Quantcast
The Sports Daily > Fang's Bites
Wednesday’s Viewing Picks

All Times Eastern

Boxing
Canelo vs. Chavez Jr.: Mano a Mano — ESPN2, 11:30 p.m.

College Baseball
Maryland-Eastern Shore at Pittsburgh — ACC Network Extra, 1 p.m.
Jacksonville at Florida — SEC Network Plus, 6:30 p.m.
Jacksonville State at Troy — ESPN3, 7 p.m.
Wofford at South Carolina — SEC Network Plus, 7 p.m.
Louisiana-Monroe at Mississippi — SEC Network Plus, 7:30 p.m.

College Softball
Illinois at Northwestern — Big Ten Network, 3 p.m.
Texas A&M-Corpus Christi at Texas — Longhorn Network, 5 p.m.
Illinois at Northwestern — Big Ten Network, 5:30 p.m.
Mississippi at Southern Mississippi — SEC Network, 7 p.m.
Oklahoma at Oklahoma State — ESPNU, 7:30 p.m.

Golf
Inside the PGA Tour — Golf Channel, 5 p.m.
Golfing World — Golf Channel, 5:30 p.m.
Golf Channel Academy: Tom Kite-Putting — Golf Channel, 7 p.m.
Champions Tour Learning Center — Golf Channel, 7:30 p.m.
Golf’s Greatest Rounds: The Players 2016 — Golf Channel, 8:30 p.m.

Mixed Martial Arts
The Ultimate Fighter: Team Garbrandt vs. Team Dillashaw: Iron Sharpens Iron — FS1, 10 p.m.
TUF Talk — FS1, 11 p.m.

MLB
American League
Baltimore at Boston — MASN/NESN, 7 p.m.
Cleveland at Detroit — STO/Fox Sports Detroit, 7 p.m.
Toronto at New York Yankees — MLB Network/Sportsnet One/YES, 7 p.m.
Oakland at Minnesota — NBC Sports California/Fox Sports North, 8 p.m.
Texas at Houston — Fox Sports Southwest/Root Sports Southwest, 8 p.m.
Chicago White Sox at Kansas City — Comcast SportsNet Chicago Plus/Fox Sports Kansas City, 8:15 p.m.
Anaheim at Seattle — Fox Sports West/Root Sports Northwest, 10 p.m.

National League
Arizona at Washington — Fox Sports Arizona/MASN2, 7 p.m.
Pittsburgh at Cincnnati — Root Sports Pittsburgh/Fox Sports Ohio, 7 p.m.
New York Mets at Atlanta — SNY/Fox Sports Southeast, 7:30 p.m.
Philadelphia at Chicago Cubs — Comcast SportsNet Philadelphia/Comcast SportsNet Chicago, 8 p.m.
Milwaukee at St. Louis — Fox Sports Wisconsin/Fox Sports Midwest, 8:15 p.m.
Colorado at San Diego — MLB Network/Root Sports Rocky Mountain/Fox Sports San Diego, 10 p.m.
San Francisco at Los Angeles Dodgers — MLB Network/NBC Sports Bay Area/Spectrum SportsNet Bay Area, 10 p.m.

Interleague
Miami at Tampa Bay — Fox Sports Sun, 7 p.m.

MLB Central — MLB Network, 10 a.m.
The Rundown — MLB Network, 2 p.m.
MLB Now — MLB Network, 4 p.m.
MLB Tonight — MLB Network, 6 p.m.
MLB Whiparound — FS1, 11:30 p.m.
Quick Pitch — MLB Network, 1 a.m. (Thursday)

MLS
Toronto FC vs. Orlando — TSN/TSN3/TSN4/TSN5/WRDQ, 7:30 p.m.
Sporting KC vs. New York Red Bull’s — Fox Sports Kanasas City Plus/MSG Network, 8:30 p.m.

NASCAR
NASCAR America — NBCSN, 5:30 p.m.
BASCAR Race Hub — FS1, 6 p.m.

NBA Playoffs
Eastern Conference Semifinal
Game 2: Toronto at Cleveland — TNT, 7 p.m. (Cleveland leads series 1-0)

Western Conference Semifinal
Game 2: Houston at San Antonio — TNT, 9:30 p.m. (Houston leads series 1-0)

The Jump — ESPN, 3 p.m.
NBA GameTime — NBA TV, 6 p.m.
The Starters — NBA TV, 7 p.m.
NBA GameTime: Raptors/Cavaliers, Game 2 Postgame — NBA TV, 9:30 p.m.
NBA GameTime: Rockets/Spurs, Game 2 Postgame — NBA TV, midnight
Inside the NBA — TNT, midnight

NFL
Good Morning Football — NFL Network, 7 a.m.
NFL Insiders — ESPN, 1:30 p.m.
NFL Live — ESPN, 2 p.m.
NFL Network Up to the Minute — NFL Network, 5 p.m.
Path to the Draft: Draft Recap — NFL Network, 6 p.m.

