Friday’s Viewing Picks

Friday’s Viewing Picks

Fang's Bites

Friday’s Viewing Picks

By

All Times Eastern

Australian Rules Football
Men’s
Essendon Bombers vs. Adelaide Crows — Fox Soccer Plus, 4:30 a.m.

Women’s
Grand Final, Ikon Park, Princes Park, Melbourne, Victoria, Australia

Western Bulldogs vs. Brisbane Lions — Fox Soccer Plus, 9:20 p.m.

College Baseball
Mississippi at Texas A&M — SEC Network, 7 p.m.
Gonzaga at BYU — BYUtv, 8 p.m.
Oklahoma State at Texas — Longhorn Network, 8 p.m.
LSU at Vanderbilt — ESPNU, 9 p.m.
Washington at Oregon State — Pac-12 Network/Pac-12 Washington/Pac-12 Oregon, 10 p.m.
Arizona State at UCLA — Pac-12 Arizona/Pac-12 Los Angeles, 10 p.m.

College Basketball
Men’s
NCAA Tournament: Regional Semifinals

Midwest Regional, CenturyLink Center, Omaha, NE

Kansas vs. Clemson — CBS, 7:07 p.m.
Duke vs. Syracuse — CBS, 9:37 p.m.
Announcers: Jim Nantz/Grant Hill/Bill Raftery//Tracy Wolfson

East Regional, TD Garden, Boston, MA
Villanova vs. West Virginia — TBS, 7:27 p.m.
Purdue vs. Texas Tech —TBS, 9:57 p.m.
Announcers: Ian Eagle/Jim Spanarkel//Allie LaForce

NCAA March Madness Bracket Breakdown — CBS Sports Network, 4 p.m.
NCAA Tip-Off — TBS, 6 p.m.
NCAA March Madness 360 — CBS Sports Network, 10 p.m.
NCAA Basketball Tournament Press Conference 2018: Sweet 16 Posh Game: Purdue — Big Ten Network, midnight
Inside March Madness — TBS, 12:30 a.m. (Saturday)
NCAA March Madness Bracket Breakdown — CBS Sports Network, 1 a.m. (Saturday)

Women’s
NCAA Women’s Tournament: Regional Semifinals

Kansas City Regional, Sprint Center, Kansas City, MO

Mississippi State vs. North Carolina State — ESPN, 7 p.m.
UCLA vs. Texas — ESPN2, 9:30 p.m.
Announcers: Pam Ward/Gail Goestenkors//Courtney Lyle

Lexington Regional, Rupp Arena, Lexington, KY
Baylor vs. Oregon State — ESPN2, 7 p.m.
Louisville vs. Stanford — ESPN, 9:30 p.m.
Announcers: Beth Mowins/Debbie Antonelli//Allison Williams

NCAA Division II Women’s Basketball Tournament
National Championship, Sanford Pentagon, Sioux Falls, SD

Ashland vs. Central Missouri — CBS Sports Network, 8 p.m.
Announcers: Ben Holden/Julianne Viani

College Hockey
Men’s
NCAA Division I Ice Hockey Tournament: Regional Semifinals

East Region, Webster Bank Arena, Bridgeport, CT

Notre Dame vs. Michigan Tech — ESPN2, 3 p.m.
Providence vs. Clarkson — ESPNU, 6:30 p.m.
Announcers: John Buccigross/Barry Melrose//Quint Kessenich

West Regional, Denny Sanford Premier Center, Sioux Falls, SD
St. Cloud State vs. Air Force — ESPNU, 4 p.m.
Minnesota State-Mankato vs. Minnesota-Duluth — ESPN3, 7:30 p.m.
Announcers: Clay Matvick/Sean Ritchlin

College Lacrosse
Women’s
Michgian at Northwestern — Big Ten Network, 8 p.m.
Colorado at Oregon — Pac-12 Mountain/Pac-12 Oregon, 8 p.m.

College Softball
Jackson State at Texas Southern — ESPNU, 2 p.m.
Kansas at Texas — Longhorn Network, 5:30 p.m.
Arizona State at Cal — Pac-12 Network/Pac-12 Arizona/Pac-12 Bay Area, 6 p.m.
Arizona at Washington — Pac-12 Network/Pac-12 Arizona/Pac-12 Washington, 8 p.m.

Curling
World Women’s Curling Championship, North Bay Memorial Gardens, North Bay, Ontario, Canada
Canada vs. United States — NBCSN, 7 p.m.

Figure Skating
ISU World Figure Skating Championships, Mediolanum Forum, Milan, Italy
Ice Dance Short Dance — Olympic Channel, 6 a.m.
ice Dance Short Dance — NBCSN, 1:30 p.m. (same day coverage)
Ladies’ Free Skate — NBCSN, 3:30 p.m.
Men’s Free Skate — Olympic Channel, 5 a.m. (Saturday)

Formula 1
Australian Grand Prix, Melbourne Grand Prix Circuit, Melbourne, Victoria, Australia
Practice 3 — ESPNews, 10 p.m.
Qualifying — ESPN2, 2 a.m. (Saturday)

Golf
PGA Tour
Corales Puntacana Resort & Club Championship, Corales Golf Club, Punta Cana, Dominic Republic

2nd Round — Golf Channel, 10:30 a.m.

