Quantcast
The Sports Daily > Undercard Superstar
Luke’s Weekly Top-25

 

Early every week, UCS’s Luke Irwin will list the twenty-five fights he’s most looking forward to catching the most, based on absolutely no analytical data or substantial criteria.

Just like in Your Weekend in Combat Sports, fights are color-coded to differentiate.

 

MMA is in ORANGE.
Boxing is in RED.
Muay Thai/Kickboxing/Karate is in BLUE.
Grappling/Jiu-Jitsu/Wrestling is in PURPLE.

 

25. 53kg Catchweight Bout: Liu Jia (23-6) vs. Zaza Sor. Aree (33-6) [Glory 46]

24. Lightweight Bout: Ivan Redkach (20-3-1) vs. Raynell Williams (12-0) [Premier Boxing Champions on FOX]

23. Junior Welterweight Bout: Antonio DeMarco (32-6-1) vs. Eddie Ramirez (17-0) [Premier Boxing Champions on FOX]

22. WBC FECARBOX Junior Welterweight Championship: Fidel Maldonado Jr. (c) (24-3-1) vs. Ismael Barroso (19-1-2) [Golden Boy on ESPN]

21. Heavyweight Bout: Jerome Le Banner (3-2) vs. Roque Martinez (11-4-2) [Rizin Fighting World Grand Prix Autumn 2017]

20. Lightweight Bout: Andy Souwer (2-2) vs. Wicky Nishiura (13-8-1) [Rizin Fighting World Grand Prix Autumn 2017]

19. Featherweight Bout: Gabriel Oliveira (9-0) vs. Tatsuya Kawajiri (36-11-2) [Rizin Fighting World Grand Prix Autumn 2017]

18. Super Atomweight Tournament First Round: Andy Nguyen (5-4) vs. Rena Kubota (4-0) [Rizin Fighting World Grand Prix Autumn 2017]

17. Heavyweight Bout: Joe Boobyer (35-12-1) vs. Steve McKinnon (47-8) [Powerplay Promotions 35]

16. Welterweight Bout: Craig White (11-7) vs. Matt Inman (20-9) [Cage Warriors 87]

15. Welterweight Bout: Curtis Millender (12-3) vs. Matthew Frincu (11-2) [Legacy Fighting Alliance 24]

14. Flyweight Bout: Mackenzie Dern (3-0) vs. Mandy Polk (3-3) [Legacy Fighting Alliance 24]

13. Featherweight Bout: Petchpanomrung Kiatmuu9 (155-38-2) vs. Lei Xie (0-0) [Glory 46]

12. Heavyweight Bout: Antonio Silva (0-0) vs. Rico Verhoeven (51-10-1) [Glory 46]

11. Light Heavyweight Bout: Emanuel Newton (26-12-1) vs. Nikita Krylov (21-5) [Fight Nights Global 77]

10. Flyweight Bout: Yoni Sherbatov (6-0-1) vs. Zach Makovsky (20-8) [Absolute Championship Berkut 72]

9. Grappling Bout: Frank Shamrock vs. Kazushi Sakuraba [Rizin Fighting World Grand Prix Autumn 2017]

8. Heavyweight Bout: Junior Tafa (17-1) vs. Xiang Ye (0-0) [Glory 46]

7. Bantamweight Grand Prix First Round: Akhmed Musakaev (5-0) vs. Shintaro Ishiwatari (22-6-4) [Rizin Fighting World Grand Prix Autumn 2017]

6. IBF World Junior Middleweight Championship: Jarrett Hurd (c) (20-0) vs. Austin Trout (30-3) [Showtime Championship Boxing]

5. WBA/IBO World Junior Middleweight Championship: Erislandy Lara (c) (24-2-2) vs. Terrell Gausha (20-0) [Showtime Championship Boxing]

4. Glory Middleweight Championship: Simon Marcus (c) (47-3-2) vs. Alex Pereira (36-6) [Glory 46]

3. WBA World Featherweight Championship: Abner Mares (c) (30-2-1) vs. Andres Gutierrez (35-1-1) [Premier Boxing Champions on FOX]

2. WBA Super World Featherweight Championship: Leo Santa Cruz (c) (33-1-1) vs. Chris Avalos (27-5) [Premier Boxing Champions on FOX]

1. WBC World Junior Middleweight Championship: Jermell Charlo (c) (29-0) vs. Erickson Lubin (18-0) [Showtime Championship Boxing]