister defeated Charles Bennett [R1 Submission, Fist Fight Nights 2]
  • Daron Cruickshank defeated Alexander Trevino [R1 KO, Knockout Promotions 58]

 

 

More Sports

More MMA
Home