Quantcast
The Sports Daily > Undercard Superstar
Your Weekend in Combat Sports

 

As always, programming is listed in EST
Live fights are in BOLD.
Premiere programming is in ITALICS.
MMA programming is in ORANGE.
Boxing programming is in RED.
Kickboxing/Muay Thai/Karate programming is in BLUE.
Wrestling/Jiu Jitsu/Grappling programming is in PURPLE.
Movies are in AQUA.
Misc. combat sports programming is in GREEN.

 

 

Friday September 22

 

1:00am: UFC Tonight (Fox Sports 2)
2:00am: UFC Fight Night Weigh-Ins (Fox Sports 1)
2:30am: UFC Ultimate Knockouts (Fox Sports 2)
4:00am: UFC Fight Night Weigh-Ins (Fox Sports 1)
4:30am: UFC 110 (Fox Sports 1)
8:30am: UFC Ultimate Knockouts (Fox Sports 2)
8:35am: The Fight Game With Jim Lampley (HBO/HBO Latino)
9:00am: The Ultimate Fighter (Fox Sports 2)
10:00am: TUF Talk (Fox Sports 2)
10:30am: UFC 110 (Fox Sports 2)
12:30pm: UFC Tonight (Fox Sports 2)
1:00pm: Phoenix Fighting Championship 3 ($14.99 Fite.tv)
4:30pm: UFC Fight Night Weigh-Ins (Fox Sports 2)
4:30pm: Tough Guys (Showtime Extreme)
5:00pm: UFC Unleashed (Fox Sports 2)
6:00pm: UFC Ultimate Knockouts (Fox Sports 1)
7:00pm: Top Rank Prelims/Preview (ESPN3)
7:00pm: UFC Fight Night Pre-Fight Show (FXX)
7:00pm: Fight To Win Pro 48 (FloGrappling)
7:30pm: UFC Fight Night: Okami vs. Saint Preux Prelims (UFC Fight Pass)
8:00pm: UFC Fight Night: Okami vs. Saint Preux Prelims (FXX)
8:30pm: The Fight Game With Jim Lampley (HBO2)
9:00pm: Legacy Fighting Alliance 23 (AXS)
10:00pm: UFC Fight Night: Okami vs. Saint Preux (FXX)
10:30pm: Gilberto Ramirez vs. Jesse Hart/Genesis Servania vs. Oscar Valdez (ESPN/ESPN Deportes)
11:00pm: Adonis Stevenson vs. Andrzej Fonfara (Showtime Extreme)

 

 

Saturday September 23

 

12:30am: Legacy Fighting Alliance 23 (AXS)
2:00am: UFC Fight Night: Okami vs. Sant Preux Post-Fight Show (Fox Sports 2)
3:00am: The Ultimate Fighter (Fox Sports 2)
3:00am: Road Fighting Championship 42 (FREE Epicentre.tv/Fite.tv)
4:00am: Legacy Fighting Alliance 22 (AXS)
4:00am: UFC Fight Night: Okami vs. Sant Preux Post-Fight Show (Fox Sports 2)
6:00am: UFC Fight Night: Okami vs. Sant Preux Post-Fight Show (Fox Sports 1)
7:00am: UFC Fight Night: Okami vs. Saint Preux Prelims (Fox Sports 1)
9:00am: UFC Fight Night: Okami vs. Sant Preux Post-Fight Show (Fox Sports 1)
9:00am: M-1 Challenge 83 (m1global.tv)
11:00am: Legacy Fighting Alliance 23 (AXS)
1:00pm: Absolute Championship Berkut 70 (YouTube/Fite.tv)
1:00pm: We Love MMA 32 (FREE Fite.tv)
1:00pm: Germany MMA Championship 12 ($9.99 Fite.tv)
1:00pm: Hard Fighting Championship 10 ($9.99 Fite.tv)
1:30pm: King of Kings World Series in Kaunas Prelims ($4.99 Fite.tv)
2:00pm: Abu Dhabi Grand Slam Los Angeles (FloGrappling)
3:00pm: Hughie Fury vs. Joseph Parker/Jimmy Kelly vs. Stilliyan Kostov ($24.95 Pay-Per-View)
3:00pm: King of Kings World Series: Kaunas ($9.99 Fite.tv)
3:25pm: Southpaw (Showtime Next)
4:00pm: UFC Top-Ten (Fox Sports 2)
4:00pm: 2017 Abu Dhabi Combat Club World Championships (FloGrappling)
4:20pm: Tough Guys (Showtime 2)
4:30pm: UFC 110 (Fox Sports 2)
6:00pm: WarriorFC: September (FloCombat)
6:30pm: The Ultimate Fighter (Fox Sports 2)
7:00pm: Bellator 183 Prelims (Spike.com)
7:30pm: TUF Talk (Fox Sports 2)
8:00pm: UFC Fight Night: Okami vs. Saint Preux Prelims (Fox Sports 2)
9:00pm: Bellator 183 (Spike)
9:00pm: Dmitry Kudryashov vs. Yunier Dorticos/Nonito Donaire vs. Ruben Garcia Hernandez (WorldBoxingSuperSeries.com)
10:00pm: Heavy Hitters (ESPN Deportes)
10:00pm: Jorge Linares vs. Luke Campbell/Antonio Orozco vs. Roberto Ortiz (HBO/HBO Latino)
10:00pm: Southpaw (Showtime Next)
10:00pm: UFC Fight Night: Okami vs. Saint Preux (Fox Sports 2)

