Quantcast
The Sports Daily > Fang's Bites
Wednesday’s Viewing Picks

All Times Eastern

Australian Rules Football
AFL Round 4
West Coast Eagles vs. Sydney Swans — Fox Soccer Plus, 6 a.m. (Thursday)

College Baseball
Arkansas-Pine Bluff at Missouri — SEC Network Plus, 5 p.m.
Florida Gulf Coast at Miami (FL) — ACC Network Extra, 6 p.m.
Toledo at Notre Dame — ACC Network Extra, 6 p.m.
Tennessee-Martin at Kentucky — SEC Network Plus, 6:30 p.m.

College Football
CFB Daily: Spring Blitz — ESPNU, 4 p.m.
ESPNU Sigining Day Special — ESPNU, 5 p.m.
Inside College Football: Draft Special: Defender or Pretender? — CBS Sports Network, 7 p.m.

College Softball
Nebraska at Iowa — Big Ten Network, 4 p.m.
Nebraska at Iowa — Big Ten Network, 6:30 p.m.
Florida at Florida State — SEC Network, 7 p.m.

Golf
LPGA Tour
LOTTE Championship, Ko Olina, Oahu, HI

1st Round — Golf Channel, 7 p.m.

European Tour
Trophee Hassan II, Royal Golf Dar Es Salam, Rabat, Morocco

1st Round — Golf Channel, 6:30 a.m. (Thursday)

Hockey
KHL Gagarin Cup Finals
Game 3: Metallurg MG at SKA — Eleven Sports (series tied 1-1)

Mixed Martial Arts
UFC Sound Waves: Mixed Emotions — FS1, 7 p.m.
UFC Top Ten: One-Round Wars — FS1, 7:30 p.m.
UFC Tonight — FS1, 8 p.m.
UFC’s Road to the Octagon: Johnson vs Reis — FS1, 9 p.m.
UFC Main Event: Johnson vs. Elliot — FS1, 10 p.m.

MLB
American League
Minnesota at Detroit — MLB Network/Fox Sports North/Fox Sports Detroit, 1 p.m.
Tampa Bay at New York Yankees — MLB Network/Fox Sports Sun/YES, 1 p.m.
Chicago White Sox at Cleveland — Comcast SportsNet Chicago/STO, 6 p.m.
Baltimore at Boston — MASN2/NESN, 7 p.m.
Oakland at Kansas City — MLB Network/Fox Sports Kansas City, 8:15 p.m.
Houston at Seattle — Root Sports Southwest/Root Sports Northwest, 10 p.m.
Texas at Anaheim — Fox Sports Southwest/Fox Sports West, 10 p.m.

National League
San Diego at Colorado — Fox Sports San Diego/Root Sports Rocky Mountain, 3 p.m.
St. Louis at Washington — Fox Sports Midwest/MASN, 4 p.m.
Atlanta at Miami — Fox Sports South/Fox Sports Florida, 7 p.m.
Cincinnati at Pittsburgh — Fox Sports Ohio/Root Sports Pittsburgh, 7 p.m.
New York Mets at Philadelphia — SNY/The Comcast Network, 7 p.m.
Los Angeles Dodgers at Chicago Cubs — MLB Network/Spectrum SportsNet LA/KTLA/WLS, 8 p.m.
Arizona at San Francisco — Fox Sports Arizona/NBC Sports Bay Area, 10:15 p.m.

Interleague
Milwaukee at Toronto — Fox Sports Wisconsin/Sportsnet One, 7 p.m.

MLB Central — MLB Network, 10 a.m.
MLB Now — MLB Network, 4 p.m.
MLB Tonight — MLB Network, 6 p.m.
MLB Whiparound — FS1, 11 p.m.
MLB Tonight — MLB Network, 11 p.m.
Quick Pitch — MLB Network, 1 a.m. (Thursday)

NASCAR
NASCAR America — NBCSN, 5:30 p.m.
NASCAR Rae Hub — FS1, 6 p.m.

NBA
Atlanta at Indiana — ESPN, 8 p.m.
New Orleans at Portland — ESPN, 10:30 p.m.

The Jump — ESPN, 3 p.m.
10 Before Tip — NBA TV, 6:30 p.m.
The Starters — NBA TV, 7 p.m.
NBA Countdown — ESPN, 7 p.m.
NBA GameTime — NBA TV, 7:30 p.m.
NBA CrunchTime — NBA TV, 9 p.m.
NBA GameTime — NBA TV, 11 p.m.

