Quantcast
The Sports Daily > Fang's Bites
Friday’s Viewing Picks

All Times Eastern

Australian Rules Football
AFL Round 19
Hawthorn Hawks vs. Sydney Swans — Fox Soccer Plus, 5:30 a.m.
North Melbourne Kangaroos vs. Melbourne Demons — FS2, 11:30 p.m.
Port Adelaide Power vs. St. Kilda Saints — Fox soccer Plus, 2:30 a.m. (Saturday)

Baseball
National Youth Baseball Championships, Baseball Heaven, Yaphank, NY
12U Bracket Play

Tri State Arsenal Prime (NJ) vs. LI Body Armor Titans (NY) — CBS Sports Network, 10 a.,m.

12U All-Star Game
East All-Stars vs. West All-Stars — CBS Sports Network, 1 p.m.

Beach Volleyball
FIVB Beach Volleyball World Championships, Danube Island, Vienna, Austria
Women’s Pool Play

United States (April Ross/Lauren Fendrick) vs. Communist China (Xue Chen/Wang XinXin) — Olympic Channel, 11 a.m.

Boxing
Boxeo Telemundo, Osceola Heritage Park, Kissimmee, FL
WBO Regional Super Flyweight Title

David Carmona vs. José Martinez — Telemundo, 11:35 p.m.

CFL
Week 6
BC Lions s. Edmonton Eskimos — TSN/TSN3/TSN4/TSN5/ESPN2, 9:30 p.m.

College Football
College Football Live — ESPN2, 5 p.m.
BTN Live: Football Media Day Special — Big Ten Network, 5 p.m.

Drag Racing
NHRA Sonoma Nationals, Sonoma Raceway, Sonoma, CA
Qualifying — FS1, 11 p.m.

ELeague
Valve’s Free to Play — TBS, 10 p.m.

Formula 1
Hungarian Grand Prix, Hungaroring, Budapest, Hungary
Practice — NBCSN, 8 a.m.

Golf
European Tour
European Championship, Green Eagle Golf Course, Hamburg, Germany

2nd Round — Golf Channel, 5 a.m.

The Senior Open, Royal Porthcawl Golf Club, Bridgend, Wales, United Kingdom
2nd Round — Golf Channel, 7 a.m.

LPGA Tour
Scottish Open, Dundonald Links, North Ayrshire, Scotland, United Kingdom

2nd Round — Golf Channel, 9:30 a.m.

PGA Tour
Canadian Open, Glen Abbey Golf Club, Oakville, Ontario, Canada

2nd Round — Golf Channel, 3 p.m.

Golf Central Pregame — Golf Channel, 2 p.m.

USGA
U.S. Girls Junior Championship, Boone Valley Golf Club, Augusta, GA

Semifinals — FS1, 3 p.m.

Horse Racing
Saratoga Live, Saratoga Race Course, Saratoga Springs, NY
Curtin Stakes — FS2, 4 p.m.

Mixed Martial Arts
UFC 214: Cormier vs. Jones 2, Honda Center, Anaheim, CA
Weigh-In — FS1, 8 p.m.

UFC Top Ten: Upsets — FS1, 9 p.m.
UFC’s Greatest Fights: Jones vs. Gustafsson — FS1, 9:30 p.m.

Lion Fight 37, Foxwoods Resort Casino, Mashantucket, CT
Super Welterweight Title Bout

Jo Nattawut vs. Petchtanong Banchamek — AXS TV, 9 p.m.

Hard Knocks MMA Fighting: Chaleur Jones and Trenton Rowell — beIN Sports, 9 p.m.
All Access: Mayweather vs. McGregor: Episode 1 — Showtime, 10 p.m.

MLB
American League
Anaheim at Toronto — Fox Sports West/Sportsnet, 7 p.m.
Houston at Detroit — AT&T SportsNet Southwest/Fox Sports Detroit, 7 p.m.
Kansas City at Boston — Fox Sports Kansas City/NESN, 7 p.m.
Tampa Bay at New York Yankees — Fox Sports Sun/YES, 7 p.m.
Baltimore at Texas — MASN2/Fox Sports Southwest, 8 p.m.
Cleveland at Chicago White Sox — STO/Comcast SportsNet Chicago, 8 p.m.
Minnesota at Oakland — Fox Sports North/NBC Sports California, 10 p.m.

