The Road Ahead: This Weekend's Main Card Offerings

The Road Ahead: This Weekend's Main Card Offerings

MMA

The Road Ahead: This Weekend's Main Card Offerings

By

 

Friday, 7:00pm, FloGrappling

F2W Black Belt NoGi Middleweight Championship: DJ Jackson vs. John Combs

240lb Black Belt NoGi Bout: Bruno Bastos vs. Eliot Marshall

220lb Black Belt Bout: Grant Gaither vs. Tim Spriggs

145lb Female Black Belt Bout: Natasha Quiza de Almeida vs. Rossie Snow

150lb Black Belt NoGi Bout: Nick Honstein vs. Nick Marr

145lb Female Black Belt NoGi Bout: Jennifer Recinos vs. Julie Hoponick

 

Friday, 8:00pm. UFC Fight Pass

Invicta FC Bantamweight Championship: Tonya Evinger (c) (18-5) vs. Yana Kunitskaya (9-2)

Invicta FC Strawweight Championship: Angela Hill (c) (5-2) vs. Kaline Medeiros (8-4)

Atomweight Bout: Herica Tiburcio (9-4) vs. Simona Soukupova (5-4-1)

Strawweight Bout: Amber Brown (6-2) vs. Ashley Yoder (4-1)

Bantamweight Bout: Jessica-Rose Clark (6-2) vs. Pam Sorenson (4-1)

Strawweight Bout: JJ Aldrich (3-1) vs. Lynn Alvarez (6-4)

Bantamweight Bout: Alexa Conners (0-1) vs. Stephanie Egger (2-0)

Strawweight Bout: Miranda Maverick (0-0) vs. Samantha Diaz (0-0)

 

Friday, 9:00pm, AXS

Lion Fight Super Welterweight Championship: Jo Nattawut (c) vs. Hasan Toy

Lion Fight Women’s Lightweight Championship: Antonina Shevchenko (c) vs. Ilona Witjmans

Lion Fight Super Middleweight Championship: Marley Zwanenberg vs. Regian Eersel

Cruiserweight Bout: Brett Hlavacek vs. Chip Moraza-Pollard

Lightweight Bout: Julio Pena vs. Yeison Berdugo

 

Saturday, 12:15pm, UFC Fight Pass

Middleweight Bout: Gegard Mousasi (40-6-2) vs. Uriah Hall (12-7)

Lightweight Bout: Ross Pearson (19-12) vs. Stevie Ray (19-6)

Heavyweight Bout: Alexander Volkov (27-6) vs. Timothy Johnson (10-2)

Featherweight Bout: Artem Lobov (12-12-1) vs. Teruto Ishihara (9-2-2)

 

Saturday, 9:00pm, Fox Sports 1

Light Heavyweight Bout: Antonio Rogerio Nogueira (22-7) vs. Ryan Bader (21-5)

Bantamweight Bout: Albert Morales (6-0-1) vs. Thomas Almeida (21-1)

Women’s Strawweight Bout: Claudia Gadelha (13-2) vs. Cortney Casey (6-3)

Middleweight Bout: Krzysztof Jotko (18-1) vs. Thales Leites (26-6)

 

Saturday, 9:00pm, Spike

Bellator Lightweight Championship: Michael Chandler (c) (15-3) vs. Benson Henderson (24-6)

Welterweight Bout: Fernando Gonzalez (25-13) vs. Michael Page (11-0)

Light Heavyweight Bout: Francis Carmont (25-11) vs. Linton Vassell (16-5)

Lightweight Bout: Adam Piccolotti (14-4) vs. Brandon Girtz (8-0)

Women’s Flyweight Bout: Keri Anne Melendez (0-0) vs. Sheila Padilla (2-0)

 

Saturday, 9:00pm, Pay-Per-View

WBA/IBF/WBO World Light Heavyweight Championship: Sergey Kovalev (c) (30-0-1) vs. Andre Ward (30-0)

NABF Light Heavyweight Championship: Oleksandr Gvozdyk (c) (11-0) vs. Isaac Chilemba (24-4-2)

WBO NABO Junior Welterweight Championship: Maurice Hooker (c) (21-0-2) vs. Darleys Perez (33-2-1)

WBA Continental Americas Middleweight Championship: Curtis Stevens (c) (28-5) vs. James De La Rosa (23-4)

 

Sunday, 3:00pm, Enfusionlive.com

Women’s 54kg World Championship: Iman Barlow (c) vs. Mellony Geugjes

Heavyweight Bout: Fikri Ameziane vs. Kamran Aminzade

63kg World Championship: Keny Superpro Samui vs. Pascal Koster

Heavyweight Superfight: Marcello Adriaansz vs. Michael Duut

72.5kg Enfusion League Bout: Crice Boussoukou vs. Nordin Ben Moh

72.5kg Enfusion League Bout: Serginio Kanters vs. Tayfun Ozcan

72.5kg Enfusion League Bout: Jonay Risco vs. Mohammed Jaraya

More Sports

More MMA