Quantcast
The Sports Daily > Fang's Bites
Friday’s Viewing Picks

All Times Eastern

Australian Rules Football
Semifinal, Melbourne Cricket Ground, Melbourne, Victoria, Australia
Geelong Cats vs. Sydney Swans — FS2, 5:30 a.m.

Semifinal, Spotless Stadium, Sydney, New South Wales, Australia
Greater Western Sydney Giants vs. West Coast Eagles — FS2, 5 a.m.

Boxing
CBS Sports Spectacular: Fight Night, The Dome at the Ballpark, Rosemont, IL
Light Heavyweights

Mike Lee vs. Aaron Quattrocchi — CBS Sports Network, 10 p.m.

Under the Lights: Canelo-Golovkin — HBO, 7:15 p.m.
Countdown to Canelo vs. Golovkin — ESPN2, 9 p.m.
Canelo vs. Golovkin Mano-A-Mano — ESPN2, 9:30 p.m.

Bundesliga
Matchday 4
Hannover 96 vs. Hamburger SV — FS2, 2:20 p.m.

College Football Viewing Picks

College Soccer
Men’s
Cal vs. Yale — Pac-12 Network/Pac-12 Bay Area, 7:30 p.m.

Women’s
Cal vs. Oklahoma — Pac-12 Network/Pac-12 Bay Area, 4:30 p.m.
Old Dominion vs. Western Kentucky — beIN Sports, 8 p.m.
Iowa vs. Nebraska — Big Ten Network, 8 p.m.
Texas vs. Texas-Rio Grande Valley — Longhorn Network, 8 p.m.
Utah vs. Kansas — Pac-12 Mountain, 9 p.m.
Arizona vs. BYU — Pac-12 Arizona, 10 p.m.
UCLA vs. Pepperdine — Pac-12 Los Angeles, 10 p.m.

College Volleyball
Women’s
Pacific at Stanford — Pac-12 Network/Pac-12 Bay Area, 10 p.m.

Drag Racing
NHRA Carolina Nationals, zMAX Dragway, Concord, NC
Qualifying — FS1, 6 p.m.

English Premier League
Matchweek 5
Bournemouth vs. Brighton & Hove Albion — NBCSN, 3 p.m.

eSports
ELeague
GS Go Premiere 2017: Group B Play — TBS, 10 p.m.

Formula 1
Singapore Grand Prix, Marina Bay Street Circuit, Singapore
Practice — NBCSN, 8:30 a.m.

Golf
LPGA Tour
Evian Resort Golf Club, Evian-les-Bains, France

1st Round — Golf Channel, 5 a.m.
1st Round — Golf Channel, 9:30 a.m.

Web.com Tour
Boise Open, Hillcrest Country Club, Boise, ID

2nd Round — Golf Channel, 12:30 p.m.

PGA Tour
FedExCup Playoffs

BMW Championship, Conway Farms Golf Club, Lake Forest, IL

2nd Round — Golf Channel, 3 p.m.

Golf Central Pregame — Golf Channel, 2:30 p.m.

European Tour
KLM Open, The Dutch, Spijk, The Netherlands

2nd Round — Golf Channel, midnight (same day coverage)

Hockey
KHL
Metallurg MG vs. SKA — Eleven Sports, 12:30 p.m.

IndyCar
Grand Prix of Sonoma, Sonoma Raceway, Sonoma, CA
Practice 2 — NBCSN, 5 p.m.

La Liga
Levante UD vs. Valencia — beIN Sports, 6:50 a.m. (Saturday)

Ligue 1
Toulouse FC vs. Bourdeaux — beIN Sports, 2:40 p.m.

The Ligue 1 Show — beIN Sports, noon

Mixed Martial Arts
Hard Knocks MMA Fighting: Abbas Faleh and Vince Gentile — beIN Sports, 10 p.m.

MLB
American League
Baltimore at New York Yankees — MASN/WPIX, 7 p.m.
Boston at Tampa Bay — NESN/Fox Sports Sun, 7 p.m.
Chicago White Sox at Detroit — Comcast SportsNet Chicago/Fox Sports Detroit, 7 p.m.
Kansas City at Cleveland — MLB Network/Fox Sports Kansas City/STO, 7 p.m.
Seattle at Houston — Root Sports/AT&T SportsNet Southwest, 8 p.m.
Toronto at Minnesota — Sportsnet/Fox Sports North, 8 p.m.
Texas at Anaheim — Fox Sports Southwest/Fox Sports West, 10 p.m.

