Quantcast
The Sports Daily > Undercard Superstar
Your Weekend in Combat Sports

 

As always, programming is listed in EST
Live fights are in BOLD.
Premiere programming is in ITALICS.
MMA programming is in ORANGE.
Boxing programming is in RED.
Kickboxing/Muay Thai/Karate programming is in BLUE.
Wrestling/Jiu Jitsu/Grappling programming is in PURPLE.
Movies are in AQUA.
Misc. combat sports programming is in GREEN.

 

 

Friday September 8

 

2:00am: The Ultimate Fighter (Fox Sports 2)
3:00am: TUF Talk (Fox Sports 2)
3:30am: UFC Main Event (Fox Sports 1)
4:30am: UFC 215 Countdown (Fox Sports 1)
5:30am: The Ultimate Fighter (Fox Sports 1)
8:30am: UFC Ultimate Knockouts (Fox Sports 2)
9:00am: UFC Main Event (Fox Sports 2)
10:00am: UFC Unleashed (Fox Sports 2)
10:00am: 24/7: Canelo vs. Golovkin (HBO/HBO Latino)
11:00am: UFC 186 (Fox Sports 2)
3:30pm: Southpaw (Showtime Extreme)
5:00pm: The Ultimate Fighter (Fox Sports 2)
6:00pm: UFC 215 Weigh-Ins (Fox Sports 1/Fite.tv)
6:00pm: TKO 40 (UFC Fight Pass)
7:00pm: Triton Fights 4 (FloCombat)
9:00pm: Legacy Fighting Alliance 22 (AXS)
10:05pm: David Benavidez vs. Ronald Gavril/Alan Campa vs. Caleb Plant (Showtime)
11:00pm: 30 For 30: Muhammad And Larry (ESPN Classic)
11:00pm: Daniel Jacobs vs. Gennady Golovkin (HBO2)
11:00pm: Danny Garcia vs. Lucas Matthysse (Showtime Extreme)

 

 

Saturday September 9

 

12:00am: Miguel Cotto vs. Saul Alvarez (HBO2)
12:30am: Legacy Fighting Alliance 22 (AXS)
1:00am: UFC 215 Weigh-Ins (Fox Sports 2)
2:00am: Heavy Hitters (ESPN Deportes)
3:00am: 30 For 30: Muhammad And Larry (ESPN Classic)
4:00am: UFC 215 Weigh-Ins (Fox Sports 1)
4:00am: Legacy Fighting Alliance 21 (AXS)
5:00am: UFC 209 (Fox Sports 1)
9:30am: Daniel Jacobs vs. Gennady Golovkin (HBO2)
10:00am: Brandon Cook vs. Kanat Islam/Ali Akhmedov vs. Justin Thomas ($4.99 Fite.tv)
10:30am: Miguel Cotto vs. Saul Alvarez (HBO2)
11:00am: Legacy Fighting Alliance 22 (AXS)
11:00am: Absolute Championship Berkut 69 (FREE, YouTube/Fite.tv)
11:30am: UFC Ultimate Knockouts (Fox Sports 1)
11:35am: Cinderella Man (Flix)
2:00pm: The Hurricane (Flix)
3:30pm: UFC Fight Flashback: Benavidez vs. Johnson I (Fox Sports 2)
4:00pm: UFC Main Event (Fox Sports 2)
5:00pm: UFC 215 Countdown (Fox Sports 2)
6:00pm: UFC 215 Weigh-Ins (Fox Sports 2)
7:00pm: UFC 215 Pre-Fight Show (Fox Sports 2)
7:00pm: Fight To Win Pro 46 (FloGrappling)
8:00pm: UFC 215 Prelims (Fox Sports 1)
9:30pm: UFC 215 Countdown Show (Fite.tv)
10:00pm: UFC 215 ($59.99 Pay-Per-View)
10:15pm: Wisaksil Wangek vs. Roman Gonzalez/Naoya Inoue vs. Antonio Nieves (HBO/HBO Latino)
11:30pm: Ian Green vs. Kemahl Russell/Devaun Lee vs. Giovanni Lorenzo (CBS Sports)

 

 

Sunday September 10

 

12:00am: Cinderella Man (Flix)
1:00am: 24/7: Canelo vs. Golovkin (HBO/HBO Latino)
1:00am: UFC 215 Post-Fight Show (Fox Sports 2)
1:30am: UFC 215 Post-Fight Show (Fox Sports 1)
2:00am: 30 For 30: Muhammad And Larry (ESPN Classic)
2:00am: UFC 215 Prelims (Fox Sports 1)
3:00am: Ian Green vs. Kemahl Russell/Devaun Lee vs. Giovanni Lorenzo (CBS Sports)
4:00am: UFC 215 Post-Fight Show (Fox Sports 1)
5:00am: UFC 215 Post-Fight Show (Fox Sports 1)
6:00am: UFC 215 Post-Fight Show (Fox Sports 1)
7:00am: UFC 215 Prelims (Fox Sports 2)
8:20am: MAX Muay Thai ($10.99 Fite.tv)
8:45am: Wisaksil Wangek vs. Roman Gonzalez/Naoya Inoue vs. Antonio Nieves (HBO/HBO Latino)
9:00am: David Benavidez vs. Ronald Gavril/Alan Campa vs. Caleb Plant (Showtime Extreme)
9:00am: UFC 215 Post-Fight Show (Fox Sports 2)
10:00am: The Ultimate Fighter (Fox Sports 2)
11:00am: TUF Talk (Fox Sports 2)
11:30am: 24/7: Canelo vs. Golovkin (HBO/HBO Latino)
12:00pm: Southpaw (Showtime Next)
1:30pm: Wisaksil Wangek vs. Roman Gonzalez/Naoya Inoue vs. Antonio Nieves (HBO2)
3:00pm: UFC Ultimate Knockouts (Fox Sports 2)
3:30pm: UFC Sound Waves (Fox Sports 2)
4:00pm: UFC 215 Prelims (Fox Sports 2)
6:00pm: UFC 209 (Fox Sports 2)
9:00pm: The Ultimate Fighter (Fox Sports 2)
10:00pm: The Ultimate Fighter (Fox Sports 2)
11:30pm: UFC 215 Prelims (Fox Sports 1)

 

 

Top-10 Viewing Options: Football is back, and thus, a way to fill in the empty air if, say, a Tyron Woodley title fight is on.

