Saturday's Viewing Picks

Saturday's Viewing Picks

Fang's Bites

Saturday's Viewing Picks

By

All Times Eastern

Baseball
Arizona Fall League
Military Appreciation Game, Salt River Fields at Talking Stick, Scottsdale, AZ

Peoria River Rafters at Salt River Rafters — MLB Network, 8 p.m.

Boxing
Boxing After Dark, Salle Des Etoiles, Monte Carlo, Principality of Monaco
Vacant WBA Inter-Continental Heavyweight Title

Malik Scott vs. Luis Ortiz — HBO, 4 p.m.

Premier Boxing Champions, Liacouras Center, Temple University, Philadelphia, PA
Welterweights

Danny Garcia vs. Samuel Vargas — Spike, 9 p.m.

College Basketball
Men’s
Bryant at Notre Dame — ACC Network Extra, noon
USC Upstate at Georgetown — Fox Sports Net, noon
Charleston Southern at Florida State — ACC Network Extra, 1 p.m.
Wofford at LSU — SEC Network Plus, 2 p.m.
Northwest at Boise State — Campus Insiders, 4 p.m.
West Coast Baptist at San Jose State — Campa Insiders, 4 p.m.
Grand Camyon at Duke — ACC RegionalFox sports Net, 5:30 p.m.
Northwest Nazarene at Utah — Pac-12 Mountain, 7 p.m.
Northern Colorado at Butler — FS2, 7:30 p.m.
Cal-Davis at Santa Clara — Campus Insiders, 9 p.m.

College Football Viewing Picks

College Hockey
Men’s
Harvard at Quinnipiac — SNY, 7 p.m.

Women’s
Quinnipiac at Harvard — One World Sports, 3 p.m.

College Swimming
USA College Challenge, Indiana University Natatorium, IUPUI, Indianapolis, IN
B1G All-Stars vs. USA Swimming National Team — Big Ten Network, 4 p.m.

FIFA World Cup Qualifiers
Confederation of African Football
3rd Round: Matchday 2
Group B, Limbe Stadium, Limbe, Cameroon

Cameroon vs. Zambia — beIN Sports, 9:50 a.m.

Group B, Godswill Akpabio International Stadium, Uyo, Nigeria
Nigeria vs. Algeria — beIN Sports,11:55 a.m.

Group C, Stade due 26 Mars, Bamako, Mali
Mali vs. Gabon — beIN Sports, 1:25 p.m.

Group D, Peter Mokaba Stadium, Polokwane, South Africa
South Africa vs. Senegal — beIN Sports, 3:30 p.m. (same day coverage)

UEFA European Qualifiers
2nd Round (Playoffs), 1st Leg
Group I, Stadion Maksimir, Zagreb, Croatia

Croatia vs. Iceland — FS2, 11:45 a.m.

Group D, Boris Paichadze Dinamo Arena, Tbilisi, Georgia
Georgia vs. Moldova — Fox Soccer Plus, 11:45 a.m.

Group G, Rheinpark Stadium, Vaduz, Liechtenstein
Liechtenstein vs. Italy — FS2, 2:30 p.m.

Group I, Chornomorets Stadium, Odessa, Ukraine
Ukraine vs. Finland — Fox Soccer Plus, 2:30 p.m.

European Qualifiers Highlights — ESPN Classic, 9 p.m.
UEFA World Cup Qualifying Highlights: Matchday 4-Saturday — Fox Soccer Plus, 11 p.m.

Formula 1
Grand Prix of Brazil, Autódromo José Carlos Pace, São Paulo, SP, Brazil
Qualifying — NBCSN/Univision Deportes, 11 a.m.

Golf
European Tour
Nedbank Golf Challenge, Gary Player Country Club, Sun City, South Africa

3rd Round — Golf Channel, 3 a.m.

PGA Tour
OHL Classic at Mayakoba, Mayakoba Resort (El Camaleon Golf Club), Playa del Carmen, Mexico

3rd Round — Golf Channel, 1 p.m.

Golf Central Pregame — Golf Channel, noon

PGA Tour Champions
Charles Schwab Cup Championship, Desert Mountain Club (Cochise), Scottsdale, AZ

2nd Round — Golf Channel, 4 p.m.