National League
St. Louis at Chicago Cubs — MLB Network/Fox Sports Midwest/WLS, 2:20 p.m.
Los Angeles Dodgers at Washington — MLB Network/Spectrum SportsNet LA/MASN2, 7 p.m.
Pittsburgh at Cincinnati — AT&T SportsNet Pittsburgh/Fox Sports Ohio, 7 p.m.
New York Mets at Atlanta — SNY/Fox Sports South, 7:30 p.m.
Milwaukee at Miami — Fox Sports Wisconsin/Fox Sports Florida, 8 p.m.
San Diego at Colorado — Fox Sports San Diego/AT&T SportsNet Rocky Mountain, 8:30 p.m.
Arizona at San Francisco — Fox Sports Arizona/NBC Sports Bay Area, 10:15 p.m.

Interleague
Oakland at Philadelphia — NBC Sports California/Comcast SportsNet Philadelphia, 7 p.m.

MLB Central — MLB Network, 10 a.m.
MLB Tonight — MLB Network, 7 p.m.
MLB Tonight — MLB Network, 10 p.m.
MLB Whiparound — FS1, 11 p.m.
Quick Pitch — MLB Network, 1 a.m. (Saturday)

NASCAR
Monster Energy NASCAR Cup Series
Tales of the Turles 400, Chicagoland Speedway, Joliet, IN

Practice — NBCSN, 12:30 p.m.
Qualifying — NBCSN, 6:30 p.m.

Xfinity Series
Chicagoland 300, Chicagoland Speedway, Joliet, IN
Practice — NBCSN, 2 p.m.
Final Practice — NBCSports.com/NBC Sports app, 4 p.m.

Camping World Truck Series
Chicagoland 225, Chicagoland Speedway, Joliet, IN

Qualifying — FS1, 5 p.m.
Race — FS1, 8:30 p.m.

NCWTS Setup — FS1, 8 p.m.

NBA
The Jump — ESPN, 3 p.m.

NFL
Good Morning Football — NFL Network, 7 a.m.
NFL Live — ESPN, 1:30 p.m.
NFL Network Up to the Minute — NFL Network, 4 p.m.
The Fantasy Show — ESPN, 5 p.m,
NFL Fantasy Live — NFL Network, 5 p.m.
NFL Players Only — NFL Network, 6 p.m.
Tackle My Ride: Steelers (season premiere) — NFL Network, 8 p.m.
Tackle My Ride: Bills — NFL Network, 8:30 p.m.
Dan Marino: A Football Life — NFL Network, 9 p.m.

NHL
NHL Tonight — NHL Network, 7 p.m.

Soccer
Women’s International Friendly, Dick’s Sporting Goods Park, Commerce City, CO
United States vs. New Zealand — ESPN2, 10 p.m.

FIFA Football — beiN Sports, 12:30 p.m.
Total Italian Football — beIN Sports, 1 p.m.
The Keys & Gray Show — beIN Sports, 1:30 p.m.
ESPN FC — ESPN, 6 p.m.
The Xtra — beIN Sports, 7 p.m.
The Locker Room — beIN Sports, 7:30 p.m.

Sports Talk
Boomer & Not Carton — CBS Sports Network, 6 a.m.
Sport Today — BBC World News, 6:45 a.m.
SportsCenter:AM — ESPN, 7 a.m.
Morning Drive — Golf Channel, 8 a.m.
The Dan Patrick Show — Audience (AT&T U-Verse/DirecTV), 9 a.m.
SportsCenter — ESPN2, 10 a.m.
The Dan Le Batard Show With Stugotz — ESPNU, 10 a.m.
The Dan Patrick Show — NBCSN, 10 p.m. (joined in progress)
Sport Today — BBC World News, 11:45 a.m.
The Rich Eisen Show — Audience (AT&T U-Verse/DirecTV)/AT&T SportsNet (Pittsburgh/Rocky Mountain/Southwest)/Root Sports, noon
BYU Sports Nation — BYUtv, noon
Outside the Lines — ESPN, 1 p.m.
The Russillo Show — ESPNews, 1 p.m.
The Paul Finebaum Show — SEC Network, 2 p.m.
Tiki and Tierney — CBS Sports Network, 3 p.m.
The Paul Finebaum Show — SEC Network, 3 p.m.
SportsNation — ESPN, 3:30 p.m.
Highly Questionable — ESPN, 4:30 p.m.
Sport Today — BBC World News, 4:45 p.m.
Around the Horn — ESPN, 5 p.m.
The Sean Salisbury Show With Robin Carlin — beiN Sports, 5 p.m.
BTN Live — Big Ten Network, 5 p.m.
Pardon the Interruption — ESPN, 5:30 p.m.
Time to Schein — CBS Sports Network, 6 p.m.
SC6 With Michael Smith and Jemele Hill — ESPN, 6 p.m.
SEC Now — SEC Network, 9 p.m.
SportsCenter at Night — ESPN2, midnight
Nación ESPN — ESPN2, midnight
Contacto Deportivo UDN — Univision Deportes, midnight
Jalen & Jacoby — ESPN2, 1 a.m. (Friday)

