Thursday’s Viewing Picks

Thursday’s Viewing Picks

Fang's Bites

Thursday’s Viewing Picks

By

All Times Eastern

Bundesliga
Relegation Playoff, Leg 1
VfB Stuttgart vs. 1. FC Union Berlin — Fox Soccer Plus, 2:20 p.m.

College Baseball
ACC Tournament
Pool Play, Durham Bulls Athletic Park, Durham, NC

Clemson vs. Louisville — ACC Regional/Fox Sports Net, 11 a.m.
Miami (FL) vs. Virginia — ACC Regional/Fox Sports Net, 3 p.m.
North Carolina State vs. Wake Forest — ACC Regional/Fox Sports Net, 7 p.m.

Big Ten Tournament
2nd Round, TD Ameritrade Park, Omaha, NE

Illinois vs. Michigan — Big Ten Network, 10 a.m.
Indiana vs. Minnesota — Big Ten Network, 2 p.m.
Maryland vs. Ohio State — Big Ten Network, 6 p.m.
Iowa vs. Nebraska — Big Ten Network, 10 p.m.

The B1G Show — Big Ten Network, 9 p.m.
The B1G Show — Big Ten Network, 1 a.m. (Friday)

Big 12 Tournament
2nd Round, Chickasaw Bricktown Ballpark, Oklahoma City, OK

Kansas vs. Kansas State — Fox College Sports Central, 10 a.m.
Oklahoma vs. TCU — Fox College Sports Central, 1:30 p.m.
West Virginia vs. Texas Tech — Fox College Sports Central, 5 p.m.
Baylor vs. Oklahoma State — Fox College Sports Central, 8:30 p.m.

SEC Tournament
3rd Round, Hoover Metropolitan Stadium, Hoover, AL

Mississippi vs. Texas A&M — SEC Network, 10:30 a.m.
Auburn vs. LSU/Mississippi State loser — SEC Network, 2 p.m.
Arkansas vs. Georgia — SEC Network, 5:30 p.m.
Vanderbilt vs. LSU/Mississippi State winner — SEC Network, 9 p.m.

SEC Now — SEC Network, 10 a.m.
SEC Now — SEC Network, 1:30 p.m.
SEC Now — SEC Network, 5 p.m.
SEC Now — SEC Network, 8:30 p.m.

USC at Oregon State — Pac-12 Network/Pac-12 Oregon, 9 p.m.
Arizona at Washington State — Pac-12 Arizona, 9 p.m.
Cal at Washington — Pac-12 Washington, 9 p.m.
Stanford at Arizona State — Pac-12 Bay Area, 9 p.m.
UCLA at Oregon — Pac-12 Los Angeles, 9 p.m.

College Softball
NCAA Division I Softball Tournament
Tallahassee Super Regional

Game 1, Joanne Graf Field, Florida State University, Tallahassee, FL

Oklahoma State vs. Florida State — ESPN, 7 p.m.

Tuscaloosa Super Regional
Game 1, John and Ann Rhoads Stadium, University of Alabama, Tuscaloosa, AL

Texas vs. Alabama — ESPN, 9 p.m.

College Tennis
NCAA Division I Tennis Championship
Quarterfinals, USTA National Campus, Orlando, FL

Men’s and Women’s Singles and Doubles — Tennis Channel, 4 p.m.

eSports
Collegiate Esports Championship — ESPN2, 9 p.m.

FIFA U-20 Men’s World Cup
Group A, Lublin Stadium, Lublin, Poland
Tahiti vs. Senegal — Fox Soccer Plus, 11:50 a.m.

Group B, Gdynia Stadium, Gdynia, Poland
Mexico vs. Italy — FS2/Telemundo, 11:50 a.m.

Group A, Lodz Stadium, Lodz, Poland
Poland vs. Colombia — FS2/Universo, 2:20 p.m.