Mixed Martial Arts
UFC 205: Alvarez vs. McGregor, Madison Square Garden, New York, NY
Prelims — Fs1, 8 p.m.
Main Event — Check your local listings, 10 p.m.

UFC Prefight Show — FS1, 7 p.m.
UFC Post Fight Show — FS1, 1:30 a.m. (Sunday)

NASCAR
Sprint Cup Series: Chase for the Cup, Round of 8
Can-Am 500, Phoenix International Raceway, Avondale, AZ

Practice — NBCSN, 3 p.m.
Final Practice — NBCSN, 6 p.m.

Xfinity Series: Championship Chase, Rouind of 8
Ticket Galaxy 200, Phoenix International Raceway, Avondale, AZ

Qualifying — NBCSN, 4 p.m.
Race — NBCSN, 7:30 p.m.

NBA
Detroit at Denver — NBA TV, 9 p.m.

Inside Stuff — NBA TV, 6:30 p.m.
NBA GameTime — NBA TV, 7 p.m.
NBA TV Pregame — NBA TV, 8:30 p.m.
NBA GameTime Postgame — NBA TV, 11:30 p.m.

NHL
Hockey Night in Canada
Detroit at Montreal — Sportsnet/TVA Sports/Fox Sports Detroit, 7 p.m.
Toronto at Pittsburgh — CBC/City TV/NHL Network/Root Sports Pittsburgh, 7 p.m.
New York Rangers at Calgary — CBC/Sportsnet One/MSG Plus, 10 p.m./NHL Network, midnight (joined in progress)

Hockey Central Saturday — CBC/Sportsnet/NHL Network, 6:30 p.m.
After Hours — CBC, 12:30 a.m. (Sunday)

Buffalo at New Jersey — MSG Buffalo/MSG Plus, 7 p.m.
Minnesota at Philadelphia — Fox Sports North Plus/Comcast SportsNet Philadelphia, 7 p.m.
New York Islanders at Florida — MSG Plus 2/Fox Sports Florida, 7 p.m.
San Jose at Tampa Bay — Comcast SportsNet California/Fox Sports Sun, 7 p.m.
St. Louis at Columbus — Fox Sports Midwest/Fox Sports Ohio, 7 p.m.
Washington at Carolina — Comcast SportsNet Mid-Atlantic Plus/Fox Sports Carolinas, 7 p.m.
Anaheim at Nashville — Fox Sports West/Fox Sports Tennessee, 8 p.m.
Boston at Arizona — NESN/Fox Sports Arizona, 8 p.m.

NHL Tonight: Hockey Hall of Fame Induction Preview — NHL Network, 5 p.m.
Top Shelf: Weekly — NHL Network, 6 p.m.
NHL Tonight: Bonus Coverage — NHL Network, 10 p.m.
NHL Tonight — NHL Network, 11 p.m.
On the Fly — NHL Network, 1 a.m. (Sunday)

Soccer
BBC African Footballer of the Year — BBC World News, 1:05 p.m.
The Xtra Saturday — beIN Sports, 5:30 p.m.

Sports Talk
30 for 30: Tim Richmond: To the Limit — ESPN Classic, 7 a.m.
30 for 30: The Band That Wouldn’t Die — ESPN Classic, 8 a.m.
30 for 30: Straight Outta L.A. — ESPN Classic, 9 a.m.
Sport Today — BBC World News, 9:15 a.m.
30 for 30: The Birth of Big Air — ESPN Classic, 10 a.m.
Morning Drive — Golf Channel, 10 a.m.
30 for 30: Once Brothers — ESPN Classic, 11 a.m.
30 for 30: The Price of Golf — ESPN Classic, 12:30 p.m.
Out of Nothing — ESPN Classic, 2 p.m.
Sport Today — BBC World News, 2:15 p.m.
Generation Iron — ESPN Classic, 4 p.m.
ESPN Films: The Fab Five — ESPN Classic, 6 p.m.
30 for 30: Guru of Go — ESPN Classic, 8 p.m.
30 for 30: Requiem for the Big East — ESPN Classic, 10 p.m.

Tennis
Center Court: Fed Cup Final-France vs. Czech Republic — Tennis Channel, 8 a.m.
Tennis Channel Live — Tennis Channel, noon

More Sports

More Fang's Bites