NHL Stanley Cup Playoffs
Eastern Conference Semifinal
Game 4: Washington at Pittsburgh — CBC/NBCSN/TVA Sports, 7:30 p.m. (Pittsburgh leads series 2-1)

Western Conference Semifinal
Game 4: Anaheim at Edmonton — NBCSN/Sportsnet/TVA Sports, 10 p.m. (Edmonton leads series 2-1)

Hockey Central @ noon — Sportsnet/NHL Network, noon
NHL Now — NHL Network, 4 p.m.
NHL Tonight: Playoff Edition — NHL Network, 6 p.m.
NHL Live — NBCSN, 6:30 p.m.
NHL Tonight — NHL Network, 7:30 p.m.
NHL Tonight: Playoff Edition — NHL Network, 10 p.m.
NHL Tonight: Playoff Edition — NHL Network, 11 p.m.
NHL Overtime — NBCSN, 12:30 a.m. (Thursday)
NHL Tonight: Playoff Edition — NHL Network, 12:30 a.m. (Thursday)

Soccer
ESPN FC — ESPNews, 6 p.m.
The Xtra — beIN Sports, 7 p.m.
The Locker Room — beIN Sports, 7:30 p.m.

Sports Talk
Boomer & Carton — CBS Sports Network, 6 a.m.
Sport Today — BBC World News, 6:45 a.m.
SportsCenter:AM — ESPN, 7 a.m.
Morning Drive — Golf Channel, 7 a.m.
The Dan Patrick Show — Audience (AT&T U-Verse/DirecTV)/NBCSN, 9 a.m.
Sport Today — BBC World News, 9:45 a.m.
SportsCenter: Face to Face With Hannah Storm — ESPN2, 10 a.m.
The Dan Le Batard Show With Stugotz — ESPNU, 10 a.m.
The Rich Eisen Show — Audience (AT&T U-Verse/DirecTV)/Root Sports (Northwest/Pittsburgh/Rocky Mountain/Southwest), noon
BYU Sports Nation — BYUtv, noon
The Dan Le Batard Show With Stugotz — ESPN2, noon
Sport Today — BBC World News, 12:45 p.m.
Outside the Lines — ESPN, 1 p.m.
The Russillo Show — ESPNews, 1 p.m.
Sport Today — BBC World News, 2:45 p.m.
Tiki and Tierney — CBS Sports Network, 3 p.m.
The Paul Finebaum Show — SEC Network, 3 p.m.
SportsNation — ESPN, 3:30 p.m.
Highly Questionable — ESPN, 4:30 p.m.
Around the Horn — ESPN, 5 p.m.
Pardon the Interruption — ESPN, 5:30 p.m.
Time to Schein — CBS Sports Network, 6 p.m.
SC6 With Michael Smith and Jemele Hill — ESPN, 6 p.m.
SEC Storied: It’s Time — SEC Network, 9 p.m.
SportsCenter at Night With Scott Van Pelt — ESPN, midnight
Contacto Deportivo — Univision/Univision Deportes, midnight
Jalen & Jacoby — ESPN2, 1 a.m. (Thursday)
30 for 30: Benji– ESPN2, 1:30 a.m. (Thursday)

Tennis
ATP Tour
BMW Open, MTTC Iphitos, Munich, Germany

2nd Round — Tennis Channel, 5 a.m.
Round of 16 — Tennis Channel, 5 a.m. (Thursday)

ATP Tour
Istanbul Open, Koza World of Sports, Istanbul, Turkey
2nd Round — Tennis Channel, 12:30 p.m. (same day coverage)

UEFA Champions League
Semifinal: 1st Leg, Stade Louis II, Monaco, France
AS Monaco vs. Juventus — FS1, 2:30 p.m.

UEFA Champions League Pregame — FS1, 2 p.m.
UEFA Champions League Highlights — Fox Soccer Plus, 9:30 p.m.

UEFA Europa League
Semifinal: 1st Leg, Amsterdam ArenA, Amsterdam, Netherlands
Ajax vs. Olympique Lyonnais — FS2, 12:30 p.m.

