Quantcast
The Sports Daily > Undercard Superstar
Around The Combat World

 

Welcome back to Around the Combat World, where fighters that you know or should know competed away from your television set over the weekend.

 

 

  • Rocky Fielding defeated David Brophy [R1 TKO]
  • Dereck Chisora defeated Robert Filipovic [R5 TKO]
  • Guadalupe Martinez Guzman defeated Carlota Santos [R9 TKO]
  • Cosmo Alexandre def. Mikhail Romanchuk [KO, Superstar Fight 9]
  • Yodkhunpon Sitmonchai lost to Tyjani Beztati [UD, Glory 45]
  • Massaro Glunder lost to Zakaria Zouggary [UD, Glory 45]
  • Yousri Belgaroui defeated Jason Wilnis [R1 Stoppage, Glory 45]
  • Superbon Banchamek defeated Mohamed Khamal [Decision, Enfusion Live 53]
  • Jahfarr Wilnis lost to Luis Tavares [Decision, Enfusion Live 53]
  • Tayfun Ozcan defeated Redouan Laarkoubi [R1 TKO, Enfusion Live 53]
  • Nordin Ben Moh defeated Diogo Neves [Decision, Enfusion Live 53]
  • Buakaw Banchamek defeated Sergei Kuliaba [Decision, All Star Fight 2]
  • Andrei Kulebin lost to Seabmean Siepmurn Chefboonthum [Decision, All Star Fight 2]
  • Pakorn PK Saenchaimuaythaigym defeated Igor Liubchenko [Decision, All Star Fight 2]
  • Saenchai PK Saenchaimuaythaigym defeated Juan Palmero [Decision, Thai Fight: Barcelona]
  • Dan Hornbuckle lost to Adem Redzovic [SD, Fight To Win Pro 49]
  • Nathiely Karoline de Jesus [Won Gold Medal, Black Belt Heavyweight Division, Black Belt Openweight Division, IBJJF Dallas Fall International Open]
  • Joao Miyao [Won Gold Medal, Black Belt Light Featherweight Division, IBJJF Pan No-Gi Championship]
  • Gianni Grippo [Won Gold Medal, Black Belt Featherweight Division, IBJJF Pan No-Gi Championship]
  • Jonathan Satava [Won Silver Medal, Black Belt Featherweight Division, IBJJF Pan No-Gi Championship]
  • Jacksoun Sousa [Won Gold Medal, Black Belt Super Heavyweight Division, Black Belt Openweight Division, IBJJF Pan No-Gi Championship]
  • Ana Talita [Won Bronze Medal, Black Belt Featherweight Division, IBJJF Pan No-Gi Championship]
  • Michelle Nicolini [Won Gold Medal, Black Belt Lightweight Division, IBJJF Pan No-Gi Championship]
  • Wellington Dias [Won Gold Medal, Black Belt Featherweight Division, IBJJF Copenhagen Open]
  • Diogo Araujo [Won Silver Medal, Black Belt Featherweight Division, IBJJF Copenhagen Open]
  • David Mitchell defeated Mike Lambert [Submission, Submission Underground 5]
  • Craig Jones defeated Ben Egli [Submission, Submission Underground 5]
  • AJ Agazarm defeated Phil Baroni [Submission (OT), Submission Underground 5]
  • Amanda Diggins defeated Sarah Kaufman [Submission (OT), Submission Underground 5]
  • Yasubey Enomoto lost to Aliaskhab Khizriev [UD, Fight Nights Global 74]
  • Michael Graves lost to Nikolay Aleksakhin [R3 TKO, Fight Nights Global 74]
  • Shane Campbell defeated Michael Scarcello [R2 Submission, Unified MMA 32]
  • Carlo Prater lost to Jason Norwood [UD, Fury Fighting Championship 17]
  • DJ Linderman lost to Amirkhan Isagadzhiev [R1 KO, Absolute Championship Berkut 71]
  • Dileno Lopes lost to Dukvaha Astamirov [UD, Absolute Championship Berkut 71]
  • Takeya Mizugaki lost to Rustam Kerimov [R1 TKO, Absolute Championship Berkut 71]
  • Eduard Vartanyan defeated Andrei Koshkin [UD, Absolute Championship Berkut 71]
  • Cody Pfister defeated Charles Bennett [R1 Submission, Fist Fight Nights 2]
  • Daron Cruickshank defeated Alexander Trevino [R1 KO, Knockout Promotions 58]