Quantcast
The Sports Daily > Fang's Bites
Friday’s Viewing Picks

All Times Eastern

Boxing
Solo Boxeo, Osceola Heritage Center, Kissimmee, FL
Featherweights

Fernando Vargas vs. Christopher Diaz — UniMás/Univision Deportes, 11 p.m.

CBS Sports Spectacular
Fight Night: Knockout Night at the D, Downtown Las Vegas Event Center, Las Vegas, NV

Vacant WBA-NABA USA Lightweight Title

Demond Brock vs. Reynaldo Blanco — CBS Sports Network, midnight

Bundesliga
Bayer Leverkusen vs. Red Bull Leipzig — FS2, 2:20 p.m.

College Basketball
Men’s
Orlando Invitational, HP Field House, ESPN Wide World of Sports Complex, Orlando, FL

Consolation Games

Davidson vs. Missouri — ESPNU, 11:30 a.m.
Arizona State vs. Tulane — ESPNU, 5 p.m.

Semifinals
Clemson vs. Xavier — ESPNU, 2 p.m.
Northern Iowa vs. Oklahoma — ESPNU, 7:30 p.m.

Charleston Classic, TD Arena, Charleston, SC
Consolaton Games

Western Michigan vs. Texas-El Paso — ESPN3, 4 p.m.
Mississippi State vs. Boise State — ESPN3, 7 p.m.

Semifinals
Villanova vs. Wake Forest — ESPN2, 1:30 p.m.
Central Florida vs. College of Charleston — ESPNU, 9:30 p.m.

Paradise Jam, Sports and Fitness Center, University of the Virgin Islands, St. Thomas, U.S. Virgin Islands
1st Round

Oral Roberts vs. Mississippi — CBS Sports Network, 3 p.m.
Montana vs. North Carolina State — CBS Sports Network, 6 p.m.

Inside College Basketball — CBS Sports Network, 5 p.m.

2K Classic, Madison Square Garden, New York, NY
3rd Place Game

Pittsburgh vs. Marquette — ESPN2, 4:30 p.m.

Championship Game
SMU vs. Michigan — ESPN2, 7 p.m.

Northeastern at Boston University — Campus Insiders, 6 p.m.
South Carolina State at South Carolina — SEC Network Plus, 6:30 p.m.
Loyola (MD) at Notre Dame — ACC Network Plus, 7 p.m.
Monmouth at Syracuse — ACC Network Plus, 7 p.m.
Winthrop at Florida State — ACC Network Plus, 7 p.m.
Georgia State at Purdue — Big Ten Network, 7 p.m.
Jacksonville State at TCU — Fox Sports Net, 7 p.m.
USC at Texas A&M — SEC Network, 7 p.m.
Ohio at Georgia Tech — ACC Network Plus, 8 p.m.
Florida Gulf Coast at Baylor — Fox College Sports Central, 8 p.m.
Coppin State at Utah — Pac-12 Network/Pac-12 Mountain, 8 p.m.
Norfolk State at Vanderbilt — SEC Network Plus, 8 p.m.
North Florida at LSU — SEC Network Plus, 8 p.m.
Texas-Arlington at Arkansas — SEC Network Plus, 8 p.m.
St. John’s at Minnesota — Big Ten Network, 9 p.m.
Ball State at Alabama — SEC Network, 9 p.m.
Lewis & Clark at Portland — Campus Insiders, 10 p.m.
Sacred Heart at Arizona — Pac-12 Network/Pac-12 Arizona, 10 p.m.

College Basketball Live Scoreboard — ESPN2, 6:30 p.m.

Women’s
Gonzaga at Stanford — Pac-12 Bay Area, 10 p.m.
Oregon State at USC — Pac-12 Oregon/Pac-12 Los Angeles, 10 p.m.

College Diving
Texas Diving Invitational: Day 2 — Longhorn Network, 6 p.m.

College Football
Memphis at Cincinnati — CBS Sports Network, 8 p.m.
UNLV at Boise State — ESPN2, 9 p.m.

B1G Football & Beyond — Big Ten Network, noon
College Football Live — ESPN, 1:30 p.m.
Inside College Football — CBS Sports Network, 11:30 p.m.

