UFC Fight Night: Ortega vs The Korean Zombie Results

UFC Fight Night: Ortega vs The Korean Zombie Results

MMA

UFC Fight Night: Ortega vs The Korean Zombie Results

By

UFC Fight Night: Ortega vs The Korean Zombie
Oct 18, 2020
Flash Forum
Abu Dhabi, UAE

 

UFC Fight Night: Ortega vs The Korean Zombie Results

 

Fight Card Ranking (strength of card on paper based on our exclusive Pound for Pound fighter rankings)

6,853 – above average

UFC Fight Night cards range between 9,900-3,200 points, with an average card ranking 6,300

 

(click on fighter’s name for detailed scouting report)

(fighter ranking based on our exclusive Performance Based Ranking system – click fighter’s rank to check out the list)

 

Stream live sports and ESPN originals on ESPN+ for only $4.99 a month. Start your 7-day free trial today!

 

Main Card (ESPN+ – 7:00 pm Eastern)

Featherweights (five rounds):
Brian Ortega   (14-1, 1 NC, #3 ranked featherweight) *** WINNER VIA UNANIMOUS DECISION (50-45 x 3)
vs Chan Sung Jung  (16-5, #5 ranked featherweight)


Women’s Flyweights:
Katlyn Chookagian   (14-3, #8 ranked women’s flyweight) vs
Jessica Andrade   (20-8, #2 ranked women’s flyweight) *** WINNER VIA TKO (PUNCHES) – ROUND 1 (4:55)

PERFORMANCE OF THE NIGHT


Light Heavyweights:
Jimmy Crute  (11-1, #9 ranked light heavyweight) *** WINNER VIA KO (PUNCHES) – ROUND 1 (2:01)
vs Modestas Bukauskas   (11-2, #27 ranked light heavyweight)

PERFORMANCE OF THE NIGHT


Welterweights:
Claudia Silva   (14-1, #15 ranked welterweight)  vs
James Krause   (27-9, #23 ranked welterweight) *** WINNER VIA UNANIMOUS DECISION (30-27 x 3)


Featherweights:
Thomas Almeida   (22-3, #44 ranked featherweight) vs
Jonathan Martinez   (12-3, #32 ranked featherweight) *** WINNER VIA UNANIMOUS DECISION (30-27 x 3)

 

Prelims (ESPN+ – 4:00 pm Eastern)

Lightweights:
Mateusz Gamrot   (17-0, 1 NC) vs
Guram Kutateladze   (11-2) *** WINNER VIA SPLIT DECISION (29-28 x 2, 28-29)

FIGHT OF THE NIGHT


Women’s Flyweights:
Gillian Robertson   (8-4, #14 ranked women’s flyweight) *** WINNER VIA UNANIMOUS DECISION (29-27 x 2, 29-28) vs
Poliana Botelho   (8-2, #19 ranked women’s flyweight)


Middleweights:
Jun Yung Park   (11-4, #49 ranked middleweight) *** WINNER VIA UNANIMOUS DECISION (30-25 x 3) vs
John Phillips   (22-10, 1 NC, #46 ranked middleweight)


Lightweights:
Jamie Mullarkey   (12-3, #70 ranked lightweight) vs
Fares Ziam   (10-3, #70 ranked lightweight) *** WINNER VIA UNANIMOUS DECISION (29-28 x 3)


Light Heavyweights:
Gadzhimurad Antigulov  (20-7, #21 ranked light heavyweight) vs Maxim Grishin   (30-8-2, #40 ranked light heavyweight) *** WINNER VIA TKO (PUNCHES) – ROUND 2 (4:58)

___________________________________

Bantamweights:
Said Nurmagomedov  (13-2, #25 ranked bantamweight) *** WINNER VIA TKO (PUNCHES) – ROUND 1 (0:51)
vs Mark Striegl   (18-2, 1 NC)

 

 

(The MMA Manifesto is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to amazon.com)

 

More Sports

More MMA
Home