Your Weekend in Combat Sports

Your Weekend in Combat Sports

Combat

Your Weekend in Combat Sports

By

 

As always, programming is listed in EST
Live fights are in BOLD.
Premiere programming is in ITALICS.
MMA programming is in ORANGE.
Boxing programming is in RED.
Kickboxing/Muay Thai/Karate programming is in BLUE.
Wrestling/Jiu Jitsu/Grappling programming is in PURPLE.
Misc./Combination combat sports programming is in GREEN.

 

Friday May 7

3:00am: 2021 World Olympic Games Qualifier (FloWrestling)
6:00am: Eternal MMA 59 (UFC Fight Pass)
10:30am: 2021 Women’s National Championship (FloWrestling)
2:00pm: The DAZN Boxing Show (DAZN)
3:00pm: Canelo vs. Saunders Weigh-Ins (DAZN)
5:00pm: Max on Boxing (ESPN2)
5:30pm: UFC Live (ESPN2)
6:05pm: UFC Fight Night Pre-Fight Show (ESPN+)
7:00pm: Bellator 258 Prelims (YouTube)
9:00pm: Bellator 258 (Showtime)
9:00pm: BC Promotions: All In ($12.99 Fite.tv)
9:30pm: Gym Crashers Pro 2 ($14.99 Fite.tv)
10:00pm: Fighting Alliance Championship 8 (UFC Fight Pass)
10:00pm: LUX 13 (UFC Fight Pass)

 

Saturday May 8

3:00am: 2021 World Olympic Games Qualifier (FloWrestling)
10:30am: 2021 Women’s National Championship (FloWrestling)
11:00am: 2021 Aztec Warrior Championships (FloWrestling)
1:00pm: A1 Federation: Lethwei/Muay Thai ($5.23 pp24.pl)
1:30pm: EFC 85 Prelims (Facebook)
2:00pm: EFC 85 (DAZN)
3:00pm: Subs on the Shore: San Pedro ($14.99 Fite.tv)
5:00pm: UFC on ESPN Prelims (ESPN+)
7:00pm: NFC 132 (FloCombat)
8:00pm: UFC on ESPN: Rodriguez vs. Waterson (ESPN)
8:00pm: Billy Joe Saunders vs. Canelo Alvarez/Elwin Soto vs. Katsunari Takayama (DAZN)
8:30pm: Rage in the Cage OKC 80 ($19.99 Fite.tv)
11:00pm: UFC on ESPN Post-Fight Show (ESPN+)
11:00pm: UFC on ESPN Post-Fight Press Conference (UFC Fight Pass)

 

Sunday May 9

3:00am: 2021 World Olympic Games Qualifier (FloWrestling)
10:30am: 2021 Women’s National Championship (FloWrestling)
11:00am: 2021 Aztec Warrior Championships (FloWrestling)
3:30pm: Blood, Sweat, & Tears: Ramirez vs. Taylor: Part I (ESPN2)

 

Top-10 Viewing Options: This is really a one-fight weekend. Yikes.

 

  1. Billy Joe Saunders vs. Canelo Alvarez/Elwin Soto vs. Katsunari Takayama: IS EVERYONE FINE WITH THE RING WALK SCENARIOS AND THE RING SIZE NOW AND THE JUDGES NATIONALITIES NOW?!

  2. Bellator 258: Losing Rumble vs. Romero hurts, but this card is still better than the UFC’s offering.

  3. UFC on ESPN: Rodriguez vs. Waterson: Good lord has this card been absolutely decimated.

  4. Blood, Sweat, & Tears: Ramirez vs. Taylor: Part I: The road towards an undisputed junior welterweight champion starts here.

  5. A1 Federation: Lethwei/Muay Thai: Your only eight-limbed option this weekend. Pretty great pricepoint.

  6. 2021 World Olympic Games Qualifier: Well, the broadcast time is a real bummer, but if you want to see world-class wrestlers vie for the pinnacle of the sport, here you go.

  7. The DAZN Boxing Show: DAZN rolls out more original programming.

  8. 2021 Women’s National Championship: Support women’s wrestling!

  9. Canelo vs. Saunders Weigh-Ins: Watch as Billy Joe says the scale is misleading and biased against him!

  10. Eternal MMA 59: Some early morning Oceanic MMA on Fight Pass!

 

4×5: Every week, UCS’s Luke Irwin will list his Top-5 bouts in each of the four major different combat sports that he’s looking forward to the most, regardless of any conventional criteria, merit, or logic.

 

KICKBOXING/MUAY THAI

5. Lethwei Bout: Cezary Zugaj vs. Michal Koso Kosik [A1 Federation]

4. Muay Thai Bout: Bryton Joao Mabel vs. Stepan Guba [A1 Federation]

3. Lethwei Bout: Davtyan Garik vs. Filip Rzadek [A1 Federation]

2. Muay Thai Bout: Bartosz Botwina vs. Mindaugus Narauskas [A1 Federation]

1. Mistrza Polski Federacji A1 95kg Championship: Ivan Bartek (c) vs. Mateus Duczmal [A1 Federation]

 

BOXING

5. Heavyweight Bout: Frank Sanchez (17-0) vs. Nagy Aguilera (21-10) [Matchroom on DAZN]

4. Vacant WBO International Junior Middleweight Championship: Liam Smith (29-2-1) vs. Magomed Kurbanov (21-0)

3. WBA Intercontinental Junior Middleweight Championship: Kieron Conway (c) (16-1-1) vs. Souleymane Cissokho (12-0) [Matchroom on DAZN]

2. WBO World Junior Flyweight Championship: Elwin Soto (c) vs. Katsunari Takayama (32-8) [Matchroom on DAZN]

1. WBC/WBA Super/WBO World Super Middleweight Championships: Billy Joe Saunders (c) (30-0) vs. Saul Alvarez (55-1-2) [Matchroom on DAZN]

 

MMA

5. Bantamweight Bout: Albert Morales (10-6-1) vs. Patchy Mix (13-1) [Bellator 258]

4. Middleweight Bout: Lorenz Larkin (22-7) vs. Rafael Carvalho (16-5) [Bellator 258]

3. Welterweight Bout: Alex Morono (18-7) vs. Donald Cerrone (36-15) [UFC on ESPN: Rodriguez vs. Waterson]

2. Welterweight Bout: Geoff Neal (13-3) vs. Neil Magny (24-8) [UFC on ESPN: Rodriguez vs. Waterson]

1. Bellator Bantamweight Championship: Juan Archuleta (c) (25-2) vs. Sergio Pettis (20-5) [Bellator 258]

 

GRAPPLING/WRESTLING

5-2. N/A

1. 8-Team Submission Grappling Tournament [Gym Crashers Pro 2]

 

Bold, Yet Probably Fruitless Predictions: We’re a school lunch with a Star Crunch away from getting into the black, folks!

Best Fight of the Weekend: Geoff Neal vs. Neil Magny
Most Underrated Fight of the Weekend: Liam Smith vs. Magomed Kurbanov
If My Life Depended on One Pick: Elwin Soto over Katsunari Takayama
Best Card Top-to-Bottom: Bellator 258
Upset of the Week: Maurice Greene over Marcos Rogerio de Lima
Most Disappointing Fight of the Weekend: Billy Joe Saunders vs. Canelo Alvarez

More Sports

6hr

The Mets might as well have put out a lineup that looked like this: CF Crewman Grant SS Horta Fodder RF Crewman Hendorff 1B Lieutenant (…)

More Combat