Your Weekend in Combat Sports

Your Weekend in Combat Sports

Combat

Your Weekend in Combat Sports

By

 

As always, programming is listed in EST
Live fights are in BOLD.
Premiere programming is in ITALICS.
MMA programming is in ORANGE.
Boxing programming is in RED.
Kickboxing/Muay Thai/Karate programming is in BLUE.
Wrestling/Jiu Jitsu/Grappling programming is in PURPLE.
Misc./Combination combat sports programming is in GREEN.

 

Friday December 20

5:00am: UFC Fight Night Weigh-Ins (UFC Fight Pass)
11:00am: 2019 US Senior Nationals (FloWrestling)
12:00pm: George Mason vs. Edinboro (FloWrestling)
1:00pm: 2019 Zinkin Classic (FloWrestling)
2:00pm: Presbyterian vs. The Citadel (ESPN+)
2:00pm: 2019 Kansas City Stampede (FloWrestling)
3:00pm: 2019 Women’s West Coast Tournament of Champions (FloWrestling)
5:30pm: Harrison vs. Charlo II Weigh-Ins (Fox Sports 1)
6:00pm: Fury Fighting Championships 41 ($14.99 Fite.tv)
6:00pm: 2019 Canadian Boxing Qualification ($16.99 Fite.tv)
7:00pm: Max on Boxing (ESPN2)
7:00pm: Nebraska vs. Oregon (Fox Sports 1)
7:00pm: Daniel Jacobs vs. Julio Caesar Chavez Jr./Cristofer Rosales vs. Julio Cesar Martinez Aguilar (DAZN)
7:00pm: Oregon State vs. Nebraska (FloWrestling)
7:00pm: Pitt vs. Maryland (FloWrestling)
8:00pm: Titan Fighting Championship 58 (UFC Fight Pass)
8:45pm: Bellator Salute to the Troops Prelims (Bellator.com/DAZN)
9:00pm: Combate Americas 53 (DAZN)
9:00pm: Minnesota vs. South Dakota State (FloWrestling)
9:30pm: Friday Night Fights (UFC Fight Pass)
10:00pm: Bellator Salute to the Troops (Paramount Network/DAZN)

 

Saturday December 21

2:00am: UFC Fight Night Prelims (ESPN/UFC Fight Pass)
2:00am: 2019 Dubai International Championship (FloGrappling)
5:00am: UFC Fight Night: Edgar vs. Korean Zombie (ESPN+)
8:00am: UFC Fight Night Post-Fight Show (ESPN+)
8:15am: UFC Fight Night Post-Fight Press Conference (UFC Fight Pass)
10:00am: 2019 Tulsa Battle For The Belt (FloWrestling)
10:30am: 2019 Kansas City Stampede (FloWrestling)
11:00am: Glory 74 Superfight Series (UFC Fight Pass)
11:00am: 2019 US Senior Nationals (FloWrestling)
1:00pm: Glory 74 (UFC Fight Pass)
1:00pm: 2019 Zinkin Classic (FloWrestling)
1:00pm: Pit Cage Fighting 21 ($4.99 Fite.tv)
2:30pm: Daniel Dubois vs. Kyotaro Fujimoto/Alantez Fox vs. Liam Williams (ESPN+)
3:00pm: 2019 Women’s West Coast Tournament of Champions (FloWrestling)
3:00pm: Glory Collision 2 (UFC Fight Pass)
6:00pm: PBC on FOX Prelims (Fox Sports 1)
6:00pm: Cowboy Fight Series 4 (FloCombat)
8:00pm: Diego De La Hoya vs. Renson Robles/Cristian Baez vs. Luis Alberto Lopez Vargas (Facebook)
8:00pm: Jermell Charlo vs. Tony Harrison/Efe Ajagba v s. Iago Kiladze (Fox)
8:30pm: Bellator 236 Prelims (DAZN)
10:00pm: Bellator 236 (DAZN)

 

Sunday December 22

10:00am: 2019 Tulsa Battle For The Belt (FloWrestling)
11:00am: 2019 US Senior Nationals (FloWrestling)
12:00pm: Gods of War XIII ($9.99 Fite.tv)
2:00pm: 2019 Mountaineer Quad (FloWrestling)
5:00pm: Submission Underground 10 (UFC Fight Pass)

 

Top-10 Viewing Options: The end of the year tends to be big business in the fight game, and this weekend is hardly an exception. But BOY, I wish Edgar and Zombie weren’t fighting at sunrise.

 

  1. Glory Collision 2: It’s Rico vs. Badr II. The two best kickboxing heavyweights of our time. And bully for Glory, they made a worthwhile card to avoid it being a one-fight card.

  2. Jermell Charlo vs. Tony Harrison/Efe Ajagba v s. Iago Kiladze: Liborio Solis pulling out and leaving Guillermo Rigondeaux without a dance partner makes this an absolute one-fight card.

  3. UFC Fight Night: Edgar vs. Korean Zombie: Ortega pulling out is a bummer, but Edgar and Jung is an incredible fight. However, 5AM is a tough ask.

