Quantcast
The Sports Daily > Undercard Superstar
Your Weekend in Combat Sports

 

As always, programming is listed in EST
Live fights are in BOLD.
Premiere programming is in ITALICS.
MMA programming is in ORANGE.
Boxing programming is in RED.
Kickboxing/Muay Thai/Karate programming is in BLUE.
Wrestling/Jiu Jitsu/Grappling programming is in PURPLE.
Movies are in AQUA.
Misc. combat sports programming is in GREEN.

 

 

Friday October 13

 

12:30am: Tough Guys (Showtime Extreme)
1:00am: UFC 216 Prelims (Fox Sports 2)
3:00am: UFC Ultimate Knockouts: Highlight-Reel Knockouts (Fox Sports 2)
3:30am: UFC 210 (Fox Sports 1)
6:30am: UFC Ultimate Knockouts: Best of 2014 (Fox Sports 2)
7:00am: UFC Ultimate Knockouts: Best of Lighter Weights (Fox Sports 2)
9:30am: UFC Sound Waves: Conor McGregor (Fox Sports 2)
10:00am: UFC Sound Waves: Mixed Emptions (Fox Sports 2)
12:30pm: Girl Power 4 ($9.99 Fite.tv)
1:00pm: Tough Guys (Showtime Showcase)
1:15pm: Southpaw (Showtime 2)
7:00pm: 30 For 30: Muhammad And Larry (ESPN Classic)
7:00pm: WCFL 19 ($19.99 Fite.tv)
8:00pm: Cinderella Man (Flix)
8:00pm: 2017 Night of Conflict 3 (FloWrestling)
8:30pm: Golden Boy Boxing on ESPN Prelims (ESPN3)
8:30pm: UFC Top-Ten: Upsets (Fox Sports 2)
9:00pm: Heavy Hitters (ESPN Deportes)
9:00pm: Legacy Fighting Alliance 24 (AXS)
9:00pm: UFC 216 Prelims (Fox Sports 2)
9:00pm: Hard Knocks Fighting Championship ($4.99 EliteBoxing.tv)
10:00pm: Fidel Maldonado Jr. vs. Ismael Barroso/Marcelino Nicolas Lopez vs. Pablo Cesar Cano (ESPN Deportes/ESPN3)
10:00pm: XFC 17 (CBS Sports)
10:30pm: The Hurricane (Flix)
11:00pm: Claressa Shields vs. Nikki Adler (Showtime Extreme)
11:00pm: UFC 210 (Fox Sports 2)

 

 

Saturday October 14

 

12:30am: Legacy Fighting Alliance 24 (AXS)
2:00am: 30 For 30: Broke (ESPN Classic)
2:00am: UFC Classics: Rich Franklin (Fox Sports 2)
3:00am: UFC Main Event (Fox Sports 2)
3:00am: Dennis Hogan vs. Yuki Nonaka/Rohan Murdock vs. Said Mbelwa ($7.51 Epicentre.tv)
4:00am: Lion Fight 38 (AXS)
4:00am: The Ultimate Fighter (Fox Sports 2)
4:30am: Powerplay Promotions 35 ($14.99 Fite.tv)
5:00am: ESPN Films: The Real Rocky (ESPN Classic)
5:00am: The Ultimate Fighter (Fox Sports 2)
6:00am: UFC Sound Waves: Conor McGregor (Fox Sports 2)
6:00am: Glory 46 Superfight Series (UFC Fight Pass)
6:10am: Tough Guys (Showtime)
6:30am: UFC Sound Waves: Mixed Emotions (Fox Sports 2)
7:00am: UFC Sound Waves: Team Unity (Fox Sports 2)
8:00am: Glory 46 (ESPN3)
11:00am: Legacy Fighting Alliance 24 (AXS)
12:30pm: Vogtlander Fight Night ($9.99 Fite.tv)
1:00pm: 2017 Conflict at Carver (FloWrestling)
1:00pm: Ansgar Fighting League 13 (FREE Fite.tv)
1:30pm: King of Kings 49 Prelims ($4.99 Fite.tv)
2:30pm: King of Kings 49 ($9.99 Fite.tv)
4:00pm: Cage Warriors 87 (UFC Fight Pass)
6:00pm: Absolute Championship Berkut 72 (FREE YouTube/Fite.tv)
6:30pm: Spartyka Fight League 31 ($14.99 Fite.tv)
7:00pm: Warriors Cup XXXIII ($9.99 Fite.tv)
7:30pm: Chris Avalos vs. Leo Santa Cruz/Abner Mares vs. Andres Gutierrez (Fox)
7:30pm: UFC Ultimate Knockouts (Fox Sports 2)
7:30pm: Dekada Premier Fight Night ($14.99 Fite.tv)
8:00pm: UFC Ultimate Knockouts: From Around the World (Fox Sports 2)
8:30pm: UFC Ultimate Knockouts: Best of 2015 (Fox Sports 2)
10:00pm: Erislandy Lara vs. Terrell Gausha/Jarrett Hurd vs. Austin Trout (Showtime)
11:00pm: 30 For 30: Muhammad And Larry (ESPN Classic)