NFL
Good Morning Football — NFL Network, 7 a.m.
NFL Insiders — ESPN, 1:30 p.m.
NFL Live — ESPN, 2 p.m.
NFL Up to the Minute — NFL Network, 5 p.m.
Path to the Draft — NFL Network, 6 p.m.
SportsCenter Special: Gruden’s QB Camp: The Workouts — ESPN2, 9:30 p.m.

NHL Stanley Cup Playoffs
Eastern Conference Quarterfinals
Game 1: Boston at Ottawa — Sportsnet/TVA Sports 2/NHL Network/NESN, 7 p.m.
Game 1: New York Rangers at Montreal — NBCSN/CBC/TVA Sports/MSG Network, 7 p.m.
Game 1: Columbus at Pittsburgh — USA Network/Sportsnet 360/TVA Sports 3/Fox Sports Ohio/Root Sports Pittsburgh, 7:30 p.m.

Western Conference Quarterfinals
Game 1: St. Louis at Minnesota — NBCSN/Sportsnet 360/TVA Sports 2/Fox Sports Midwest/Fox Sports North, 9:30 p.m.
Game 1: San Jose at Edmonton — Sportsnet/TVA Sports/USA Network/NBC Sports California, 10 p.m.

Hockey Central @ noon — Sportsnet/NHL Network, noon
NHL Now — NHL Network, 4 p.m.
NHL Live — NBCSN, 6 p.m.
NHL Tonight: Playoff Edition — NHL Network, 6 p.m.
Hockey Central — Sportsnet, 6:30 p.m.
NHL Tonight: Playoff Edition — NHL Network, 10 p.m.
NHL Tonight: Playoff Edition — NHL Network, 11 p.m.
NHL Overtime — NBCSN, midnight
NHL Tonight: Playoff Edition — NHL Network, midnight

Soccer
ESPN FC — ESPNews, 6 p.m.
Serie A Show — beIN Sports, 6:30 p.m.
The Xtra — beIN Sports, 7 p.m.
The Locker Room — beIN Sports, 7:30 p.m.

Sports Talk
Boomer & Carton — CBS Sports Network, 6 a.m.
Sport Today — BBC World News, 6:45 a.m.
SportsCenter:AM — ESPN, 7 a.m.
Morning Drive — Golf Channel, 7 a.m.
The Best of the Dan Patrick Show — Audience (AT&T U-Verse/DirecTV), 9 a.m.
Sport Today — BBC World News, 9:45 a.m.
SportsCenter: Face to Face With Hannah Storm — ESPN2, 10 a.m.
The Dan Le Batard Show With Stugotz — ESPNU, 10 a.m.
The Rich Eisen Show — Audience (AT&T U-Verse/DirecTV)/Root Sports (Northwest/Pittsburgh/Southwest), noon
BYU Sports Nation — BYUtv, noon
The Dan Le Batard Show With Stugotz — ESPN2, noon
Sport Today — BBC World News, 12:45 p.m.
Outside the Lines — ESPN, 1 p.m.
Russillo and Kanell — ESPNews, 1 p.m.
Sport Today — BBC World News, 2:45 p.m.
The Doug Gottlieb Show (The Final Days) — CBS Sports Network, 3 p.m.
The Paul Finebaum Show — SEC Network, 3 p.m.
SportsNation — ESPN, 3:30 p.m.
Highly Questionable — ESPN, 4:30 p.m.
Around the Horn — ESPN, 5 p.m.
Pardon the Interruption — ESPN, 5:30 p.m.
Time to Schein — CBS Sports Network, 6 p.m.
SportsCenter — ESPN, 6 p.m.
The B1G Show — Big Ten Network, 8:30 p.m.
The Game: 2006 ….Remembered — Big Ten Network, 9 p.m.
Vice World of Sports: Rivals: Montana 6 Man — Viceland, 10:30 p.m.
SportsCenter at Night — ESPN2, midnight
Contacto Deportivo — Univision/Univision Deportes, midnight

Tennis
ATP Tour
Grand Prix Hassan II, Complexe Al Amal, Casablanca, Morocco

Round of 16 — Tennis Channel, 6 a.m.
Round of 16 — Tennis Channel, 6 a.m. (Thursday)

UEFA Champions League
Quarterfinals: 1st Leg
Westfalenstadion, Dortmund, Germany

Borussia Dortmund vs. AS Monaco — FS2, 12:30 p.m.