  4. Submission Underground 10: Chael and Co. have done it again, and put out a fantastic lineup on a Sunday afternoon, as they do.

  5. Glory 74: A nice lead-in for Collision, and I’ll never miss a chance to watch Alex Pereira, even against a substandard opponent.

  6. Daniel Jacobs vs. Julio Caesar Chavez Jr./Cristofer Rosales vs. Julio Cesar Martinez Aguilar: And right on cue, there’s JCC’s dumb ass rolling in at 173lbs. Good God almighty. What an absolute waste.

  7. Bellator 236: A title fight and a Featherweight Grand Prix matchup on the second card of the weekend? Can’t blame them for lack of effort.

  8. Daniel Dubois vs. Kyotaro Fujimoto/Alantez Fox vs. Liam Williams: Dubois continues to rise as the next big deal in the UK heavyweight picture.

  9. Bellator Salute to the Troops: Not a tremendous card, but Josh Barnett making his MMA return after three years is worth my time.

  10. Gods of War XIII: GREECE VS. CHINA. THE RIVALRY YOU NEVER THOUGHT YOU WANTED.

 

4×5: Every week, UCS’s Luke Irwin will list his Top-5 bouts in each of the four major different combat sports that he’s looking forward to the most, regardless of any conventional criteria, merit, or logic.

 

KICKBOXING/MUAY THAI

5. Heavyweight Bout: Antonio Plazibat (16-2) vs. Jahfarr Wilnis (32-10-1) [Glory 74]

4. Featherweight Bout: Aleksei Ulianov (29-6-1) vs. Serhiy Adamchuk (39-10) [Glory 74]

3. Light Heavyweight Bout: Luis Tavares (61-8) vs. Stéphane Susperregui (48-6-2) [Glory Collision 2]

2. Glory Middleweight Championship: Alex Pereira (c) (40-6) vs. Ertugrul Bayrak (18-6) [Glory 74]

1. Glory Heavyweight Championship: Rico Verhoeven (c) (55-10) vs. Badr Hari (106-13) [Glory Collision 2]

 

BOXING

5. Heavyweight Bout: Efe Ajagba (11-0) vs. Iago Kiladze (26-4-1) [Premier Boxing Champions on FOX]

4. Welterweight Bout: Uriel Perez (19-4) vs. Maurice Hooker (26-1-3) [Matchroom on DAZN]

3. Vacant WBC World Flyweight Championship: Cristofer Rosales (29-4) vs. Julio Cesar Martinez Aguilar (14-1) [Matchroom on DAZN]

2. WBO International Heavyweight Championship/Vacant WBC Silver Heavyweight Championship: Daniel Dubois (c) (13-0) vs. Kyotaro Fujimoto (21-1) [Top Rank on ESPN]

1. WBC World Junior Middleweight Championship: Tony Harrison (c) (28-2) vs. Jermell Charlo (32-1) [Premier Boxing Champions on FOX]

 

MMA

5. Heavyweight Bout: Josh Barnett (35-8) vs. Ronny Markes (19-7) [Bellator: Salute to the Troops]

4. Light Heavyweight Bout: Aleksandar Rakic (12-1) vs. Volkan Oezdemir (16-4) [UFC Fight Night: Edgar vs. Korean Zombie]

3. Bellator Featherweight World Grand Prix Quarterfinal Bout: AJ McKee (15-0) vs. Derek Campos (20-9) [Bellator 236]

2. Featherweight Bout: Charles Jourdain (9-2) vs. Doo Ho Choi (14-3) [UFC Fight Night: Edgar vs. Korean Zombie]

1. Featherweight Bout: Chan Sung Jung (15-5) vs. Frankie Edgar (22-7-1) [UFC Fight Night: Edgar vs. Korean Zombie]

 

GRAPPLING/WRESTLING

5. BJJ Tag Team Match: Team Brazilian Top Team vs. Team Solid Base Jiu Jitsu [Submission Underground 10]

4. BJJ Tag Team Match: Team American Top Team vs. Team BTT Happy Valley [Submission Underground 10]

3. 184lb Match: #16 Zach Carlson (SDSU) vs. #17 Owen Webster (MIN) [Minnesota vs. South Dakota State]

2. Black Belt Bout: Gabriel Gonzaga vs. Gordon Ryan [Submission Underground 10]

1. Black Belt Bout: Craig Jones vs. Gilbert Burns [Submission Underground 10]

 

Bold, Yet Probably Fruitless Predictions: A man giving his family all the YAMMA Pit Fighting merch they can stand for Christmas attempts to swing for a Hail Mary before the year’s end.

 

Best Fight of the Weekend: Chan Sung Jung vs. Frankie Edgar
Most Underrated Fight of the Weekend: Craig Jones vs. Gilbert Burns
If My Life Depended on One Pick: Daniel Dubois over Kyotaro Fujimoto
Best Card Top-to-Bottom: Glory Collision 2/Glory 74
Upset of the Week: Frankie Edgar over Chan Sung Jung
Most Disappointing Fight of the Weekend: Daniel Jacobs vs. Julio Cesar Chavez Jr.

More Sports

More Combat
Home