 

 

Sunday September 24

 

12:45am: The Fight Game With Jim Lampley (HBO/HBO Latino)
1:00am: Pancrase 290 ($7.54 Epicentre.tv)
1:00am: The Ultimate Fighter (Fox Sports 2)
2:00am: The Ultimate Fighter (Fox Sports 2)
6:00am: Cinderella Man (Showtime Showcase)
6:00am: UFC Fight Night: Saint Preux vs. Okami (Fox Sports 1)
7:00am: The Hurricane (Showtime Extreme)
8:20am: MAX Muay Thai ($10.99 Fite.tv)
9:00am: Jorge Linares vs. Luke Campbell/Antonio Orozco vs. Roberto Ortiz (HBO/HBO Latino)
9:00am: UFC 110 (Fox Sports 2)
10:30am: Lion Fighting Championship 13 ($14.99 Fite.tv)
11:00am: UFC Ultimate Knockouts (Fox Sports 2)
2:00pm: UFC Classics: Brock Lesnar (Fox Sports 2)
2:00pm: Abu Dhabi Grand Slam Los Angeles (FloGrappling)
2:30pm: Jorge Linares vs. Luke Campbell/Antonio Orozco vs. Roberto Ortiz (HBO2)
4:00pm: 2017 Abu Dhabi Combat Club World Championships (FloGrappling)
5:00pm: UFC Fight Night: Saint Preux vs. Okami (Fox Sports 2)
7:00pm: Cinderella Man (Showtime Showcase)
8:00pm: Tough Guys (Showtime 2)
8:00pm: The Hurricane (Showtime Extreme)
8:00pm: The Ultimate Fighter (Fox Sports 2)
10:30pm: Southpaw (Showtime Extreme)
10:30pm: UFC Fight Night: Saint Preux vs. Okami (Fox Sports 1)

 

 

Top-10 Viewing Options: A man who’s in the thick of another thoroughly mediocre Notre Dame football season attempts to watch men and women punching and grappling to avoid watching them get stomped by the SEC yet again.

 

  1. 2017 Abu Dhabi Combat Club World Championships: It’s Abu Dhabi time! The greatest BJJ tournament in the world that only happens every other year is happening this weekend, and holy shit, it’s a who’s who of the best grapplers in the world.

 

 

  2. Jorge Linares vs. Luke Campbell/Antonio Orozco vs. Roberto Ortiz: Linares vs. Campbell is a very important, low-key, bout for the WBA Lightweight title. At long last, Linares is a headliner, and Campbell has the pedigree and skill to take it from him.

 

 

  3. Gilberto Ramirez vs. Jesse Hart/Genesis Servania vs. Oscar Valdez: ESPN is coming hard late this year, and this is another high-level card they’re bringing. Boxing isn’t dead, it’s thriving in this year of our lord, 2017.

 

 

  4. UFC Fight Night: Okami vs. Saint Preux: Sure, it might be more exciting with Shogun, but Okami should have never been let go, so he’s needed.

 

 

  5. Bellator 183: A main card even with UFC, but nothing for prelims, while the UFC is actually putting effort into theirs.

 

 

  6. Dmitry Kudryashov vs. Yunier Dorticos/Nonito Donaire vs. Ruben Garcia Hernandez: Whether you can get a good stream from the Super Series site is a gamble, but it’s free, and this is a fantastic card.

 

 

  7. Hughie Fury vs. Joseph Parker/Jimmy Kelly vs. Stilliyan Kostov: BOY, if they’re going to charge $24.95 for this, I sure would like some decent other bouts with it.

 

 

  8. Legacy Fighting Alliance 23: This is a very fun-looking card. Andrea KGB Lee, Derrick Krantz, Sabina Mazo, should be a good time, and OF COURSE when LFA runs a watchable show, it coincides with a UFC card.

 

 

  9. Fight To Win Pro 48: Not a banner F2W card, but their consistency is fantastic.

 

 

  10. Phoenix Fighting Championship 3: Phoenix is becoming a fun mix of kickboxing, muay thai, and MMA with a lot of solid names. The only downside is that is going off at 1:00pm EST on a Friday, but if you’ve got the day off and an afternoon to kill, hit it.

 

 

 

Outside the Tube: Fighters you know or should know that won’t be appearing on your magic television box over the weekend.

