Your Weekend in Combat Sports

Your Weekend in Combat Sports

MMA

Your Weekend in Combat Sports

By

 

As always, programming is listed in EST
Live fights are in BOLD.
Premiere programming is in ITALICS.
MMA programming is in ORANGE.
Boxing programming is in RED.
Kickboxing/Muay Thai/Karate programming is in BLUE.
Wrestling/Jiu Jitsu/Grappling programming is in PURPLE.
Movies are in AQUA.
Misc. combat sports programming is in GREEN.

 

Friday November 4

3:00am: UFC Tonight (Fox Sports 2)
3:25am: Tapia (HBO2)
4:00am: The Ultimate Fighter (Fox Sports 2)
5:00am: TUF Talk (Fox Sports 2)
5:00am: Malvern Mayhem Boxing ($14.99 GoFightLive)
5:30am: UFC Ultimate Insider (Fox Sports 2)
6:00am: UFC Tonight (Fox Sports 2)
7:00am: UFC Unleashed (Fox Sports 2)
8:00am: The Ultimate Fighter (Fox Sports 2)
9:00am: The Ultimate Fighter (Fox Sports 2)
10:00am: TUF Talk (Fox Sports 2)
10:30am: UFC Tonight (Fox Sports 2)
6:00pm: UFC Tonight (Fox Sports 1)
6:55pm: Southpaw (Showtime)
7:00pm: Bellator 163 Prelims (Spike.com/ESPN3)
7:00pm: UFC Fight Night Weigh-Ins (Fox Sports 1)
7:00pm: Warriors Cup 29 ($14.99 GoFightLive)
7:30pm: TKO 36 (UFC Fight Pass)
8:00pm: UFC Fight Night Weigh-Ins (Fox Sports 2)
8:00pm: Dynasty Combat Sports 51 ($14.99 GoFightLive)
8:00pm: South Dakota State vs. Iowa State (FloWrestling)
8:30pm: Fury Fighting Championship 13 ($12.99 GoFightLive)
9:00pm: Bellator 163 (Spike/ESPN3)
9:00pm: UFC Reloaded (Fox Sports 2)
9:00pm: Classic Entertainment & Sports MMA 39 (AXS)
10:35pm: Constantin Bejenaru vs. Stivens Bljaj/Jaime Herrera vs. Taras Shelestyuk (Showtime)
11:00pm: Andy Vences vs. Casey Ramos/Alex Saucedo vs. Raymond Serrano (UniMas)

 

Saturday November 5

12:00am: UFC Fight Night: dos Anjos vs. Henderson (Fox Sports 2)
1:30am: Classic Entertainment & Sports MMA 39
3:00am: UFC Fight Night Weigh-Ins (Fox Sports 2)
3:10am: My Fight: Kovalev/Ward (HBO2)
4:00am: SC Featured: Pin Kings (ESPNEWS)
4:00am: UFC Fight Night: dos Anjos vs. Cowboy II (Fox Sports 2)
5:00am: 30 For 30: Muhammad and Larry (ESPN Classic)
6:00am: UFC Fight Night Weigh-Ins (Fox Sports 2)
8:30am: UFC Tonight (Fox Sports 1)
9:00am: IBJJF No-Gi World Championships (FloGrappling)
9:00am: 2016 Wyoming Cowboy Open (FloWrestling)
9:30am: UFC Ultimate Insider (Fox Sports 1)
10:00am: UFC Fight Night Weigh-Ins (Fox Sports 1)
10:00am: 2016 Southeast Wrestling Open (FloWrestling)
11:00am: The Ultimate Fighter (Fox Sports 1)
12:00pm: King of Kings World Grad Prix 2016 in Riga (Fightbox.tv)
1:00pm: A1 World Combat Cup ($5.49 Fight24.tv)
1:45pm: Southpaw (Showtime Showcase)
2:30pm: Glory 35 SuperFight Series (UFC Fight Pass)
4:00pm: UFC Tonight (Fox Sports 2)
5:00pm: 30 For 30: Muhammad and Larry (ESPN Classic)
5:00pm: Glory 35 (ESPN3)
5:00pm: UFC Main Event (Fox Sports 2)
5:30pm: Valor Fights 38 (FloCombat)
6:00pm: UFC Fight Night Weigh-Ins (Fox Sports 2)
6:30pm: UFC TUF Latin America 3 Finale Prelims (UFC Fight Pass)
7:00pm: UFC Fight Night Prefight Show (Fox Sports 1)
7:00pm: Dead Serious MMA 22 ($14.99 GoFightLive)
7:00pm: Hoosier Fight Club 31 ($14.99 GoFightLive)
7:00pm: Pinnacle Combat 24 ($14.99 GoFightLive)
7:00pm: United States Freedom Fighting Championship 29 (FloCombat)
8:00pm: UFC Fight Night: TUF Latin America 3 Finale Prelims (Fox Sports 1)
9:00pm: Rumble In The Cage 53 ($14.99 GoFightLive)

