Quantcast
The Sports Daily > Undercard Superstar
Your Weekend in Combat Sports

 

 

As always, programming is listed in EST
Live fights are in BOLD.
Premiere programming is in ITALICS.
MMA programming is in ORANGE.
Boxing programming is in RED.
Kickboxing/Muay Thai/Karate programming is in BLUE.
Wrestling/Jiu Jitsu/Grappling programming is in PURPLE.
Movies are in AQUA.
Misc. combat sports programming is in GREEN.

 

 

Friday October 6

 

12:00am: UFC Tonight (Fox Sports 2)
1:00am: UFC 216 Countdown (Fox Sports 2)
2:00am: UFC Ultimate Knockouts: Strikeforce Alumni (Fox Sports 2)
3:00am: UFC Top-Ten: Title Fights (Fox Sports 1)
3:30am: UFC 188 (Fox Sports 1)
5:20am: Tough Guys (Showtime)
6:00am: Thunderdome 22 ($11.28 Epicentre.tv)
2:30pm: Tough Guys (Showtime 2)
5:00pm: UFC Tonight (Fox Sports 2)
6:00pm: UFC 216 Countdown (Fox Sports 2)
6:30pm: UFC 216 Press Conference (UFC Fight Pass)
7:00pm: Bellator 184 Prelims (Spike.com/ESPN3)
7:00pm: UFC Ultimate Knockouts: Strikeforce Alumni (Fox Sports 2)
7:00pm: Fight To Win Pro 50 (FloGrappling)
7:30pm: UFC Top-Ten: Title Fights (Fox Sports 1)
8:00pm: UFC 216 Weigh-Ins (Fox Sports 1/UFC Fight Pass)
8:00pm: Christian Gonzalez vs. Gamaliel Diaz/Edgar Valerio vs. Martin Cardona (Estrella TV/Fite.tv)
9:00pm: Bellator 184 (Spike/ESPN3)
9:00pm: Fastest Finishes of 2017 (AXS)
9:00pm: UFC Ultimate Knockouts: Strikeforce Alumni (Fox Sports 1)
9:30pm: UFC 216 Countdown (Fox Sports 2)
10:00pm: XFC 16 (CBS Sports)
10:30pm: UFC 216 Weigh-Ins (Fox Sports 2)
11:00pm: Leo Santa Cruz vs. Victor Terrazas (Showtime Extreme)
11:15pm: Abner Mares vs. Vic Darchinyan (Showtime Extreme)
11:15pm: Bellator Kickboxing 7 (Spike)
11:30pm: UFC Tonight (Fox Sports 1)

 

 

Saturday October 7

 

12:00am: SuperKombat New Expo (CBS Sports)
12:00am: Fastest Finishes of 2017 (AXS)
1:30am: XFC 16 (CBS Sports)
2:00am: Heavy Hitters (ESPN Deportes)
3:00am: UFC 216 Countdown (Fox Sports 1)
3:30am: SuperKombat New Expo (CBS Sports)
4:00am: 30 For 30: Muhammad And Larry (ESPN Classic)
4:00am: Lion Fight 38 (AXS)
4:00am: UFC 216 Weigh-Ins (Fox Sports 1)
5:00am: UFC Ultimate Knockouts: Strikeforce Alumni (Fox Sports 1)
5:30am: UFC 216 Countdown (Fox Sports 2)
6:30am: UFC 216 Weigh-Ins (Fox Sports 2)
11:00am: Lion Fight 38 (AXS)
1:00pm: Fair Fighting Championship 7 ($9.99 Fite.tv)
1:45pm: Avni Yildirim vs. Chris Eubank Jr./Stefan Haertel vs. Viktor Polyakov (Audience TV/WorldBoxingSuperSeries.com)
3:00pm: Extreme Fighting Championship 64 (EFCWorldwide.tv)
3:30pm: Enfusion Live 54 ($11.76, EnfusionLive.com)
5:30pm: Tough Guys (Showtime Extreme)
6:00pm: MMA Road Warrior Tour: Rumble on the River (FloCombat)
6:15pm: UFC 216 Prelims (UFC Fight Pass)
7:00pm: UFC 216 Pre-Fight Show (Fox Sports 1)
7:00pm: Colosseum Combat XLI ($14.99 Fite.tv)
8:00pm: UFC 216 Prelims (FXX)
9:00pm: Bleed For This (Showtime)
10:00pm: UFC 216 ($59.99 Pay-Per-View)

 

 

Sunday October 8

 

1:00am: Pancrase 290 (UFC Fight Pass)
1:15am: UFC 216 Post-Fight Press Conference (UFC Fight Pass)
1:30am: UFC 216 Post-Fight Show (Fox Sports 2)
2:00am: Bellator 184 (ESPN Deportes)
2:00am: UFC 216 Post-Fight Show (Fox Sports 1)
2:30am: UFC 216 Post-Fight Show (Fox Sports 1)
4:30am: UFC 216 Post-Fight Show (Fox Sports 2)
5:30am: UFC Top-Ten: Title Fights (Fox Sports 2)
6:00am: UFC Ultimate Knockouts: Strikeforce Alumni (Fox Sports 2)
6:30am: UFC 216 Post-Fight Show (Fox Sports 1)
8:00am: 30 For 30: No Mas (ESPN Classic)
10:00am: UFC 216 Prelims (Fox Sports 1)
1:05pm: Southpaw (Showtime Extreme)
2:00pm: 2017 FloSports Who’s #1 (FloWrestling)
4:00pm: Sports Jeopardy (NBC Sports)
4:30pm: Sports Jeopardy (NBC Sports)
5:00pm: Cassius Clay’s Greatest Hits Volume 2 (ESPN2)
5:00pm: UFC 216 Prelims (Fox Sports 1)
7:00pm: Muhammad Ali vs. Zora Folley (ESPN2)
9:00pm: George Foreman vs. Muhammad Ali (ESPN2)
10:00pm: UFC 216 Prelims (Fox Sports 2)

 

 

Top-10 Viewing Options: A man hoping, along with the rest of the country, to go one entire goddamned, fucking week without yet another national tragedy uses hockey and fights to make it through.