Tennis
Davis Cup Semifinals
France vs. Serbia & Belgium vs. Australia — Tennis Channel, 3 p.m. (same day coverage)

Entertainment
Masters of Illusion — The CW, 8 p.m.
Big Brother 19 — Big Brother 19 — CBS, 8 p.m
Treehouse Masters: Out on a Limb: Hill Country Hideout — Animal Planet, 8 p.m.
Now You See Me 2 — Cinemax, 8 p.m.
Evil Intentions — Investigation Discovery, 8 p.m.
Unplugged: Bleachers — MTV, 8 p.m.
Dateline: Secrets Uncovered: The House in the Woods — Oxygen, 8 p.m.
Micahel Jackson: Broke & Famous — Reelz Channel, 8 p.m.
The Age of Aerospace: The Spirits from St. Louis — Science Channel, 8 p.m.
Third Rail with Ozy — PBS, 8:30 p.m.
Live PD: Police Patrol No. 116 — A&E, 9 p.m.
My Lottery Dream Home: Gail and Chet Boston Dream Garden — HGTV, 9 p.m.
11th Annual ACM Honors — CBS, 9 p.m.
Ballet Hispanico — PBS, 9 p.m.
Treehouse Masters: Grace VanderWaal’s Got Treehouse — Animal Planet, 9 p.m.
Bering Sea Gold: Never Say Die — Discovery, 9 p.m.
Speed — HBO, 9 p.m.
Ancient Aliens: Regturn to Gobekli Tepe — History Channel, 9 p.m.
Mission Saturn — National Geographic Channel, 9 p.m.
Kindom of the North: Land of Legends (series premiere) — NatGeo Wild, 9 p.m.
US Weekly’s Famous Feuds: Kanye vs. Taylor; Justin Bieber vs. Orlando Bloom — Reelz, 9 p.m.
Kindred Spirits: The Legacy of Lizzie Borden (series premiere) — TLC, 9 p.m.
What Would You Do? — ABC, 9:01 p.m.
The Planets: Saturn: The Cassini Secrets — Science Channel, 9:02 p.m.
Live PD: Police Patrol No. 117 — A&E, 9:30 p.m.
Live PD: Police Patrol No. 120 — A&E, 10 p.m.
Cake Hunters: Big Ol’ Cake — Cooking Channel, 10 p.m.
House Hunters: Wanting Wow in Colorado (season premiere) — HGTV, 10 p.m.
20/20 (season premiere) — ABC, 10 p.m.
Dateline NBC: Dark Valley — NBC, 10 p.m.
Real Time With Bill Maher — HBO, 10 p.m.
Deadly Women: Broken Ties — Investigation Discovery, 10 p.m.
Moon Landings Declassified — National Geographic Channel, 10 p.m.
Evil Things: Christmas Gift & Stolen Time (series premiere) — TLC, 10 p.m.
Treehouse Masters: Tree’s Company — Animal Planet, 10:01 p.m.
Alaskan Bush People: Off the Grid: A New Trail Part 2 — Discovery, 10:01 p.m.
Two Degrees: The Point of No Return — History Channel, 10:03 p.m.
Live PD: Police Patrol No. 121 — A&E, 10:30 p.m.
House Hunters International: A New Start in Athens, Greece — HGTV, 10:30 p.m.
Charlie Rose-The Week — PBS, 10:33 p.m.
E! News — E!, 11 p.m.
Room 104 — HBO, 11:30 p.m.
Absolutely Fabulous: The Movie — Cinemax, 11:45 p.m.
Comedy Central Stand-Up Preents …: Chris Redd (series premiere) — Comedy Central, midnight
Big Brother After Dark — Pop, midnight
Comedy Central Stand-Up Presents …: Yameneika Saunders — Comedy Central, 12:30 a.m. (Saturday)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s