National League
Atlanta at Philadelphia — Fox Sports South/Comcast SportsNet Philadelphia, 7 p.m.
Cincinnati at Miami — Fox Sports Ohio/Fox Sports Florida, 7 p.m.
Colorado at Washington — AT&T SportsNet Rocky Mountain/MASN, 7 p.m.
Chicago Cubs at Milwaukee — MLB Network/Comcast SportsNet Chicago Plus/Fox Sports Wisconsin, 8 p.m.
Arizona at St. Louis — MLB Network/Fox Sports Arizona/Fox Sports Midwest, 8:15 p.m.
Pittsburgh at San Diego — AT&T SportsNet Pittsburgh/Fox Sports San Diego, 10 p.m.
San Francisco at Los Angeles Dodgers — KNTV/Spectrum SportsNet LA, 10 p.m./MLB Network, 11 p.m. (joined in progress)

Interleague
New York Mets at Seattle — SNY/Root Sports, 10 p.m./MLB Network, 11 p.m. (joined in progress)

MLB Central — MLB Network, 10 a.m.
The Rundown — MLB Network, 2 p.m.
MLB Now — MLB Network, 4 p.m.
MLB Tonight — MLB Network, 6 p.m.
MLB Whiparound — FS1, midnight
Quick Pitch — MLB Network, 1 a.m. (Saturday)

NASCAR
Camping World Truck Series
Overton’s 150 at Pocono, Pocono Raceway, Long Pond, PA

Practice — FS1, noon
Final Practice — FS1, 2 p.m.

Beyond the Wheel — FS1, 1 p.m.

Xfinity Series
Cellular 250, Iowa Speedway, Newton, IA

Practice — NBCSN, 5 p.m.
Final Practice — NBCSN, 6:30 p.m.

NASCAR America — NBCSN, 6 p.m.

NBA
The Jump — ESPN, 3 p.m.
NBA GameTime — NBA TV, midnight

NFL
Good Morning Football — NFL Network, 7 a.m.
Inside Training Camp Live — NFL Network, 10 a.m.
NFL Live — ESPN, 1:30 p.m.
Training Camp Primetime – NFL Network, 8 p.m.

NHL
NHL Tonight — NHL Network, 10 p.m.

Soccer
International Club Friendly, Osterwald-Stadion, Schneverdingen, Germany
West Ham United vs. Werder Bremen — beIN Sports, 12:25 p.m.

ESPN FC — ESPN2, 5:30 p.m.
The Xtra — beIN Sports, 7 p.m.
FIFA Football — beiN Sports, 7:30 p.m.
The Football Years: 1997-1998 — beIN Sports, 8 p.m.

Sports Talk
Boomer & Carton — CBS Sports Network, 6 a.m.
Sport Today — BBC World News, 6:45 a.m.
SportsCenter:AM — ESPN, 7 a.m.
The Dan Patrick Show — Audience (AT&T U-Verse/DirecTV), 9 a.m./NBCSN, 9:30 a.m. (joined in progress)
SportsCenter: Face to Face With Hannah Storm — ESPN2, 10 a.m.
The Dan Le Batard Show With Stugotz — ESPNU, 10 a.m.
Sport Today — BBC World News, 11:45 a.m.
The Rich Eisen Show — Audience (AT&T U-Verse/DirecTV)/AT&T SportsNet (Pittsburgh/Rocky Mountain/Southwest)/Root Sports Northwest, noon
BYU Sports Nation — BYUtv, noon
Outside the Lines — ESPN, 1 p.m.
The Russillo Show — ESPNews, 1 p.m.
Jalen & Jacoby — ESPN2, 2 p.m.
World Sportsday — BBC World News, 2:30 p.m.
Tiki and Tierney — CBS Sports Network, 3 p.m.
SportsNation — ESPN, 3:30 p.m.
Highly Questionable — ESPN, 4:30 p.m.
Around the Horn — ESPN, 5 p.m.
The Sean Salisbury Show With Robin Carlin — beIN Sports, 5 p.m.
Pardon the Interruption — ESPN, 5:30 p.m.
Time to Schein — CBS Sports Network, 6 p.m.
SC6 With Michael Smith and Jemele Hill — ESPN, 6 p.m.
SportsCenter On the Road:El Clasico — ESPN, 7 p.m.
30 for 30: This Was the XFL — ESPN2, 8 p.m.
SportsCenter at Night — ESPN, midnight
Nación ESPN — ESPN2, midnight
Contacto Deportivo: Edición Copa Oro — Univision/Univision Deportes, mignith
Jalen & Jacoby — ESPN2, 1:30 a.m. (Saturday)

