Quantcast
The Sports Daily > LightningShout
2017 IIHF World Championships Lightning Players Rundown
Andrei Vasilevskiy (Courtesy of the Russian Ice Hockey Federation)

The 2017  IIHF World Championships are taking place in Paris, France and Cologne, Germany.

The Championship is made up of 16 teams divided into two groups.

Group A includes Germany, Russia, Sweden, United States, Slovakia, Latvia, Denmark and Italy.

Group B contains Canada, Finland, Belarus, Czech Republic, Switzerland, Norway, France and Slovenia.

The top four ranked teams from each group following the preliminary round advance to the single-elimination quarterfinal.

The overall bottom ranked two teams will be relegated to the 2018 IIHF Ice Hockey World Championship Division I Group A.

The 2018 IIHF Ice Hockey World Championship will consist of 16 teams including the team of the organizing member national association, thus Denmark cannot be among the
two relegated teams.

The teams promoted to the 2018 IIHF Ice Hockey World Championship will be the top two teams of the 2017 IIHF Ice Hockey World Championship Division I Group A.

Venues:
AccorHotels Arena – Paris France
Lanxess Arena – Cologne, Germany
Mascots: Asterix and Obelix – main characters in the French comic book series, The
Adventures of Asterix.

The Tampa Bay Lightning are well represented at the World Championships with seven players and coach Jon Cooper taking part.

Team Canada has rookie Brayden Point and Alex Killorn skating for Jon Cooper.

Team Russia features goalie Andrei Vasilevskiy, forwards Nikita Kucherov and Vladislav Namestnikov.

Team Sweden boasts a solid blueline with Norris Trophy Finalist Victor Hedman and the always reliable Anton Stralman.

Day 1 – May 5 – Lightning Players Recap

Russia 2 – Sweden 1 SO

Andrei Vasilevskiy was brilliant as he stopped 22 of 23 shots, including all of Sweden’s shootout attempts to lead Russia to a 2-1 come-from-behind victory.

Sweden scored first when Victor Hedman made a perfect stretch pass from his own end to Victor Rask who found Elias Lindholm who beat Vasilevskiy at 14:40 of the first period givng Sweden a 1-0 lead.

At 3:58 of the third period, Sergei Andronov scored to tie the game at one.

Artemi Panarin scored in the shootout to give Russia the win and three points.

Victor Hedman had an assist and was second to his Lightning teammate Anton Stralman in ice time.

Nikita Kucherov had three shots while playing just over 12 minutes. Vladislav Namestnikov played over 15 minutes.

Canada 4 – Czech Republic 1

Jon Cooper’s Team Canada beat the Czech Republic team solidly 4-1.

Brayden Point had two shots and was a +1, while Alex Killorn did not register a shot.

Preliminary Round Day 1 Strandngs

R Team GP W OTW OTL L GF:GA PTS
Group A
1 LAT 1 1 0 0 0 3:0 3
2 GER 1 1 0 0 0 2:1 3
3 RUS 1 0 1 0 0 2:1 2
4 SWE 1 0 0 1 0 1:2 1
5 USA 1 0 0 0 1 1:2 0
6 DEN 1 0 0 0 1 0:3 0
SVK 0 0 0 0 0 0:0 0
ITA 0 0 0 0 0 0:0 0
Group B
1 CAN 1 1 0 0 0 4:1 3
2 FIN 1 1 0 0 0 3:2 3
3 SUI 1 0 1 0 0 5:4 2
4 SLO 1 0 0 1 0 4:5 1
5 BLR 1 0 0 0 1 2:3 0
6 CZE 1 0 0 0 1 1:4 0
NOR 0 0 0 0 0 0:0 0
FRA 0 0 0 0 0 0:0 0