9:00pm: Jessie Vargas vs. Manny Pacquiao/Nonito Donaire vs. Jessie Magdaleno ($69.99 Pay-Per-View)
10:00pm: UFC Fight Night: TUF Latin America 3 Finale (Fox Sports 1)
10:35pm: Southpaw (Showtime Showcase)

 

Sunday November 6

12:00am: 30 For 30: Muhammad and Larry (ESPN Classic)
1:00am: UFC Fight Night Post-Fight Show (Fox Sports 2)
2:00am: SC Featured: Pin Kings (ESPNEWS)
2:00am: UFC Fight Night Post-Fight Show (Fox Sports 2)
3:00am: UFC TUF Latin America 3 FInale Prelims (Fox Sports 2)
4:30am: SC Featured: Pin Kings (ESPNEWS)
5:00am: UFC Fight Night Post-Fight Show (Fox Sports 2)
6:00am: UFC TUF Latin America 3 Finale Prelims (Fox Sports 2)
8:00am: UFC Fight Night Post-Fight Show (Fox Sports 2)
8:45am: Rocky Balboa (Showtime Family Zone)
9:00am: IBJJF No-Gi World Championships (FloGrappling)
9:00am: 2016 Clarion Open (FloWrestling)
10:00am: 2016 Warren Williamson/Daktronics Open (FloWrestling)
2:50pm: Rocky Balboa (Showtime Family Zone)
4:30pm: Alvarez vs. McGregor: Fighting For History (Fox)
5:30pm: UFC Ultimate Insider (Fox Sports 1)
6:00pm: UFC Fight Flashback (Fox Sports 1)
7:30pm: UFC Fight Flashback (Fox Sports 2)
8:00pm: Eddie Bravo Invitational 9 (UFC Fight Pass)
8:00pm: UFC Fight Flashback (Fox Sports 2)
8:30pm: UFC Ultimate Insider (Fox Sports 2)
9:00pm: UFC TUF Latin America 3 Finale (Fox Sports 2)
10:00pm: UFC Fight Night: TUF Latin America 3 Finale (Fox Sports 1)
10:30pm: Rocky Balboa (Showtime Family Zone)
11:00pm: Glory 35 (ESPN2)

 

 

Top-10 Viewing Options: A man whose nerves should be just about recovered after watching Game 7 attempts to watch sports programming without copiously sweating.

 

fs1_56x40  1. UFC Fight Night: TUF Latin America 3 Finale: It’s been seventeen years since the last UFC event, give or take. A welcome return.

 

espn_3_lam  2. Glory 35: Glory uncharacteristically running two shows within the same growing season.

 

5652cbff8c849  3. IBJJF No-Gi World Championships: Just a massive who’s who of grapplers. Would be higher if it was free, but you should probably get a FloSports account anyway.

 

time_warner_cable_us  4. Jessie Vargas vs. Manny Pacquiao/Jessie Magdaleno vs. Nonito Donaire: Seventy bucks for this?  Go to hell, Bob.

 

spike_hd  5. Bellator 163: Bellator’s about to be coming in hot for the rest of the year, and Liam McGeary fights are usually entertaining, although there’s no accounting for Phil Davis.

 

fightpass  6. Eddie Bravo Invitational 9: EBI is everything Metamoris should be. They can make 16-man tournaments just fly by. Good product.

 

axs_tv  7. Classic Entertainment & Sports MMA 39: Inoffensive friday night AXS fare.

 

showtime  8. Constantin Bejenaru vs. Stivens Bljaj/Jaime Herrera vs. Taras Shelestyuk: Looks uninspiring on paper, but this ShoBox card has solid potential. POTENTIAL!

 

unimas_us_hd  9. Andy Vences vs. Casey Ramos/Alex Saucedo vs. Raymond Serrano: UniMas has been pumping out cards lately, but it’s been quantity over quality.

 

fight_logo  t10. King of Kings World Grad Prix 2016 in Riga: No big names, but KOK puts on a good show.

 

fox  t10. Alvarez vs. McGregor: Fighting For History: Say what you will about the UFC, and lord knows I have, but when they use their production powers for good, they can crank out a great show.

 

 

Outside the Tube: Fighters you know or should know that won’t be appearing on your magic television box over the weekend.

 