College Hockey
Men’s
Air Force at Westewrn Michigan — American Sports Network, 7 p.m.
Minnesota-Duluth at Nebraska-Omaha — Fox College Sports Pacific, 8 p.m.
Minnesota at Minnesota State — Fox Sports North, 8 p.m.
North Dakota at St. Cloud State — Fox Sports North Plus, 8:30 p.m.

Women’s
Minnesota at North Dakota — Fox College Sports Atlantic, 8 p.m.

College Soccer
Women’s
NCAA Division I Women’s Soccer Tournament

2nd Round, McAlister Field, Los Angeles, CA

Utah vs. Florida State — Pac-12 Network/Pac-12 Mountain, 2 p.m.
Texas A&M vs. USC — Pac-12 Network/Pac-12 Los Angeles, 4:30 p.m.

College Volleyball
Women’s
Stanford at Arizona State — Pac-12 Bay Area/Pac-12 Arizona, 7:30 p.m.
Washington at Colorado — Pac-12 Washington/Pac-12 Mountain, 10 p.m.

English Football Championship 
Brighton & Hove Albion vs. Aston Villa — beIN Sports, 2:55 p.m.

Golf
European Tour
World Tour Championship, Jumeirah Golf Estates (Earth Course), Dubai, United Arab Emirates

2nd Round — Golf Channel, 3 a.m.

PGA Tour
RSM Classic, Sea Island Golf Club (Seaside & Plantation Courses), St. Simons Island, GA

2nd Round — Golf Channel, 1:30 p.m.

Golf Central Pregame — Golf Channel, 1 p.m.

LPGA Tour
Tour Championship, Tiburon Golf Club, Naples, FL

2nd Round — Golf Channel, 4:30 p.m.

PGA Tour of Australiasia
Australian Open, Royal Sydney Golf Club (Championship Course), Sydney, New South Wales, Australia

3rd Round — Golf Channel, 9 p.m.

Mixed Martial Arts
UFC Fight Night: Bader vs. Nogueira 2, Ginásio Ibirapuera, São Paulo, SP, Brazil
Weigh-In — FS2, 4:30 p.m.

Lion Fight 33, Foxwoods Resort Casino, Mashantucket, CT
Super Middleweight Title

Regian Eersel vs. Jake Purdy — AXS TV, 9 p.m.

Hard Knocks MMA Fighting — beIN Sports, 9 p.m.

MLB
Hot Stove — MLB Network, 9 a.m.
MLB Now — MLB Network, 2 p.m.
MLB Tonight — MLB Network, 6 p.m.
2016 MLB Awards — MLB Network, 8 p.m.

NASCAR
Camping World Truck Series: Championship
Ford EcoBoost 200, Homestead-Miami Speedway, Homestead, FL

Practice — FS1, 8:30 a.m.
Final Practice — FS1, 10:30 a.m.
Qualifying — FS1, 3;30 p.m.
Race — FS1, 8 p.m.

NCWTS Setup — FS1, 7:30 p.m.
NCWTS Post-Race Show — FS1, 10 p.m.

Sprint Cup Series: Championship
Ford EcoBoost 400, Homestead-Miami Speedway, Homestead, FL

Practice — NBCSN, 12:30 p.m.
Qualifying — NBCSN, 6 p.m.

Xfinity Series
Ford EcoBoost 300, Homestead-Miami Speedway, Homestead, FL

Practice — NBCSN, 2 p.m.
Final Practice — NBCSN, 5 p.m.

NBA
Golden State at Boston — ESPN, 8 p.m.
Los Angeles Clippers at Sacramento — ESPN, 10:30 p.m.

The Jump — ESPN2, 3:30 p.m.
10 Before Tip — NBA TV, 6:30 p.m.
The Starters — NBA TV, 7 p.m.
NBA Countdown — ESPN, 7 p.m.
NBA GameTime — NBA TV, 7:30 p.m.
NBA CrunchTime — NBA TV, 9 p.m.
NBA GameTime — NBA TV, 11 p.m.

NFL
Good Morning Football — NFL Network, 7 a.m.
NFL Insiders — NFL Network, 2 p.m.
NFL Live — NFL Network, 3 p.m.
NFL Network Up to the Minute — NFL Network, 4 p.m.
NFL Fantasy Live — NFL Network, 5 p.m.
Fantasy and Friends — NFL Network, 6 p.m.
Top 10: Mic’d Up Guys — NFL Network, 8 p.m.
Steve Smith Sr.: A Football Life — NFL Network, 9 p.m.