Group B, Bydgoszcz Stadium, Bydgoszcz, Poland
Japan vs. Ecuador — FS2, 8:30 p.m. (same day coverage)

Formula 1
Grand Prix de Monaco, Circuit de Monaco, Monte Carlo, The Principality of Monaco
Practice 1 — ESPN2, 4:55 a.m.
Practice 2 — ESPN2, 8:55 a.m.

Golf
European Tour
Made in Denmark, Himmerland Golf & Spa Resort, Farsø, Denmark

1st Round — Golf Channel, 5:30 a.m.
1st Round — Golf Channel, 9:30 a.m.

PGA of America
Senior PGA Championship, Oak Hill Country Club, Rochester, NY

1st Round — Golf Channel, 1 p.m.

PGA Tour
Charles Schwab Challenge, Colonial Country Club, Fort Worth, TX

1st Round — Golf Channel, 4 p.m.

LPGA Tour
Pure Silk Championship, Kingsmill Resort (River Course), Williamsburg, VA

1st Round — Golf Channel, 7:30 p.m. (same day coverage)

Hockey
IIHF Ice Hockey World Championship
Quarterfinals, Steel Arena, Kolšice, Slovakia

Canada vs. Switzerland — TSN1/TSN3/TSN4/NHL Network, 10 a.m.
Finland vs. Sweden — TSN1/TSN4/NHL Network, 2 p.m.

Quarterfinals, Ondrej Nepela Arena, Bratislava, Slovakia
Russia vs. United States — TSN5, 10 a.m.
Czech Republic vs. Germany — TSN5, 2 p.m.

Mixed Martial Arts
Professional Fighters League
Regular Season, Nassau Coliseum, Uniondale, NY

Featherweights & Lightweights — ESPN2, 7 p.m.
Featherweights & Lightweights — ESPN+, 9 p.m.

UFC Reloaded: UFC 236: Holloway vs. Poirier 2 — ESPN2, 10 p.m.

MLB
American League
Boston at Toronto — MLB Network/NESN/Sportsnet, 12:30 p.m.
New York Yankees at Baltimore — MLB Network/YES/MASN, 12:30 p.m.
Minnesota at Anaheim — Fox Sports North/Fox Sports West, 4 p.m.
Tampa Bay at Cleveland — MLB Network/Fox Sports Sun/STO, 6 p.m.
Chicago White Sox at Houston — MLB Network/NBC Sports Chicago/AT&T SportsNet Southwest, 8 p.m.

National League
Washington at New York Mets — MASN2/SNY, noon
Colorado at Pittsburgh — AT&T SportsNet Pittsburgh, 12:30 p.m.
Philadelphia at Chicago Cubs — NBC Sports Philadelphia/WLS, 2:20 p.m./MLB Network, 3:30 p.m. (joined in progress)
Atlanta at San Francisco — MLB Network/Fox Sports Southeast/NBC Sports Bay Area, 3:45 p.m.

Interleague
Miami at Detroit — Fox Sports Florida/Fox Sports Detroit, 1 p.m.

MLB Central — MLB Network, 10 a.m.
MLB Tonight — MLB Network, 6:30 p.m.
MLB Whiparound — FS1, 11 p.m.
Quick Pitch — MLB Network, 11 p.m.

NASCAR
Monster Energy NASCAR Cup Series
Coca-Cola 600, Charlotte Motor Speedway, Concord, NC

1st Practice — FS1, 3 p.m. (same day coverage)
Qualifying — FS1, 7 p.m.

Xfinity Series
Alsco 300, Charlotte Motor Speedway, Concord, NC

1st Practice — FS1, 4 p.m.
Final Practice — FS1, 6 p.m.

NASCAR Race Hub: Weekend Edition — FS1, 5 pm.
NASCAR America — NBCSN, 5 p.m.
NASCAR Race Hub: Weekend Edition — FS1, 8 p.m.