Swimming
2017 FINA World Aquatics Championships, Danube Arena, Budapest, Hungary
Day 6-Heats — Olympic Channel, 3:30 a.m.
Day 6-Semifinals & Finals — NBCSN, 11:30 a.m.
Day 7-Heats — Olympic Channel, 3:30 a.m. (Saturday)

Tennis
ATP Tour
German Tennis Championships 2017, Rothenbaum Tennis Center, Hamburg, Germany

Quarterfinals — Tennis Channel, 6 a.m.
Semifinals — Tennis Channel, 6 a.m. (Saturday)

WTA Tour
Ericsson Open, Båstad, Sweden and JiangXi Open, Nanchang, Communist China: Quarterfinals — beIN Sports, 6 a.m.

Water Polo
2017 FINA World Aquatics Championships, Alfred Hajos Pool, Margaret Island, Budapest, Hungary
Women’s Bronze Medal Match: Canada vs. Russia — Olympic Channel, 9 a.m.
Women’s Gold Medal Match: United States vs. Spain — Olympic Channel, 2:30 p.m.

WNBA
Connecticut Sun at Washington Mystics — NBA TV, 7 p.m.
Dallas Wings at Seattle Storm — NBA TV, 10 p.m.

Entertainment
Masters of Illuision — The CW, 8 p.m.
Choccywoccydoodah: Cake and Cupid Conquers All — Cooking Channel, 8 p.m.
Live PD: Rewind No. 33 — A&E, 8 p.m.
Return to the Isle of Jaws: Sharkopedia Edition — Discovery, 8 p.m.
Fargo — IFC, 8 p.m.
Dateline: Secrets Uncovered: Unimaginable — Oxygen, 8 p.m.
Killjoys: After the Rack — Syfy, 8 p.m.
Charlie Rose-The Week — PBS, 8:30 p.m.
Choccywoccydoodah: All You Need Is Love When It’s Cold — Cooking Channel, 8:30 p.m.
The Great British Baking Show: Tudor Week — PBS, 9 p.m.
Live PD: 07.28.17 — A&E< 9 p.m.
Treehouse Masters: Branched Out: Musician Hideouts — Animal Planet, 9 p.m.
African Shark Safari — Discovery, 9 p.m.
Louisiana Flip N Move: French Flat vs. Jazzy Joint — DIY Network, 9 p.m.
Ancient Aliens: The Animal Agenda — History Channel, 9 p.m.
Nazi Megastructures: Hitler’s Propaganda Machine — National Geographic Channel, 9 p.m.
Philip Seymour Hoffman & Cory Monteith: Under the Influence — Reelz Channel, 9 p.m.
Jaws the Revenge — Starz Encore, 9 p.m.
Dark Matter: Isn’t That a Paradox — Syfy, 9 p.m.
Josh Gates’ Destination Truth: Romanian Werewolves And A Raptor In Chile — Travel Channel, 9 p.m.
What Would You Do? — ABC, 9:01 p.m.
Food Flirts: Burger Meets Dosa (series premiere) — PBS, 10 p.m.
20/20 — ABC, 10 p.m.
Dateline NBC: After the Early Shift — NBC, 10 p.m.
Lair of the Sawfish — Discovery, 10 p.m.
Deadly Sins: Sinning on the High Seas — Investigation Discovery, 10 p.m.
Wynonna Earp: No Future in the Past — Syfy, 10 p.m.
UFO Files: Revisited: Marine Mysteries — History Channel, 10:03 p.m.
Food Flirts: Pastrami Meets Ramen — PBS, 10:30 p.m.
Footloose — Starz Encore, 10:33 p.m.
VICE: Crude Reality & Between Oil and Water — HBO, 11 p.m.
E! News — E!, 11 p.m.
Safari Live Migration: The Journey Begins: Friday, July 28 — NatGeo Wild, 11 p.m.
Her — HBO Signature, 11:15 p.m.
Room 104: Ralphie (series premiere) — HBO, 11:30 p.m.
Rachel Dratch’s Late Night Snack Special: Best of Sports — truTV, 11:30 p.m.
The Late Show With Stephen Colbert — CBS, 11:35 p.m.
Big Brother After Dark — Pop, midnight

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s