 

 

Sunday October 15

 

1:00am: Rizin Fighting World Grand Prix Autumn 2017 ($19.99 Fite.tv)
1:30am: Tough Guys (Showtime)
2:30am: Erislandy Lara vs. Terrell Gausha/Jarrett Hurd vs. Austin Trout (Showtime Extreme)
3:00am: 30 For 30: Broke (ESPN Classic)
3:00am: UFC 210 (Fox Sports 2)
3:30am: Diamondback Fighting Championship 4 ($14.99 Fite.tv)
6:00am: UFC Classics: Upsets (Fox Sports 2)
6:00am: All-Access: Mayweather vs. McGregor Epilogue (Showtime Extreme)
7:00am: UFC Classics: UFC vs. Pride (Fox Sports 2)
8:00am: UFC Main Event (Fox Sports 2)
9:00am: UFC 210 (Fox Sports 2)
9:00am: Erislandy Lara vs. Terrell Gausha/Jarrett Hurd vs. Austin Trout (Showtime)
12:30pm: All-Access: Mayweather vs. McGregor Epilogue (Showtime)
12:55pm: Bleed For This (Showtime)
2:55pm: Southpaw (Showtime)
3:00pm: UFC Unleashed: One-Punch Knockouts (Fox Sports 2)
4:00pm: UFC Unleashed: Bad Blood (Fox Sports 2)
5:00pm: UFC Ultimate Knockouts: Fastest Knockouts (Fox Sports 2)
5:30pm: Sports Jeopardy (NBC Sports)
5:30pm: Chris Avalos vs. Leo Santa Cruz/Abner Mares vs. Andres Gutierrez (Fox Sports 2)
7:00pm: 30 For 30: Tommy (ESPN2)
7:30pm: UFC Sound Waves: Mixed Emotions (Fox Sports 2)
8:00pm: 30 For 30: Tommy (ESPN Deportes)
8:00pm: UFC 210 (Fox Sports 2)
8:30pm: Larry Holmes vs. Mike Tyson (ESPN2)
9:00pm: Michael Spinks vs. Mike Tyson (ESPN2)
9:30pm: Mike Tyson’s Greatest Hits (ESPN2)
10:00pm: Glory 46 (ESPN2)
11:00pm: Sports Jeopardy (NBC Sports)
11:00pm: UFC Main Event (Fox Sports 2)
11:30pm: Sports Jeopardy (NBC Sports)

 

 

Top-10 Viewing Options: A man who’s bracing to watch the broadcasted legalized murder of Bigfoot Silva through his fingers attempts to cleanse his pallet with some excellent boxing later in the day.

 

 

  1. Erislandy Lara vs. Terrell Gausha/Jarrett Hurd vs. Austin Trout: Junior middleweight rules the roost this evening! An ever-rare triple-header with three world title fights, all at 154lbs.

 

 

  2. Chris Avalos vs. Leo Santa Cruz/Abner Mares vs. Andres Gutierrez: A goddamned fine network card leading into Showtime’s card.

 

 

  3. Glory 46: Early morning kickboxing from China, featuring an okay main event, a fight that is sanctioned murder in the Superfight Series, and a whole load of untested Chinese fighters.

 

 

  4. Rizin Fighting World Grand Prix Autumn 2017: Another bonkers offering from Rizin, featuring MMA, kickboxing, and a freaking grappling match between Sakuraba and Frank Shamrock. God bless Rizin.

 

 

  5. Absolute Championship Berkut 72: ACB comes to Canada, and as such, lots of North American fighters. As always, ACB cards are free and a lot of fun.

 

 

  6. Legacy Fighting Alliance 24: After a strong run of cards, this is a rather weak offering from LFA, but at least we’re back to live fight action from AXS.

 

 

  7. Fidel Maldonado Jr. vs. Ismael Barroso/Marcelino Nicolas Lopez vs. Pablo Cesar Cano: Golden Boy putting a decent card on ESPN3 and Deportes, just adding to a great weekend in boxing.

 

 

  8. Cage Warriors 87: Lame card from Cage Warriors, but, as they’re one of the best star-producers in the MMA world, still worth keeping an eye on.

 

 

  9. UFC Classics: Rich Franklin: Always have a soft spot for Ace, who was THE prototype middleweight until the Spider came along.

 

 

  10. UFC Classics: UFC vs. Pride: Fun collection, but give me UFC vs. Strikeforce, dammit.

 

 

 

Outside the Tube: Fighters you know or should know that won’t be appearing on your magic television box over the weekend.