 

  • Dmitry Kudryashov vs. Yunier Dorticos [September 23, Alamadome, San Antonio, Texas]
  • Nonito Donaire [vs. Ruben Garcia Hernandez, September 23, Alamadome, San Antonio, Texas]
  • Keith Tapia vs. Lateef Kayode [September 23, Alamadome, San Antonio, Texas]
  • Stephen Wakeling [vs. Cheikh Sidibe, September 22, Phoenix Fighting Championship 3, Indigo at the O2, London, England]
  • Azize Hlali vs. Charlie Peters [September 22, Phoenix Fighting Championship 3, Indigo at the O2, London, England]
  • Antonina Shevchenko [vs. Anissa Haddaqui, September 22, Phoenix Fighting Championship 3, Indigo at the O2, London, England]
  • Daniel Sam [vs. Steve Banks, September 22, Phoenix Fighting Championship 3, Indigo at the O2, London, England]
  • Dylan Salvador [vs. Liu Xiangming, September 23, Glory Of Heroes, Wan Ming Tang Sports Center, Luoyang, China]
  • Wei Rui [vs. Thanonchai, September 23, Glory Of Heroes, Wan Ming Tang Sports Center, Luoyang, China]
  • Sergio Wielzen [vs. Feng Liang, September 23, Glory Of Heroes, Wan Ming Tang Sports Center, Luoyang, China]
  • Gianni Grippo [Black Belt Featherweight Division, September 24, IBJJF Atlanta Summer International Open, Georgia International Convention Center, Atlanta, Georgia]
  • Igor Silva [Black Belt 110kg Division, September 24, Abu Dhabi Grand Slam Los Angeles, Los Angeles Convention Center, Los Angeles, California]
  • Nathiely de Jesus [Black Belt 90kg Division, September 24, Abu Dhabi Grand Slam Los Angeles, Los Angeles Convention Center, Los Angeles, California]
  • Justin Rader [66kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Paulo Miyao [66kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Geovanny Martinez [66kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Augusto Mendes [66kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • AJ Agazarm [66kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Baret Yoshida [66kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • DJ Jackson [77kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Mansher Khera [77kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Marcelo Mafra [77kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Vagner Rocha [77kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Garry Tonon [77kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Lucas Lepri [77kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Kit Dale [88kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • John Salter [88kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Keenan Cornelius [88kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Gordon Ryan [88kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Pablo Popovich [88kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Xande Ribeiro [88kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Leandro Lo [88kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Dillon Danis [88kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Rustam Chsiev [88kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Mahamed Aly [99kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Yuri Simoes [99kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Rafael Lovato Jr. [99kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Joao Assis [99kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Jake Shields [99kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Jeff Monson [99kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Orlando Sanchez [+99kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Tom DeBlass [+99kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Vinny Magalhaes [+99kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Roberto Abreu [+99kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Bruno Bastos [+99kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Mackenzie Dern [60kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Michelle Nicolini [60kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Beatriz Mesquita [60kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Talita Alencar [60kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Gabi Garcia [+60kg Division, September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Andre Galvao vs. Claudio Calasans [September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Renzo Gracie vs. Sanae Kikuta [September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Chael Sonnen vs. Leo Vieira [September 24, Abu Dhabi Combat Club Worlds, Espoo Metro Arena, Espoo, Finland]
  • Hyun Gyu Lim [vs. Daichi Abe, September 22, UFC Fight Night: Okami vs. Saint Preux, Saitama Super Arena, Saitama, Japan]
  • Moise Rimbon [vs. Bola Omoyele, September 22, Phoenix Fighting Championship 3, Indigo at the O2, London, England]
  • Ikuhisa Minowa [vs. Dong Sik Yoon, September 23, Road Fighting Championship 42, Chungju Stadium, Chungju, South Korea]
  • Brandon Halsey [vs. Mikhail Ragozin, September 23, M-1 Challenge 83, Kazan, Russia]
  • Luke Barnatt vs. Scott Askham [September 23, Absolute Championship Berkut 70, Sheffield Arena, Sheffield, England]
  • Bubba Jenkins [vs. Diego Marlon, September 23, Absolute Championship Berkut 70, Sheffield Arena, Sheffield, England]

 

 

Bold, Yet Probably Fruitless Predictions: A man who’s on a winning streak of a lifetime and WOULD HAVE BROKEN ALMOST EVEN ON THE YEAR IF ADELAIDE FUCKING BYRD WOULDN’T HAVE BLOWN YET AN–

 

 

Best Fight of the Weekend: Yunier Dorticos vs. Dmitry Kudryashov
Most Underrated Fight of the Weekend: Andre Galvao vs. Claudio Calasans
If My Life Depended on One Pick: Nonito Donaire over Ruben Garcia Hernandez
Best Card Top-to-Bottom: Abu Dhabi Combat Club Worlds
Upset of the Week: Luke Campbell over Jorge Linares
Most Disappointing Fight of the Weekend: Ovince Saint Preux vs. Yushin Okami