Entertainment
Hollywood Darlings: Got Milk? — Pop TV, 8 p.m.
Survivor: Game Changers: Reinventing How This Game Is Played — CBS, 8 p.m.
Shots Fired — Fox, 8 p.m.
Blindsport — NBC, 8 p.m.
Nature: Dolphins: Spy in the Pod — PBS, 8 p.m.
Arrow — The CW, 8 p.m.
Catfish: The TV Show: Dylan & Ally — MTV, 8 p.m.
Disaster Movie — Showtime, 8 p.m.
Speechless — ABC, 8:30 p.m.
Return of the Mac: When You Can’t Stop to Go — Pop TV, 8:30 p.m.
42 — HBO Family, 8:40 p.m.
Storage Wars: Quoth the Kenny: Kumbaya! — A&E, 9 p.m.
Stone House Revival: 1800s Kitchen and Dining Room — DIY Network, 9 p.m.
Criminal Minds — CBS, 9 p.m.
Empire — Fox, 9 p.m.
Law & Order: Special Victims Unit — NBC, 9 p.m.
The 100 — The CW, 9 p.m.
Tanked: Sea-Lebrity Edition: The Bull and the Wizard — Animal Planet, 9 p.m.
The Last Alaskans: Pray for Snow — Discovery, 9 p.m.
Cooks vs. Cons: Breakfast in Bedlam — Food Network, 9 p.m.
Property Brothers: Buying & Selling: Starter Home to Forever Home — HGTV, 9 p.m.
See No Evil: Watch Me Disappear — Investigation Discovery, 9 p.m.
Expedition Unknown: Extra Finds: Hunting Vampires — Travel Channel, 9 p.m.
Storage Wars: Pop, Lock & Auction — A&E, 9:30 p.m.
Stone House Revival: 1780 Spring House Revival — DIY Network, 9:30 p.m.
Weediquette: Going Legit-Extended Cut — Viceland, 9:30 p.m.
blackish — ABC, 9:31 p.m.
Secret Lives of the Super Rich: Mega-Homes: Rock Star’s Miami Mansion and Underground Estate — CNBC, 10 p.m.
The Comedy Jam: Hasan Minhaj; Mary Lynn Rasjskub; Roy Wood Jr. — Comedy Central, 10 p.m.
Archer Dreamland: Sleepers Wake — FXX, 10 p.m.
House Hunters: Wanting a Victorian in W. VA — HGTV, 10 p.m.
Brockmire: Road Trip — IFC, 10 p.m.
Talk Show the Game Show: Milk and Cookies — truTV, 10 p.m.
Nobodies: Too Much of a Good Thing — TV Land, 10 p.m.
Weediquette: Pot Pipeline — Viceland, 10 p.m.
Designated Survivor — ABC, 10 p.m.
Criminal Minds: Beyond Borders — CBS, 10 p.m.
Chicago P.D. — NBC, 10 p.m.
Plants Behaving Badly: Murder & Mayhem (series premiere) — PBS, 10 p.m.
Andy Cohen’s Then & Now: 1997: The year Fame Turned Dangerous (series premiere) — Bravo, 10 p.m.
Fargo: The Law of Non-Contradiction — FX, 10 p.m.
Reasonable Doubt: Rivals in Love — Investigation Discovery, 10 p.m.
Gomorrah: Tears of the Virgin; Under the Skin — Sundance TV, 10 p.m.
Underground: Citizen — WGN America, 10 p.m.
Outlaw Tech: Cocaine Sub Wars — Science Channel, 10:04 p.m.
Lopez: George Breaks In — TV Land, 10:32 p.m.
The Daily Show With Trevor Noah: Michael Bloomberg & Carl Pope — Comedy Central, 11 p.m.
Desus & Mero: Wednesday, May 3, 2017 — Viceland, 11 p.m.
E! News — E!, 11 p.m.
Flipping Virgins: Flip on a Shoestring Budget — HGTV, 11 p.m.
Conan — TBS, 11 p.m.
At Midnight With Chris Hardwick: Al Madrigal; Clark Duke; Ari Graynor — Comedy Central, 11:31 p.m.
Jimmy Kimmel Live — ABC, 11:35 p.m.
The Late Show With Stephen Colbert — CBS, 11:35 p.m.
Lego Star Wars: The Freemaker Adventures: Home One — Disney XD, 11:57 p.m.
The Late Late Show With James Corden — CBS, 12:37 a.m. (Thursday)
Late Night With Seth Meyers — NBC, 12:37 a.m. (Thursday)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s