Quantcast
The Sports Daily > Undercard Superstar
Luke’s Weekly Top-25

 

Early every week, UCS’s Luke Irwin will list the twenty-five fights he’s most looking forward to catching the most, based on absolutely no analytical data or substantial criteria.

 

Just like in Your Weekend in Combat Sports, fights are color-coded to differentiate.

 

MMA is in ORANGE.
Boxing is in RED.
Muay Thai/Kickboxing/Karate is in BLUE.
Grappling/Jiu-Jitsu/Wrestling is in PURPLE.

 

 

25. Heavyweight Bout: Dzevad Poturak (53-26-6) vs. Miran Fabjan (43-18) [W5 Legends Collide]

24. Lightweight Bout: Gregor Gillespie (9-0) vs. Jason Gonzalez (11-3) [UFC Fight Night: Branch vs. Rockhold]

23. Super Middleweight Bout: Armen Torosyan (18-3-1) vs. Martin Murray (35-4-1) [ITV Boxing]

22. Super Middleweight Bout: Luke Blackledge (23-4-2) vs. Zach Parker (12-0) [ITV Boxing]

21. WBO Oriental Featherweight Championship: Luke Jackson (c) (14-0) vs. Humberto de Santiago (14-3-1)

20. Heavyweight Bout: Chi Lewis-Parry (6-0) vs. Maurice Jackson (3-2) [BAMMA 31]

19. WKN Asian Middleweight Championship: Ebrahim Khazaei (c) (12-3) vs. Tsuyoshi Haruo (17-4) [Haruo vs. Khazaei]

18. 160lb Black Belt Bout: Eddie Saenz vs. Renato Tavares [Fight To Win Pro 47]

17. Middleweight Bout: Krzysztof Jotko (19-2) vs. Uriah Hall (12-8) [UFC Fight Night: Branch vs. Rockhold]

16. Flyweight Bout: Geje Eustaquio (9-5) vs. Kairat Akhmetov (20-1) [OneFC: Total Victory]

15. Middleweight Bout: Anthony Smith (27-12) vs. Hector Lombard (34-7-1) [UFC Fight Night: Branch vs. Rockhold]

14. WBC Continental Americas Lightweight Championship/Vacant WBA Intercontinental Lightweight Championship: Ryan Martin (c) (19-0) vs. Francisco Rojo (20-2) [HBO PPV Boxing]

13. Lightweight Bout: Gilbert Burns (12-2) vs. Jason Saggo (12-3) [UFC Fight Night: Branch vs. Rockhold]

12. Bantamweight Bout: Felipe Arantes (18-8-1) vs. Luke Sanders (11-1) [UFC Fight Night: Branch vs. Rockhold]

11. IBF World Junior Flyweight Championship: Milan Melindo (c) (36-2) vs. Hekkie Budler (31-2)

10. DEEP Strawweight Championship: Kanta Sato (c) (9-3) vs. Haruo Ochi (15-7-2) [DEEP 79 Impact]

9. Featherweight Bout: Jorge Lara (29-0-2) vs. Joseph Diaz (24-0) [HBO PPV Boxing]

8. Cage Warriors Bantamweight Championship: Nathaniel Wood (c) (11-3) vs. Josh Reed (7-0) [Cage Warriors 86]

7. World Boxing Super Series Super Middleweight Bout: Callum Smith (22-0) vs. Erik Skoglund (26-0) [ITV Boxing]

6. NABF Junior Featherweight Championship: Randy Caballero (c) (24-0) vs. Diego De La Hoya (19-0) [HBO PPV Boxing]

5. Welterweight Bout: Mike Perry (10-1) vs. Thiago Alves (22-11) [UFC Fight Night: Branch vs. Rockhold]

4. WBO World Middleweight Championship: Billy Joe Saunders (c) (24-0) vs. Willie Monroe Jr. (21-2) [BT Sport Boxing]

3. Interim WBA World Featherweight Championship: Claudio Marrero (22-1) vs. Jesus M. Rojas (25-1-2) [Golden Boy on ESPN]

2. Middleweight Bout: David Branch (21-3) vs. Luke Rockhold (15-3) [UFC Fight Night: Branch vs. Rockhold]

1. IBF/IBO/WBA Super/WBC World Middleweight Championships: Gennady Golovkin (c) (37-0) vs. Saul Alvarez (49-1-1) [HBO PPV Boxing]