PGA Tour
WGC-Dell Technologies Match Play, Austin Country Club, Austin, TX

Round of 64 (Round Robin) — Golf Channel, 2 p.m.

Golf Central Pregame — Golf Channel, 1:30 p.m.

LPGA Tour
Kia Classic, Aviara Golf Club, Carlsbad, CA

2nd Round — Golf Channel, 8:30 p.m. (same day coverage)

PGA Tour Champions
Rapiscan Systems Classic, Fallen Oak, Biloxi, MS

1st Round — Golf Channel, 10:30 p.m. (same day coverage)

Mixed Martial Arts
Legacy Fighting Alliance 36, Morongo Casino Resort & Spa, Cabazon, CA
LFA Bantamweight TItle

Ricky Simon vs. Vinicius Zani — AXS TV, 10 p.m.

UFC Tonight — FS1, 6 p.m.
UFC Top Ten: One-Round Wars — FS1, 7 p.m.
UFC 25 Greatest Fights: 1-4 — FS1, 7:30 p.m.

MLB Spring Training
Boston vs. New York Yankees — ESPN/YES, 1 p.m.
Detroit vs. Atlanta — Fox Sports Detroit/Fox Sports Southeast, 1 p.m.
Houston (SS) vs. Minnesota — Fox Sports North, 1 p.m.
Philadelphia vs. Pittsburgh — AT&T SportsNet Pittsburgh, 1 p.m.
St. Louis vs. New York Mets — SNY, 1 p.m.
Cincinnati vs. Colorado — MLB Network/AT&T SportsNet Rocky Mountain, 4 p.m.
Kansas City (SS) vs. San Francisco — NBC Sports Bay Area, 4 p.m.
Oakland vs. Anaheim — Fox Sports West, 4 p.m.
Seattle vs. Chicago White Sox — WGN, 4 p.m.
Houston (SS) vs. Washington (SS) — MASN, 6 p.m.
Washington (SS) vs. Miami — Fox Sports Florida, 7 p.m.
Texas vs. San Diego — MLB Network/Fox Sports Southwest/Fox Sports San Diego, 9:30 p.m.

MLB Tonight — MLB Network, 7 p.m.

NASCAR
Camping World Truck Series
Alpha Energy Solutions 250, Martinsville Speedway, Ridgeway, VA

Practice — FS1, 1 p.m.
Final Practice — FS1, 3 p.m.

NASCAR Race Hub: Weekend Edition — FS1, 2 p.m.

NBA
Denver at Washington — NBA TV/Altitude/NBC Sports Washington, 7 p.m.
Los Angeles Clippers at Indiana — Fox Sports Prime Ticket/Fox Sports Indiana, 7 p.m.
Brooklyn at Toronto — YES/Sportsnet One, 7:30 p.m.
Minnesota at New York — Fox Sports North/MSG Network, 7:30 p.m.
Phoenix at Cleveland — Fox Sports Arizona/Fox Sports Ohio, 7:30 p.m.
Miami at Oklahoma City — Fox Sports Sun/Fox Sports Oklahoma, 8 p.m.
Milwaukee at Chicago — Fox Sports Wisconsin/NBC Sports Chicago, 8 p.m.
Utah at San Antonio — AT&T SportsNet Rocky Mountain/Fox Sports Southwest, 8:30 p.m.
Boston at Portland — NBA TV/NBA TV Canada/NBC Sports Boston/NBC Sports Northwest, 10 p.m.
Atlanta at Golden State — Fox Sports Southeast/NBC Sports Bay Area, 10:30 p.m.

10 Before Tip — NBA TV, 5:30 p.m.
The Starters — NBA TV, 6 p.m.
NBA TV Pregame — NBA TV, 6:30 p.m.
NBA GameTime —NBA TV, 9:30 p.m.
NBA TV Postgame — NBA TV, 12:30 a.m. (Saturday)
NBA GameTime — NBA TV, 1:30 a.m. (Saturday)

NBA G League
Windy City Bulls at Fort Wayne Mad Ants — Eleven Sports, 7 p.m.
Delaware 87ers at Lakeland Magic — Facebook Live, 7 p.m.
Greensboro Swarm at Grand Rapids Drive — Facebook Live, 7 p.m.
Erie BayHawks at Westchester Knicks — Twitch, 7 p.m.
Canton Charge at Wisconsin Herd — Facebook Live, 8 p.m.
South Bay Lakers at Memphis Hustle — Facebook Live, 8 p.m.
Rio Grande Valley Vipers at Texas Legends — Facebook Live, 8:30 p.m.
Reno Bighorns at Salt Lake City Stars — Facebook Live, 9 p.m.
Iowa Wolves st Santa Cruz —- Eleven Sports, 10 p.m.
Sioux Falls Skyforce at Northern Arizona Suns =-Facebook Live, 10 p.m.