Allianz Arena, Munich, Germany
Bayern München vs. Real Madrid — FS1, 2:30 p.m.

Estadio Vicente Calderón, Madrid, Spain
Atlético Madrid vs. Leicester City — FS2, 2:30 p.m.

UEFA Champions League Pregame — FS1/FS2, 2 p.m.
UEFA Champions League Highlights — FS2, 5 p.m.

Entertainment
Hollywood Darlings: How Christine Got Her Groove Back (series premiere) — Pop, 8 p.m.
Survivor: Game Changers: What Happened on Exile, Stays on Exile — CBS, 8 p.m.
Shots Fired — Fox, 8 p.m.
Nature: Viva Puerto Rico — PBS, 8 p.m.
Catfish: The TV Show: Yasmine & Lewis — MTV, 8 p.m.
American Jihad — Showtime, 8 p.m.
Underground: Minty — WGN America, 8 p.m.
Return of the Mac: New Kid on the Talk (series premiere) — Pop, 8:30 p.m.
Storage Wars: Stakes, Buys, and Video Games (season premiere) — A&E, 9 p.m.
Stone House Revival: Summer Kitchen Renovation — DIY Network, 9 p.m.
Criminal Minds: Beyond Borders — CBS, 9 p.m.
Empire — Fox, 8 p.m.
The Great War: The American Experience — PBS, 9 p.m.
Insane Pools: Second Splash: Splish-Splash Bird Bath — Animal Planet, 9 p.m.
The Last Alaskans: Bear Intruder — Discovery, 9 p.m.
Cooks vs. Cons: Patty Meltdown — Food Network, 9 p.m.
See No Evil: Eye in the Sky — Investigation Discovery, 9 p.m.
Bomb Squad NYC: Line of Fire — National Geographic Channel, 9 p.m.
Exposed With Deborah Norville: Bill Cosby: Downfall of An Icon — Reelz Channel, 9 p.m.
The Magicians: Ramifications — Syfy, 9 p.m.
Major Crimes: Shockwave Part 2: (season finale) — TNT, 9 p.m.
Expedition Unknown: Extra Finds: True Cross of Christ — Travel Channel, 9 p.m.
NASA’s Unexplained Files: JFK UFO Conspiracy (season premiere) — Science Channel, 9:02 p.m.
Storage Wars: Goodness, Gracious, Great Costs of Fire — A&E, 9:30 p.m.
Stone House Revival: 1700s First Floor Restoration — DIY Network, 9:30 p.m.
The Comedy Jam: Big Jay Oakerson; Mark Duplass; Jim Breuer — Comedy Central, 10 p.m.
Archer: Dreamland: Berenice — FXX, 10 p.m.
Brockmire: Kangaroo Court — IFC, 10 p.m.
Talk Show the Game Show: National Treasure — truTV, 10 p.m.
Nobodies: Seeing Someone — TV Land, 10 p.m.
Designated Survivor — ABC, 10 p.m.
Criminal Minds: Beyond Borders — CBS, 10 p.m.
Insane Pools: Second Splash: Rolling on a River — Animal Planet, 10 p.m.
The Deed: Chicago: Analysis Paralysis — CNBC, 10 p.m.
Bering Sea Gold: Luck of the Irish — Discovery, 10 p.m.
Murder Chose Me: Deadliest Sin — Investigation Discovery, 10 p.m.
National Enquirer Investigates: Dolly Parton — Reelz Channel, 10 p.m.
Hap and Leonard: Mucho Mojo: Pie a la Mojo — Sundance TV, 10 p.m.
The Expanse: The Monster and the Rocket — Syfy, 10:02 p.m.
NASA’s Unexplained Files: Astronaut Mystery Special — Science Channel, 10:04 p.m.
Lopez: Coco for Lopez — TV Land, 10:31 p.m.
The Daily Show With Trevor Noah: Your Moment of Them: The Best of Desi Lydic — Comedy Central, 11 p.m.
Ripper Street: Occurence Reports (season finale) — BBC America, 11 p.m.
E! News — E!, 11 p.m.
Rock and a Hard Place — HBO, 11 p.m.
Conan — TBS, 11 p.m.
Jimmy Kimmel Live — ABC, 11:35 p.m.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s