 

 

  1. UFC 216: Damned nice looking main card, here. At least the three-deep is pretty solid. The ever-rare satisfying UFC PPV card.

 

 

  2. Bellator 184: And a deep Bellator card, too! Best pure MMA weekend in a while.

 

 

  3. Bellator Kickboxing 7: Dammit Coker, why can’t we air these live? They’re showing it taped at 11:15 anyway, why not air it live?

 

 

  4. Avni Yildirim vs. Chris Eubank Jr./Stefan Haertel vs. Viktor Polyakov: The World Boxing Super Series rolls on! …and the IBO world title is on the line…

 

 

  5. Fight To Win Pro 50: It’s been kind of a thin couple of F2W events lately, but their consistency is damned impressive.

 

 

  6. Fastest Finishes of 2017: In lieu of live fights, AXS doesn’t let down, instead airing a compilation of some of the quickest knockouts and submissions of the year.

 

 

  7. 2017 FloSports Who’s #1: Every year, Flo puts on, in my opinion, the best high school wrestling tournament in the nation. Just a mass of future All-Americans and Olympians.

 

 

  8. Pancrase 290: Takaya vs. Hioki is a hell of a JMMA bout that should be a blast if both just wanna scrap and work a fun ground game.

 

 

  9. UFC Ultimate Knockouts: Strikeforce Alumni: STRIKEFORCE NEVER DIE!

 

 

  10. Bleed For This: Miles Teller, whom I believe is currently starring in 73 movies at the time, plays Vinny Paz in his life story and incredible recovery.

 

 

 

Outside the Tube: Fighters you know or should know that won’t be appearing on your magic television box over the weekend.

 

  • Gary Cornish [vs. Sam Sexton, October 6, Meadowbank Sports Center, Edinburgh, Scotland]
  • Tyrone Spong [vs. Sergio Ramirez, October 7, Domo Unidad Deportiva del F.U.T.V., Merida, Mexico]
  • Anthony Crolla vs. Ricky Burns [October 7, Manchester Arena, Manchester, United Kingdom]
  • Sam Eggington [vs. Mohamed Mimoune, October 7, Manchester Arena, Manchester, United Kingdom]
  • Andrew Selby [vs. Maximino Flores, October 7, York Hall, London, England]
  • Tom Zbikowski [vs. Martez Williamson, October 7, Chatanooga Lookouts AT&T Field, Chattanooga, Tennessee]
  • Diogo Neves [vs. Karim Allouss, October 7, Enfusion Live 54, MHP Arena, Ludwigsburg, Germany]
  • Shemsi Beqiri [vs. Sebastian Mendez, October 7, Enfusion Live 54, MHP Arena, Ludwigsburg, Germany]
  • Dzhabar Askerov vs. Sittichai Sitsongpeenong [October 7, Absolute Championship Berkut Kickboxing 11, Zhengzhou, China]
  • Travis Wiuff [vs. Bruce Hoyer, October 6, Fight To Win Pro 50, Lakeville Haas Arena, Lakeville, Minnesota]
  • Tayane Porfirio [Black Belt Super Heavyweight Division, October 8, IBJJF Floripa Spring International Open, Instituto Estadual de Educação de Florianópolis, Florianópolis, Brazil]
  • Tyson Nam [vs. Rizvan Abuev, October 6, Fight Nights Global 75, St. Petersburg, Russia]
  • Derrick Mehmen [vs. Mikhail Mokhnatkin, October 6, Fight Nights Global 75, St. Petersburg, Russia]
  • Dominique Steele [vs. Portland Pringle III, October 7, Colosseum Combat XLI, Kokomo Event & Conference Center, Kokomo, Indiana]
  • Mark Godbeer vs. Walt Harris [October 7, UFC 216, T-Mobile Arena, Las Vegas, Nevada]
  • John Moraga vs. Magomed Bibulatov [October 7, UFC 216, T-Mobile Arena, Las Vegas, Nevada]
  • Brad Tavares vs. Thales Leites [October 7, UFC 216, T-Mobile Arena, Las Vegas, Nevada]
  • Marco Beltran vs. Matt Schnell [October 7, UFC 216, T-Mobile Arena, Las Vegas, Nevada]
  • Hatsu Hioki vs. Hiroyuki Takaya [October 8, Pancrase 290, Differ Ariake, Tokyo, Japan]
  • Akihiro Gono [vs. Akira Okada, October 8, Pancrase 290, Differ Ariake, Tokyo, Japan]
  • Shunichi Shimizu [vs. Daiki Gojima, October 8, Pancrase 290, Differ Ariake, Tokyo, Japan]
  • Ali Bagautinov vs. Danny Martinez [October 8, Fight Nights Global 76, Krasnodar, Russia]

 

 

Bold, Yet Probably Fruitless Predictions: A man who has to be stopped from putting his and his family’s mortgages on DJ has to reel it in and be somewhat responsible.

 

 

Best Fight of the Weekend: Kevin Lee vs. Tony Ferguson
Most Underrated Fight of the Weekend: Ali Bagautinov vs. Danny Martinez
If My Life Depended on One Pick: Scott Cardle over Lee Connelly
Best Card Top-to-Bottom: UFC 216
Upset of the Week: Nik Lentz over Will Brooks
Most Disappointing Fight of the Weekend: Chris Eubank Jr. vs. Avni Yildirim