NFL
Good Morning Football — NFL Network, 7 a.m.
NFL Live — ESPN2, 1:30 p.m.
Path to the Draft: Josh Allen Pro Day — NFL Network, 2 p.m.
NFL Fantasy Live — NFL Network, 4 p.m.
NFL Up to the Minute — NFL Network, 5 p.m.
Path to the Draft — NFL Network, 6 p.m.
Swann & Stallworth: A Football Life — NFL Network, 9 p.m.

NHL
Montreal at Buffalo — TSN2/RDS/MSG Western New York, 7 p.m.
New Jersey at Pittsburgh — NHL Network/TVA Sports/MSG Plus/AT&T SportsNet Pittsburgh, 7 p.m.
Anaheim at Winnipeg — Fox Sports West/TSN3, 8 p.m.
Vancouver at St. Louis — Sportsnet Pacific/Fox Sports Midwest, 8 p.m.
Boston at Dallas — Sportsnet (East/West)NESN/Fox Sports Southwest, 8:30 p.m.

Hockey Central @ noon — Sportsnet/NHL Network, noon
NHL Now — NHL Network, 4 p.m.
NHL Tonight: Pre-Game Skate — NHL Network, 6 p.m.
Hockey Central Tonight — Sportsnet, 6:30 p.m.
On the Fly — NHL Network, 10 p.m.

Soccer
Men’s
International Friendly, Luzhniki Stadium, Moscow

Russia vs. Brazil — beIN Sports, 11:55 a.m.

International Friendly, Ethihad Stadium, Manchester, England, United Kingdom
Italy vs. Argentina — beIN Sports, 3:35 p.m.

The Express Preview — beIN Sports, 3:30 p.m.

International Friendly, Stadion Miejski we Wrocławiu, Wroclaw, Poland
Poland vs. Nigeria — beIN Sports, 8 p.m. (same day coverage)

International Friendly, Levi’s Stadium, Santa Clara, CA
Mexico vs. Iceland — Univision/Univision Deportes, 10 p.m./FS1, 10:25 p.m.

Fútbol Central — Univision/Univision Deportes, 9:30 p.m.

ESPN FC — ESPNews, 6 p.m.
The Xtra — beIN Sports, 7 p.m.
The Locker Room — beIN Sports, 7:30 p.m.
Misión Rusia — Univision Deportes, 8 p.m.

Sports Talk
Boomer and Gio — CBS Sports Network, 6 a.m.
Golic & Wingo — ESPN2, 6 a.m.
SportsCenter:AM — ESPN, 7 a.m.
Morning Drive — Golf Channel, 7 a.m.
Sport Today — BBC World News, 7:45 a.m.
The Dan Patrick Show — Audience (AT&T U-Verse/DirecTV)/NBCSN, 9 a.m.
SportsCenter — ESPN2, 10 a.m.
The Dan Le Batard Show With Stugotz — ESPNU, 10 a.m.
The Rich Eisen Show — Audience (AT&T U-Verse/DirecTV)/A&T SportsNet Rocky Mountain/Root Sports, noon
BYU Sports Nation — BYUtv, noon
The Jim Rome Show — CBS Sports Network, noon
Sport Today — BBC World News, 12:45 p.m.
Outside the Lines — ESPN2, 1 p.m.
Tiki & Tierney — CBS Sports Network, 3 p.m.
The Will Cain Show — ESPNews, 3 p.m.
The Paul Finebaum Show — SEC Network, 3 p.m.
World Sportsday — BBC World News, 3:30 p.m.
SportsNation — ESPN, 4 p.m.
Highly Questionable — ESPN, 4:30 p.m.
Around the Horn — ESPN, 5 p.m.
Pardon the Interruption — ESPN, 5:30 p.m.
The Sean Salisbury Show With Robin Carlin — beIN Sports, 5:45 p.m.
SportsCenter— ESPN, 6 p.m.
SEC Now — SEC Network, 10 p.m.
SportsCenter at Night — ESPN, 11:30 p.m.
Titulares y Más — Telemundo, 11:35 p.m.
SportsCenter at Night With Scott Van Pelt — ESPN, 12:30 a.m. (Saturday)
Contacto Deportivo — Univision Deportes, 12:30 a.m. (Saturday)

Tennis
ATP/WTA Tour
Miami Open, Tennis Center at Crandon Park, Miami, FL

Men’s and Women’s 2nd Round — Tennis Channel, 11 a.m.

Tennis Channel Live at the Miami Open — Tennis Channel, 10:30 a.m.

More Sports

More Fang's Bites