NBA Playoffs
Eastern Conference Final
Game 5, Fiserv Forum, Milwaukee, WI

Toronto Raptors at Milwaukee Bucks — TNT/TSN1/TSN3/TSN4/TSN5, 8:30 p.m. (series tied 2-2)

The Jump — ESPN, 3 p.m.
The Starters — NBA TV, 6:30 p.m.
NBA GameTime: Raptors/Bucks, Game 5 Pregame — NBA TV, 7 p.m.
NBA Tip-Off — TNT, 8 p.m.
NBA GameTime: Raptors/Bucks, Game 5 Postgame — NBA TV, 11 p.m.
Inside the NBA — TNT, 11 p.m.

NFL
Good Morning Football — NFL Network, 7 a.m.
NFL Up to the Minute — NFL Network, 1 p.m.
NFL Live — ESPN, 1:30 p.m.

NHL
Hockey Central @ noon — Sportsnet One, noon
Hockey Central @ noon — NHL Network, 12:30 p.m.
NHL Now — NHL Network, 4:30 p.m.
NHL Tonight — NHL Network, 6 p.m.

Soccer
This Is Paris — beIN Sports, 4 p.m.
The Ligue 1 Show — beIN Sports, 4:30 p.m.
Ligue 1 Highlight Show — beIN Sports, 5 p.m.
Univision Deportes Fútbol Club — Univision Deportes, 6:59 p.m.
Línea de Cuatro — Univision Deportes, 8 p.m.

Sports Talk
Boomer & Gio — CBS Sports Network, 6 a.m.
Golic & Wingo — ESPN2/ESPNews, 6 a.m.
Sport Today — BBC World News, 6:45 a.m.
SportsCenter:AM — ESPN, 7 a.m.
Morning Drive — Golf Channel, 7:30 a.m.
Get Up — ESPN, 8 a.m.
SportsCenter:AM — ESPN2, 8 a.m.
The Dan Patrick Show — Audience (AT&T U-Verse/DirecTV)/B/R Live, 9 a.m.
The Dan Le Batard Show With Stugotz — ESPNews, 10 a.m.
Sky Sports News — NBCSN, 11 a.m.
The Rich Eisen Show — Audience (AT&T U-Verse/DirecTV)/AT&T SportsNet Rocky Mountain/Root Sports, noon
BYU Sports Nation — BYUtv, noon
The Jim Rome Show — CBS Sports Network, noon
SportsCenter — ESPN, noon
Sport Today — BBC World News, 12:45 p.m.
Outside the Lines — ESPN, 1 p.m.
Jalen & Jacoby — ESPN2, 2 p.m.
Tiki & Tierney — CBS Sports Network, 3 p.m.
The Will Cain Show — ESPNews, 3 p.m.
High Noon — ESPN, 4 p.m.
Highly Questionable — ESPN, 4:30 p.m.
Around the Horn — ESPN, 5 p.m.
Cheddar Esports — Cheddar, 5 p.m.
Pardon the Interruption — ESPN, 5:30 p.m.
Time to Schein — CBS Sports Network, 6 p.m.
SportsCenter — ESPN, 6 p.m.
Daily Wager — ESPNews, 6 p.m.
Sport Today — BBC World News, 8:45 p.m.
Sport Today — BBC World News, 9:45 p.m.
Cheddar Esports — Cheddar, 10:30 p.m.
SportsCenter at Night — ESPN, 11 p.m.
Titulares y Más — Telemundo, 11:35 p.m.
TMZ Sports — FS1, midnight
SportsCenter at Night With Scott Van Pelt — ESPN, midnight
SEC Now — SEC Network, midnight
Contacto Deportivo — Univision/Univision Deportes, midnight

Tennis
French Open Qualifying/Geneva Open (ATP)/Open Parc Auvergne-Rhode-Alpes Lyon (ATP)/Internationaux de Strasbourg (WTA) — Tennis Channel, 5 a.m.

Stream Live Sports With ESPN+

ESPN+ Free Trial!

More Sports

More Fang's Bites
Home