Quantcast
The Sports Daily > Undercard Superstar
Around the Combat World

 

Welcome back to Around the Combat World, where fighters that you know or should know competed away from your television set over the weekend.

 

  • Andy Lee defeated KeAndrae Leatherwood [UD]
  • Luke Jackson defeated Mohammed Kamburuta [R7 RTD]
  • Mariusz Wach defeated Erkan Teper [UD]
  • Robert Stieglitz drew Nikola Sjekloca [SD]
  • Liam Smith defeated Marian Cazacu [PTS]
  • Xande Ribeiro [Won Gold Medal, 94kg Black Belt Division, UAEJJF Abu Dhabi Grand Slam London]
  • Jose Junior [Won Gold Medal, 110kg kg Black Belt Division, UAEJJF Abu Dhabi Grand Slam London]
  • Gabriel Arges [Won Silver Medal, 110kg Black Belt Division, UAEJJF Abu Dhabi Grand Slam London]
  • Nathiely de Jesus [Won Gold Medal, 90kg Brown/Black Division, kg Black Belt Division, UAEJJF Abu Dhabi Grand Slam London]
  • Jeff Glover drew Wan Gi Chae [Draw, Battlefield Fighting Championship 1]
  • Bruno Malfacine [Won Gold Medal, Roosterweight Division, IBJJF 2017 Pan Jiu-Jitsu Championships]
  • Joao Miyao [Won Gold Medal, Light Featherweight Division, IBJJF 2017 Pan Jiu-Jitsu Championships]
  • Otavio de Sousa [Won Gold Medal, Middleweight Division, IBJJF 2017 Pan Jiu-Jitsu Championships]
  • Tammi Musumeci [Won Gold Medal, Lightweight Division, IBJJF 2017 Pan Jiu-Jitsu Championships]
  • Beatriz de Mesquita [Won Silver Medal, Lightweight Division, IBJJF 2017 Pan Jiu-Jitsu Championships]
  • Andresa Correa [Won Silver Medal, Medium Heavyweight Division, IBJJF 2017 Pan Jiu-Jitsu Championships]
  • Leandro Lo [Won Gold Medal, Heavyweight Division, Won Gold Medal, Openweight Division, IBJJF 2017 Pan Jiu-Jitsu Championships]
  • Tayane Porfirio [Won Gold Medal, Super Heavyweight Division, Won Gold Medal, Openweight Divison, IBJJF 2017 Pan Jiu-Jitsu Championships]
  • Jimi Manuwa defeated Corey Anderson [R1 TKO, UFC Fight Night: Anderson vs. Manuwa]
  • Gunnar Nelson defeated Alan Jouban [R2 Submission, UFC Fight Night: Anderson vs. Manuwa]
  • Marlon Vera defeated Brad Pickett [R3 TKO, UFC Fight Night: Anderson vs. Manuwa]
  • Arnold Allen defeated Makwan Amirkahni [SD, UFC Fight Night: Anderson vs. Manuwa]
  • Joe Duffy defeated Reza Madadi [UD, UFC Fight Night: Anderson vs. Manuwa]
  • Francimar Barroso defeated Darren Stewart [UD, UFC Fight Night: Anderson vs. Manuwa]
  • Timothy Johnson defeated Daniel Omielanczuk [SD, UFC Fight Night: Anderson vs. Manuwa]
  • Leon Edwards defeated Vicente Luque [UD, UFC Fight Night: Anderson vs. Manuwa]
  • Marc Diakese defeated Teemu Packalen [R1 KO, UFC Fight Night: Anderson vs. Manuwa]
  • Brad Scott defeated Scott Askham [SD, UFC Fight Night: Anderson vs. Manuwa]
  • Lina Lansberg defeated Lucie Pudilova [UD, UFC Fight Night: Anderson vs. Manuwa]
  • Andrews Nakahara lost to Emmanuel Walo [SD, World Series of Fighting 35]
  • Islam Mamaedov defeated Natan Schulte [R2 Submission, World Series of Fighting 35]
  • Steven Siler lost to Hakeem Dawodu [UD, World Series of Fighting 35]
  • Matt Secor lost to Abubakar Nurmagomedov [UD, World Series of Fighting 35]
  • Ryuta Sakurai lost to Yoichiro Sato [R2 Submission, Deep 78 Impact]
  • Masakazu Imanari defeated Juri Ohara [R1 Submission, Deep 78 Impact]
  • Julio Cesar Neves Jr. defeated Fernando Coleman [UD. Brave Combat Federation 3]
  • Walel Watson lost to Felipe Efrain [TKO, Brave Combat Federation 3]
  • Lucas Martins defeated Fabian Galvan [R2 Submission, Brave Combat Federation 3]
  • Igor Svirid defeated Joe Ray [R1 Submission, Battlefield Fighting Championship 1]
  • Sarah Kaufman defeated Jessica-Rose Clark [UD, Battlefield Fighting Championship 1]
  • Jorge Patino defeated Yousef Wehbe [R1 Submission, Battlefield Fighting Championship 1]
  • Efrain Escudero defeated Fabricio Guerrero [UD, Conquer Fighting Championships 3]