 

 

  • Blake Caparello [vs. Fabiano Pena, October 13, The Melbourne Pavilion, Victoria, Australia]
  • Alex Leapai [vs. Thomas Peato, October 14, Convention & Exhibition Centre, Brisbane, Australia]
  • Dwayne Lewis vs. Lee Mein [October 14, Genesis Centre, Calgary, Alberta]
  • Carlos Molina [vs. Ahmed El Mousaoui, October 14, Zenith de Paris, Paris, France]
  • George Groves [vs. Jamie Cox, October 14, Wembley Arena, London, England]
  • Patrick Nielsen [vs. John Ryder, October 14, Wembley Arena, London, England]
  • Antonio Silva vs. Rico Verhoeven [October 14, Glory 46, Guangzhou Gymnasium, Guangzhou, China]
  • Petchpanomrung Kiatmuu9 [vs. Lei Xie, October 14, Glory 46, Guangzhou Gymnasium, Guangzhou, China]
  • Steve McKinnon [vs. Joe Boobyer, October 14, Powerplay Promotions 35, Melbourne Pavilion, Melbourne, Australia]
  • Wellington Dias [Black Belt Featherweight Division, October 14, IBJJF London Fall International Open, Crystal Palace National Sports Centre, London, England]
  • Yan Cabral [Black Belt Middleweight Division, October 14, IBJJF London Fall International Open, Crystal Palace National Sports Centre, London, England]
  • Jackson Sousa [Black Belt Heavyweight Division, October 14, IBJJF London Fall International Open, Crystal Palace National Sports Centre, London, England]
  • Frank Shamrock vs. Kazushi Sakuraba [October 15, Rizin Fighting World Grand Prix Autumn 2017, Marine Messe Fukuoka, Fukuoka, Japan]
  • Emanuel Newton vs. Nikita Krylov [October 13, Fight Nights Global 77, Energetik Sports Palace, Surgut, Russia]
  • Valdir Araujo [vs. Saygid Izagakhmaev, October 13, Fight Nights Global 77, Energetik Sports Palace, Surgut, Russia]
  • Zach Makovsky [vs. Yoni Sherbatov, October 14, Absolute Championship Berkut 72, Montreal, Quebec]
  • Nah-Shon Burrell [vs. Beslan Isaev, October 14, Absolute Championship Berkut 72, Montreal, Quebec]
  • Jesse Ronson [vs. Jeremie Capony, October 14, Absolute Championship Berkut 72, Montreal, Quebec]
  • Tony Lopez [vs. Denis Smoldarev, October 14, Absolute Championship Berkut 72, Montreal, Quebec]
  • Cody McKenzie [vs. Stefano Paterno, October 14, Venator Fighting Championship: Venator Kingdom, Principe Theatre, Milan, Italy]
  • Andy Nguyen vs. Rena Kubota [October 15, Rizin Fighting World Grand Prix Autumn 2017, Marine Messe Fukuoka, Fukuoka, Japan]
  • Andy Souwer vs. Wicky Nishiura [October 15, Rizin Fighting World Grand Prix Autumn 2017, Marine Messe Fukuoka, Fukuoka, Japan]
  • Tatsuya Kawajiri [vs. Gabriel Oliveira, October 15, Rizin Fighting World Grand Prix Autumn 2017, Marine Messe Fukuoka, Fukuoka, Japan]
  • Shintaro Ishiwatari [vs. Akhmed Musakaev, October 15, Rizin Fighting World Grand Prix Autumn 2017, Marine Messe Fukuoka, Fukuoka, Japan]
  • Jerome Le Banner [vs. Roque Martinez, October 15, Rizin Fighting World Grand Prix Autumn 2017, Marine Messe Fukuoka, Fukuoka, Japan]
  • Motonobu Tezuka [vs. Fumiya Sasaki, October 15, Grachan 31, Differ Ariake, Tokyo, Japan]
  • Hiromasa Ogikubo [vs. Tadaaki Yamamoto, October 15, Shooto, Maihama Amphitheater, Urayasu, Japan]

 

 

Bold, Yet Probably Fruitless Predictions: A man who took an absolute bath last week attempts to brush his shoulder off (cc: 2005) and get back on the horse towards, well, more losing, probably.

 

Best Fight of the Weekend: Emanuel Newton vs. Nikita Krylov
Most Underrated Fight of the Weekend: Shintaro Ishiwatari vs. Akhmed Musakaev
If My Life Depended on One Pick: Motonobu Tezuka over Fumiya Sasaki
Best Card Top-to-Bottom: Showtime Championship Boxing
Upset of the Week: Stefano Paterno over Cody McKenzie
Most Disappointing Fight of the Weekend: Alex Pereira vs. Simon Marcus