NHL
Detroit at Washington — Fox Sports Detroit Plus/Comcast SportsNet Mid-Atlantic, 7 p.m.
New York Rangers at Columbus — MSG Network/Fox Sports Ohio, 7 p.m.
Pittsburgh at New York Islanders — Sportsnet/TVA Sports/Root Sports Pittsburgh/MSG Plus, 7 p.m.
Montreal at Carolina — Sportsnet East/RDS/Fox Sports Carolinas, 7:30 p.m.
Chicago at Calgary — Comcast SportsNet Chicago/Sportsnet West, 9 p.m.

Hockey Central @ noon — Sportsnet/NHL Network, noon
NHL Now — NHL Network, 4 p.m.
NHL Tonight: Pre-Game Skate — NHL Tonight, 6 p.m.
Hockey Central — Sportsnet/Sportsnet One, 6:30 p.m.
NHL Tonight — NHL Network, 7 p.m.
NHL Tonight: Bonus Coverage — NHL Network, 11 p.m.
On the Fly — NHL Network, midnight

Scottish Premier League
Kilmarnock vs. Celtic — Fox Soccer Plus, 2:40 p.m.

Soccer
Premier League Show Goes Stateside — BBC World News, 10:30 a.m.
The Keys & Gray Show — bein Sports, 11:55 a.m.
Football Focus — BBC World News, 3:30 p.m.
ESPN FC — ESPNews, 6 p.m.
The Xtra — beIN Sports, 7 p.m.
The Locker Room — beIN Sports, 7:30 p.m.
FIFA Football — beIN Sports, 8:30 p.m.

Sports Talk
Boomer & Carton — CBS Sports Network, 6 a.m.
Sport Today — BBC World News, 6:45 a.m.
SportsCenter:AM — ESPN, 7 a.m.
Morning Drive — Golf Channel, 8 a.m.
Sport Today — BBC World News, 8:45 a.m.
The Dan Patrick Show — Audience (AT&T U-Verse/DirecTV)/NBCSN, 9 a.m.
The Dan Le Batard Show With Stugotz — ESPNU, 10 a.m.
Sport Today — BBC World News, 11:45 a.m.
The Rich Eisen Show — Audience (AT&T U-Verse/DirecTV)/Root Sports (Northwest/Rocky Mountain), noon
BYU Sports Nation — BYUtv, noon
His & Hers (The Final Days) — ESPN, noon
Outside the Lines — ESPN, 1 p.m.
Russillo and Kanell — ESPNews, 1 p.m.
Sport Today — BBC World News, 2:30 p.m.
The Paul Finebaum Show — SEC Network, 3 p.m.
SportsNation — ESPN, 4 p.m.
Highly Questionable — ESPN, 4:30 p.m.
Around the Horn — ESPN, 5 p.m.
BTN Live — Big Ten Network, 5 p.m.
Pardon the Interruption — ESPN, 5:30 p.m.
SEC Now — SEC Network, 11 p.m.
Fox Sports Live With Jay and Dan — FS1, 11:30 p.m.
SportsCenter at Night — ESPN2, midnight
Contacto Deportivo — Univision, midnight

Tennis
ATP World Tour Finals, The O2 Arena, London, England, United Kingdom
Afternoon Session
Doubles Round Robin: Fleming/McEnroe Group

Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut vs. Henri Kontinen/John Peers — Tennis Channel, 7 a.m.

Singles Round Robin: John McEnroe Group
Andy Murray vs. Stan Wawrinka — ESPN2, 9 p.m.

Evening Session
Doubles Round Robin: Fleming/McEnroe Group

Feliciano & Marc Lopez vs. Raven Klaasen/Rajeev Ram — Tennis Channel, 12:30 p.m.

Singles Round Robin: John McEnroe Group
Kei Nishikori vs. Marin Cilic — Tennis Channel, 3 p.m.

Tennis Channel Live — Tennis Channel, 2:30 p.m.
Tennis Channel Live — Tennis Channel, 5 p.m.