UFC Fight Night: Rivera vs Moraes Results

UFC Fight Night: Rivera vs Moraes Results

MMA Manifesto

UFC Fight Night: Rivera vs Moraes Results

UFC Fight Night: Rivera vs Moraes
June 1, 2018 
Adirondack Bank Center
Utica, New York

 

UFC Fight Night: Rivera vs Moraes Fight Card

 

Fight Card Ranking (strength of card on paper based on our exclusive Pound for Pound fighter rankings)

6,368 – above average (due to depth of card)

UFC Fight Night cards range between 7,800-4,200 points, with an average UFC on FOX card ranking 5,900

 

(click on fighter’s name for detailed scouting report)

(fighter ranking based on our exclusive Performance Based Ranking system – click fighter’s rank to check out the list)

 

Main Card (FS1/TSN2 – 10:00 pm Eastern)

Bantamweights (five rounds):
Jimmie Rivera  (21-1, #5 ranked bantamweight) vs
Marlon Moraes  (20-5-1, #8 ranked bantamweight) **WINNER VIA TKO (HEAD KICK & PUNCHES) – ROUND 1 (0:33)

PERFORMANCE OF THE NIGHT


Lightweights:
Gregor Gillespie  (11-0,  #27 ranked lightweight) **WINNER VIA SUBMISSION (ARM-TRIANGLE CHOKE) – ROUND 2 (4:06)
vs Vinc Pichel  (11-1, #32 ranked lightweight)

PERFORMANCE OF THE NIGHT


Heavyweights:
Walt Harris  (10-7, #17 ranked heavyweight**WINNER VIA TKO (PUNCHES & ELBOWS) – ROUND 2 (4:59)
vs Daniel Spitz  (6-1, #25 ranked heavyweight)


Welterweights:
Jake Ellenberger  (31-13, #19 ranked welterweight) vs
Ben Saunders  (21-9-2, #57 ranked welterweight) **WINNER VIA TKO (KNEE TO BODY & PUNCHES) – ROUND 1 (1:56)

PERFORMANCE OF THE NIGHT


Featherweights:
Julio Arce  (14-2, #46 ranked featherweight) **WINNER VIA SUBMISSION (REAR NAKED CHOKE) – ROUND 3 (2:55)
vs Daniel Teymur  (6-1, #52 ranked featherweight)


Light Heavvweights:
Gian Villante  (16-9, #18 ranked light heavyweight) vs
Sam Alvey  (32-10, 1 NC, #7 ranked light heavyweight) **WINNER VIA SPLIT DECISION (29-28, 28-29, 29-28)


Prelim (FS1/Fight Network – 8:00 pm Eastern)

Women’s Flyweights:
Sijara Eubanks  (3-2) **WINNER VIA UNANIMOUS DECISION (29-28, 30-27, 30-27)
vs Lauren Murphy  (10-3, #8 ranked women’s flyweight)


Lightweights:
Nik Lentz  (30-8-2, 1 NC, #38 ranked lightweight) vs
David Teymur  (7-1, #35 ranked lightweight**WINNER VIA UNANIMOUS DECISION (30-27, 30-27, 29-28)


Welterweights:
Belal Muhammad  (13-2, #37 ranked welterweight) **WINNER VIA UNANIMOUS DECISION (30-27, 30-27, 30-27)
vs Chance Rencountre  (12-2)


Lightweights:
Desmond Green  (20-6, #66 ranked lightweight**WINNER VIA UNANIMOUS DECISION (30-27, 30-27, 29-27)
vs Gleison Tibau  (40-13, #43 ranked lightweight)


Early Prelims (UFC Fight Pass – 6:30 pm Eastern)

Bantamweights:
Johnny Eduardo  (28-11, #36 ranked bantamweight) vs
Nathaniel Wood  (13-3) **WINNER VIA SUBMISSION (D’ARCE CHOKE) – ROUND 2 (2:18)

PERFORMANCE OF THE NIGHT


Flyweights:
Jarred Brooks  (13-1, #26 ranked flyweight) vs
Jose Torres  (7-0) **WINNER TKO (SLAM & PUNCHES) – ROUND 2 (2:55)

 

 

Shop Holiday Deals!

More Sports

More MMA Manifesto
Home