  • Giovanni De Carolis [vs. Tyron Zeuge, November 5, MBS Arena, Potsdam, Germany]
  • Christina Hammer [vs. Kali Reis, November 5, Ballhaus Forum, Munich, Germany]
  • Karim Bemansour [vs. Eyevan Danenberg, November 4, Glory 35, Palais Nikaia, Nice, France]
  • Josh Jauncey vs. Serhiy Adamchuk [November 4, Glory 35, Palais Nikaia, Nice, France]
  • Petpanomrung Kiatmoo9 [vs. Stanislav Renita, November 4, Glory 35, Palais Nikaia, Nice, France]
  • Buakaw Banchamek [vs. Yi Long, November 5, Wu Lin Feng Fight of the Century II, Wutaishan Sports Center, Nanjing, China]
  • Caio Terra [Black Belt Roosterweight Division, November 4, IBJJF No Gi World Championships, Cow Palace, Daly City, California]
  • Michael Musumeci Jr. [Black Belt Light Featherweight Division, November 4, IBJJF No Gi World Championships, Cow Palace, Daly City, California]
  • Joao Miyao [Black Belt Light Featherweight Division, November 4, IBJJF No Gi World Championships, Cow Palace, Daly City, California]
  • Gianni Grippo [Black Belt Lightweight Division, November 4, IBJJF No Gi World Championships, Cow Palace, Daly City, California]
  • AJ Agazarm [Black Belt Lightweight Division, November 4, IBJJF No Gi World Championships, Cow Palace, Daly City, California]
  • Augusto Mendes [Black Belt Lightweight Division, November 4, IBJJF No Gi World Championships, Cow Palace, Daly City, California]
  • Gilbert Burns [Black Belt Middleweight Division, November 4, IBJJF No Gi World Championships, Cow Palace, Daly City, California]
  • Matheus Diniz [Black Belt Medium Heavyweight Division, November 4, IBJJF No Gi World Championships, Cow Palace, Daly City, California]
  • Valdir Araujo [Black Belt Medium Heavyweight Division, November 4, IBJJF No Gi World Championships, Cow Palace, Daly City, California]
  • Kit Dale [Black Belt Medium Heavyweight Division, November 4, IBJJF No Gi World Championships, Cow Palace, Daly City, California]
  • Eliot Marshall [Black Belt Ultra Heavyweight Division, November 4, IBJJF No Gi World Championships, Cow Palace, Daly City, California]
  • Yuri Simoes [Black Belt Ultra Heavyweight Division, November 4, IBJJF No Gi World Championships, Cow Palace, Daly City, California]
  • Joao de Oliveira Rocha [Black Belt Ultra Heavyweight Division, November 4, IBJJF No Gi World Championships, Cow Palace, Daly City, California]
  • Andresa Correa [Black Belt Heavyweight Division, November 4, IBJJF No Gi World Championships, Cow Palace, Daly City, California]
  • Garry Tonon [Light Heavyweight Tournament, November 6, Eddie Bravo Invitational 9, Orpheum Theater, Los Angeles, California]
  • Vinny Magalhaes [Light Heavyweight Tournament, November 6, Eddie Bravo Invitational 9, Orpheum Theater, Los Angeles, California]
  • Tom Breese [Light Heavyweight Tournament, November 6, Eddie Bravo Invitational 9, Orpheum Theater, Los Angeles, California]
  • Colleen Schneider [vs. Lynn Vuong, November 6, Eddie Bravo Invitational 9, Orpheum Theater, Los Angeles, California]
  • Ed Ruth [vs. Mark Mangiardi, November 4, Bellator 163, Mohegan Sun Arena, Uncasville, Connecticut]
  • Neiman Gracie vs. Rudy Bears [November 4, Bellator 163, Mohegan Sun Arena, Uncasville, Connecticut]
  • Matt Horwich [vs. Marcin Naruszczka, November 4, Professional League of MMA 70, Torwar Hall, Warsaw, Poland]
  • Rameau Thierry Sokoudjou vs. Thiago Silva [November 4, Fight 2 Night, Marina Da Gloria, Rio de Janeiro, Brazil]
  • Hernani Perpetuo vs. Karl Amoussou [November 4, Fight 2 Night, Marina Da Gloria, Rio de Janeiro, Brazil]
  • Paulo Thiago [vs. Cheick Kone, November 4, Fight 2 Night, Marina Da Gloria, Rio de Janeiro, Brazil]
  • Lisa Ellis [vs. Virna Jandiroba, November 4, Fight 2 Night, Marina Da Gloria, Rio de Janeiro, Brazil]
  • Dylan Andrews [vs. William Marcario, November 4, Fight 2 Night, Marina Da Gloria, Rio de Janeiro, Brazil]
  • Alex Nicholson vs. Sam Alvey [November 5, UFC The Ultimate Fighter Latin America 3 Finale, Arena Ciudad de Mexico, Mexico City, Mexico]
  • Jared Scoggins [vs. Chachi Tabor, November 5, United States Freedom Fighting Championship, Spartanburg Marriott, Spartanburg, South Carolina]

 

 

Bold, Yet Probably Fruitless Predictions: I gotta find that guy who picked the 2016 Cubs in his yearbook from the 90s…

Best Fight of the Weekend: Rafael dos Anjos vs. Tony Ferguson
Most Underrated Fight of the Weekend: Josh Jauncey vs. Serhiy Adamchuk
If My Life Depended on One Pick: Christina Hammer over Kali Reis
Best Card Top-to-Bottom: IBJJF No-Gi World Championships
Upset of the Week: Tony Ferguson over Rafael dos Anjos
Most Disappointing Fight of the Weekend: Liam McGeary vs. Phil Davis

More Sports

5hr

The Canadian women’s soccer program has been waiting a long time to beat their powerful neighbours from the south. On several occasions, (…)

More MMA