 

  1. UFC 215: Dana White’s worst nightmare; Amanda Nunes and Demetrious Johnson on the same card. I’d be shocked if he wasn’t in Dublin with McGregor, instead.

 

 

  2. Wisaksil Wangek vs. Roman Gonzalez/Naoya Inoue vs. Antonio Nieves: Chocolatito gets his shot at revenge for his first career loss, and Wangek gets a chance to prove it wasn’t a fluke. This is a boxing fan’s card.

 

 

  3. David Benavidez vs. Ronald Gavril/Alan Campa vs. Caleb Plant: Benavidez gets his shot to go from prospect to champion at long last.

 

 

  4. Legacy Fighting Alliance 22: I’ll give LFA this, every card isn’t a home run, but damn if they aren’t pumping the shit out of cards since the merge.

 

 

  5. 24/7: Canelo vs. Golovkin: Just one week left! This is the true superfight of the year, goddammit.

 

 

  6. Absolute Championship Berkut 69: This isn’t the best ACB card, but goddamn, they’re consistent and free, which is all I ask of a Euro promotion.

 

 

  7. Fight To Win Pro 46: I don’t need to tell you how much of a F2W mark I am, but this is an absolutely brutal card, even with a break and in Texas.

 

 

  8. Ian Green vs. Kemahl Russell/Devaun Lee vs. Giovanni Lorenzo: More boxing on TV is always a good thing.

 

 

  9. 30 For 30: Muhammad And Larry: It’s here a lot, but it’s here for a reason, it’s a fascinating look at end-of-the-line Ali, and the man who had to put his hero out to pasture.

 

 

  10. MAX Muay Thai: If you’re up and board and waiting for the first Sunday kickoff of the season, watch some muay thai!

 

 

 

Outside the Tube: Fighters you know or should know that won’t be appearing on your magic television box over the weekend.

 

  • David Toussaint [vs. Liam Hutchinson, September 8, Hellenic Club, Woden, Australia]
  • Marco Huck vs. Oleksandr Usyk [September 9, Max Schmeling Halle, Berlin, Germany]
  • McWilliams Arroyo [vs. Hernan Marquez, September 9, El San Juan Hotel & Casino, San Juan, Puerto Rico]
  • Brian Vera vs. Mike Gavronski [September 9, Emerald Queen Casino, Tacoma, Washington]
  • Karim Benmansour [vs. Shaun Falzon, September 9, Battle of Saint-Raphael 5, Salle Omnisport de L’Esterel, Saint-Raphael, France]
  • Gianni Grippo [Black Belt Lightweight Division, September 9, IBJJF Washington D.C. International Open, Prince George, Hyattsville, Maryland]
  • Mahamed Aly [Black Belt Ultra Heavyweight Division, September 9, IBJJF Washington D.C. International Open, Prince George, Hyattsville, Maryland]
  • Keenan Cornelous [Black Belt Heavyweight Division, September 10, IBJJF Asian Championship, Tokyo Budokan, Tokyo, Japan]
  • Igor Silva [Black Belt Ultra Heavyweight Division, September 10, IBJJF Asian Championship, Tokyo Budokan, Tokyo, Japan]
  • Maiquel Falcao [vs. Strahinja Gavrilovic, September 8, TKO 40, La Tohu, Montrea, Quebec]
  • Thiago Silva [vs. Arman Ospanov, September 9, Absolute Championship Berkut 69, Almaty Arena, Almaty, Kazakhstan]
  • Johnny Bedford [vs. Jesse Arnett, September 9, Z Promotions: Fight Night Medicine Hat 4, Canalta Centre, Medicine Hat, Alberta]
  • Joe Riggs [vs. Michael Hill, September 9, Z Promotions: Fight Night Medicine Hat 4, Canalta Centre, Medicine Hat, Alberta]
  • Chris Kelades [vs. Keegan Oliver, September 9, Z Promotions: Fight Night Medicine Hat 4, Canalta Centre, Medicine Hat, Alberta]
  • Will Chope [vs. Yukinari Tamura, September 10, Shooto Grapplingman 21, Kitakyushu Performing Arts Center, Kitakyushu, Japan]

 

 

Bold, Yet Probably Fruitless Predictions: A real damned fight week! Been too long, let’s get to doing what we do best, losing cash money.

 

Best Fight of the Weekend: Roman Gonzalez vs. Wisaksil Wangek
Most Underrated Fight of the Weekend: Marco Huck vs. Oleksandr Huck
If My Life Depended on One Pick: McWilliams Arroyo over Hernan Marquez
Best Card Top-to-Bottom: UFC 215
Upset of the Week: Ilir Latifi over Tyson Pedro
Most Disappointing Fight of the Weekend: David Benavidez vs. Ronald Gavril