Your Weekend in Combat Sports

Your Weekend in Combat Sports

Combat

Your Weekend in Combat Sports

By

 

As always, programming is listed in EST
Live fights are in BOLD.
Premiere programming is in ITALICS.
MMA programming is in ORANGE.
Boxing programming is in RED.
Kickboxing/Muay Thai/Karate programming is in BLUE.
Wrestling/Jiu Jitsu/Grappling programming is in PURPLE.
Misc./Combination combat sports programming is in GREEN.

 

Friday April 16

1:30am: 2021 Asian Championships (FloWrestling)
10:00am: 2021 Reno Worlds (FloWrestling)
1:00pm: Andrade vs. Williams Weigh-Ins (DAZN)
1:30pm: Dylan Bregeon vs. Fabio Turchi/Francesco Patera vs. Vladyslav Melnyk (DAZN)
5:00pm: Max on Boxing (ESPN2)
5:30pm: UFC Live (ESPN2)
6:00pm: Bellator 257 Prelims (YouTube)
6:00pm: Triller Fight Club Weigh-Ins (FREE Fite.tv)
6:05pm: UFC Fight Night Pre-Fight Show (ESPN+)
7:00pm: JABS with Mannix and Mora (DAZN)
9:00pm: Bellator 257 (Showtime)
9:00pm: Legacy Fighting Alliance 104 (UFC Fight Pass)

 

Saturday April 17

1:30am: 2021 Asian Championships (FloWrestling)
8:00am: 2021 USAW-NJ Folkstyle Championships Novice/Bantam (FloWrestling)
10:00am: 2021 Reno Worlds (FloWrestling)
10:30am: 2021 Fight or Flight (FloWrestling)
11:00am: 2021 Ultimate Duals (FloWrestling)
2:00pm: Andrey Sirotkin vs. Danny Dignum/Dan Azeez vs. Ricky Summers (ESPN+)
3:00pm: Demetrius Andrade vs. Liam Williams/Carlos Gongora vs. Christopher Pearson (DAZN)
5:00pm: Fight To Win 170 (FloGrappling)
7:00pm: UFC on ESPN Prelims (ESPN/ESPN+)
7:00pm: PBC on FOX Prelims (Fox Sports 1)
7:00pm: NFC MMA 131 (FloCombat)
8:00pm: Bryant Perrella vs. Tony Harrison/Deon Nicholson vs. Efetobor Apochi (Fox)
8:00pm: Triller Fight Club Pre-Show (FREE Fite.tv)
9:00pm: Triller Fight Club: Paul vs. Askren ($49.99 Fite.tv)
10:00pm: UFC on ESPN: Gastelum vs. Whittaker (ESPN)

 

Sunday April 18

1:00am: UFC on ESPN Post-Fight Show (ESPN+)
1:00am: UFC on ESPN Post-Fight Press Conference (DAZN)
1:30am: 2021 Asian Championships (FloWrestling)
8:00am: 2021 USAW-NJ Folkstyle Championships Novice/Bantam (FloWrestling)
10:00am: 2021 Reno Worlds (FloWrestling)
11:00am: 2021 Ultimate Duals (FloWrestling)
5:30pm: Fury Fighting Championship 45 (UFC Fight Pass)

 

Top-10 Viewing Options: Let’s lean into the weirdness, it’s Paul-Askren weekend.

  1. Bellator 257: Much better card than the UFC’s offering this weekend, including a stacked prelim card.

  2. Demetrius Andrade vs. Liam Williams/Carlos Gongora vs. Christopher Pearson: Actual boxing on Saturday afternoon to free up the freak show at night for your undivided attention.

  3. Triller Fight Club: Paul vs. Askren: Let’s lean into the weirdness, here. Main event aside, we have Regis Prograis vs. Ivan Redkach, which is a legitimate matchup, and Frank Mir vs. Steve Cunningham, which is decidedly not.