Schedule

Nr Group Date Time Phase Venue Game
1 A 5 May, Fri 16:15 GMT+2 PRE LANXESS arena SWE 1-2 RUS
2 B 5 May, Fri 16:15 GMT+2 PRE AccorHotels Arena FIN 3-2 BLR
3 A 5 May, Fri 20:15 GMT+2 PRE LANXESS arena USA 1-2 GER
4 B 5 May, Fri 20:15 GMT+2 PRE AccorHotels Arena CZE 1-4 CAN
5 A 6 May, Sat 12:15 GMT+2 PRE LANXESS arena LAT 3-0 DEN
6 B 6 May, Sat 12:15 GMT+2 PRE AccorHotels Arena SUI 5-4 SLO
7 A 6 May, Sat 16:15 GMT+2 PRE LANXESS arena SVK vs ITA
8 B 6 May, Sat 16:15 GMT+2 PRE AccorHotels Arena BLR vs CZE
9 A 6 May, Sat 20:15 GMT+2 PRE LANXESS arena GER vs SWE
10 B 6 May, Sat 20:15 GMT+2 PRE AccorHotels Arena NOR vs FRA
11 A 7 May, Sun 12:15 GMT+2 PRE LANXESS arena ITA vs RUS
12 B 7 May, Sun 12:15 GMT+2 PRE AccorHotels Arena SLO vs CAN
13 A 7 May, Sun 16:15 GMT+2 PRE LANXESS arena USA vs DEN
14 B 7 May, Sun 16:15 GMT+2 PRE AccorHotels Arena FIN vs FRA
15 A 7 May, Sun 20:15 GMT+2 PRE LANXESS arena LAT vs SVK
16 B 7 May, Sun 20:15 GMT+2 PRE AccorHotels Arena NOR vs SUI
17 A 8 May, Mon 16:15 GMT+2 PRE LANXESS arena GER vs RUS
18 B 8 May, Mon 16:15 GMT+2 PRE AccorHotels Arena BLR vs CAN
19 A 8 May, Mon 20:15 GMT+2 PRE LANXESS arena USA vs SWE
20 B 8 May, Mon 20:15 GMT+2 PRE AccorHotels Arena FIN vs CZE
21 A 9 May, Tue 16:15 GMT+2 PRE LANXESS arena ITA vs LAT
22 B 9 May, Tue 16:15 GMT+2 PRE AccorHotels Arena SLO vs NOR
23 A 9 May, Tue 20:15 GMT+2 PRE LANXESS arena SVK vs DEN
24 B 9 May, Tue 20:15 GMT+2 PRE AccorHotels Arena SUI vs FRA
25 A 10 May, Wed 16:15 GMT+2 PRE LANXESS arena USA vs ITA
26 B 10 May, Wed 16:15 GMT+2 PRE AccorHotels Arena SUI vs BLR
27 A 10 May, Wed 20:15 GMT+2 PRE LANXESS arena SVK vs GER
28 B 10 May, Wed 20:15 GMT+2 PRE AccorHotels Arena FIN vs SLO
29 A 11 May, Thu 16:15 GMT+2 PRE LANXESS arena RUS vs DEN
30 B 11 May, Thu 16:15 GMT+2 PRE AccorHotels Arena CZE vs NOR
31 A 11 May, Thu 20:15 GMT+2 PRE LANXESS arena SWE vs LAT
32 B 11 May, Thu 20:15 GMT+2 PRE AccorHotels Arena CAN vs FRA
33 A 12 May, Fri 16:15 GMT+2 PRE LANXESS arena SWE vs ITA
34 B 12 May, Fri 16:15 GMT+2 PRE AccorHotels Arena CZE vs SLO
35 A 12 May, Fri 20:15 GMT+2 PRE LANXESS arena DEN vs GER
36 B 12 May, Fri 20:15 GMT+2 PRE AccorHotels Arena FRA vs BLR
37 A 13 May, Sat 12:15 GMT+2 PRE LANXESS arena LAT vs USA
38 B 13 May, Sat 12:15 GMT+2 PRE AccorHotels Arena NOR vs FIN
39 A 13 May, Sat 16:15 GMT+2 PRE LANXESS arena RUS vs SVK
40 B 13 May, Sat 16:15 GMT+2 PRE AccorHotels Arena SLO vs BLR
41 A 13 May, Sat 20:15 GMT+2 PRE LANXESS arena ITA vs GER
42 B 13 May, Sat 20:15 GMT+2 PRE AccorHotels Arena CAN vs SUI
43 A 14 May, Sun 16:15 GMT+2 PRE LANXESS arena SVK vs USA
44 B 14 May, Sun 16:15 GMT+2 PRE AccorHotels Arena FRA vs CZE
45 A 14 May, Sun 20:15 GMT+2 PRE LANXESS arena DEN vs SWE
46 B 14 May, Sun 20:15 GMT+2 PRE AccorHotels Arena SUI vs FIN
47 A 15 May, Mon 16:15 GMT+2 PRE LANXESS arena DEN vs ITA
48 B 15 May, Mon 16:15 GMT+2 PRE AccorHotels Arena CAN vs NOR
49 A 15 May, Mon 20:15 GMT+2 PRE LANXESS arena RUS vs LAT
50 B 15 May, Mon 20:15 GMT+2 PRE AccorHotels Arena FRA vs SLO
51 A 16 May, Tue 12:15 GMT+2 PRE LANXESS arena SWE vs SVK
52 B 16 May, Tue 12:15 GMT+2 PRE AccorHotels Arena BLR vs NOR
53 A 16 May, Tue 16:15 GMT+2 PRE LANXESS arena RUS vs USA
54 B 16 May, Tue 16:15 GMT+2 PRE AccorHotels Arena CZE vs SUI
55 A 16 May, Tue 20:15 GMT+2 PRE LANXESS arena GER vs LAT
56 B 16 May, Tue 20:15 GMT+2 PRE AccorHotels Arena CAN vs FIN
57 18 May, Thu 16:15 GMT+2 QF LANXESS arena  vs 
58 18 May, Thu 16:15 GMT+2 QF AccorHotels Arena  vs 
59 18 May, Thu 20:15 GMT+2 QF LANXESS arena  vs 
60 18 May, Thu 20:15 GMT+2 QF AccorHotels Arena  vs 
61 20 May, Sat 15:15 GMT+2 SF LANXESS arena  vs 
62 20 May, Sat 19:15 GMT+2 SF LANXESS arena  vs 
63 21 May, Sun 16:15 GMT+2 BMG LANXESS arena  vs 
64 21 May, Sun 20:45 GMT+2 GMG LANXESS arena  vs 

Follow me on Twitter @LightningShout and please “like” LightningShout on Facebook. You can email us at lightningshout@aol.com.