  4. UFC on ESPN: Gastelum vs. Whittaker: How the hell have these two never fought before?? Otherwise, severely lacking card for an ESPN showing.

  5. Bryant Perrella vs. Tony Harrison/Deon Nicholson vs. Efetobor Apochi: A not-terrible PBC on FOX card?? Hose me down!

  6. Andrey Sirotkin vs. Danny Dignum/Dan Azeez vs. Ricky Summers: Really loving weekly Saturday afternoon British boxing, especially with no college football.

  7. Fight To Win 170: Lots of black belt matchups on tap.

  8. Triller Fight Club Weigh-Ins: I hope someone throws an actual person at someone.

  9. Legacy Fighting Alliance 104: Good to see LFA get into their post-pandemic groove.

  10. Dylan Bregeon vs. Fabio Turchi/Francesco Patera vs. Vladyslav Melnyk: Friday afternoon boxing from Milan! Even better, a cruiserweight main event in a division that desperately needs new blood.

 

4×5: Every week, UCS’s Luke Irwin will list his Top-5 bouts in each of the four major different combat sports that he’s looking forward to the most, regardless of any conventional criteria, merit, or logic.

 

KICKBOXING/MUAY THAI

N/A

 

BOXING

5. Junior Middleweight Bout: Bryant Perrella (17-3) vs. Tony Harrison (28-3) [PBC on FOX]

4. Cruiserweight Bout: Ben Askren (debut) vs. Jake Paul (2-0) [Triller Fight Club]

3. IBO World Super Middleweight Championship: Carlos Gongora (c) (19-0) vs., Christopher Pearson (17-2) [Matchroom on DAZN]

2. Junior Welterweight Bout: Ivan Redkach (23-5-1) vs. Regis Prograis (25-1) [Triller Fight Club]

1. WBO World Middleweight Championship: Demetrius Andrade (c) (29-0) vs. Liam Williams (23-2-1) [Matchroom on DAZN]

 

MMA

5. Welterweight Bout: Paul Daley (41-17-2) vs. Sabah Homasi (15-8) [Bellator 257]

4. Lightweight Bout: Drakkar Klose (11-2-1) vs. Jeremy Stephens (28-18) [UFC on ESPN: Gastelum vs. Whittaker]

3. Bellator Light Heavyweight Grand Prix Quarterfinals: Corey Anderson (14-5) vs. Dovletdzhan Yagshimuradov (18-5-1) [Bellator 257]

2. Bellator Light Heavyweight Championship/Light Heavyweight Grand Prix Quarterfinals: Vadim Nemkov (c) (12-2) vs. Phil Davis (22-5) [Bellator 257]

1. Middleweight Bout: Kelvin Gastelum (16-6) vs. Robert Whittaker (22-5) [UFC on ESPN: Gastelum vs. Whittaker]

 

GRAPPLING/WRESTLING

5. Black Belt Bout: Camron Couch vs. Tony Trammell [Fight To Win 170]

4. Black Belt Bout: Nonso Ebede vs. Stephen Hall [Fight To Win 170]

3. Black Belt Bout: Guilherme Augusto vs. Max Gimenis [Fight To Win 170]

2. Black Belt Bout: Jonnatas Gracie vs. Matheus Luna [Fight To Win 170]

1. Black Belt Bout: Josh Hinger vs. Rafael Barbosa [Fight To Win 170]

 

Bold, Yet Probably Fruitless Predictions: Another big weekend after the sportsbooks bafflingly had Mackenzie Dern had an underdog.

Best Fight of the Weekend: Demetrius Andrade vs. Liam Williams
Most Underrated Fight of the Weekend: Regis Prograis vs. Ivan Redkach
If My Life Depended on One Pick: Carlos Gongora over Christopher Pearson
Best Card Top-to-Bottom: Bellator 257
Upset of the Week: Chase Sherman over Andrei Arlovski
Most Disappointing Fight of the Weekend: Phil Davis vs. Vadim Nemkov

More Sports

More Combat