Your Weekend in Combat Sports

Your Weekend in Combat Sports

Combat

Your Weekend in Combat Sports

By

 

As always, programming is listed in EST
Live fights are in BOLD.
Premiere programming is in ITALICS.
MMA programming is in ORANGE.
Boxing programming is in RED.
Kickboxing/Muay Thai/Karate programming is in BLUE.
Wrestling/Jiu Jitsu/Grappling programming is in PURPLE.
Misc./Combination combat sports programming is in GREEN.

 

Friday September 10

10:00am: 2021 Katerini Beach Wrestling World Series (FloWrestling)
12:00pm: Filip Hrgovic vs. Marko Radonjic/Brian Pelaez vs. Dalton Smith (DAZN)
1:00pm: Petar Milas vs. Tony Yoka/Igor Mikhalkin vs. Mathieu Bauderlique (ESPN+)
4:00pm: Triller Fight Club III Weigh-Ins (FREE Fite.tv)
5:30pm: Top Rank on ESPN Prelims (ESPN+)
8:00pm: Fight To Win 183 (FloGrappling)
8:00pm: FightNight Live: Kings Promotions (FloCombat)
8:00pm: Bare Knuckle Fight Club 21 Prelims (FREE Fite.tv)
9:00pm: Bare Knuckle Fight Club 21 ($19.99 Fite.tv/BKFC.tv)
10:00pm: Oscar Valdez vs. Robson Conceicao/Angel Acosta vs. Junto Nakatani (ESPN)

 

Saturday September 11

8:00am: 2021 Battle in the Burgh (FloWrestling)
9:00am: Eternal MMA 61 (UFC Fight Pass)
10:00am: 2021 Katerini Beach Wrestling World Series (FloWrestling)
10:00am: Absolute Championship Akhmat 128 (aca-mma.com)
11:00am: 2021 World Team Trials (FloWrestling)
11:00am: EFC Worldwide 89 ($14.99 EFCWorldwide.tv)
1:00pm: Dylan Charrat vs. Kerman Lejarraga/Amy Timlin vs. Mary Romero (DAZN)
3:00pm: Bare Knuckle Boxing 22 ($16.99 Fite.tv)
5:00pm: NFC Jiu Jitsu 9 (FloGrappling)
5:00pm: 2021 IndianaMat Hoosier Preseason Open (FloWrestling)
6:00pm: Triller Fight Club III Prelims (FREE Fite.tv)
7:00pm: Triller Fight Club III ($49.99 Fite.tv)
9:00pm: Elite Championship Boxing: Lam vs. Santoro ($18.99 Fite.tv)

 

Sunday September 12

4:30am: NT Fight Series: Eynaud vs. Tentori ($12.99 Fite.tv)
8:00am: 2021 Battle in the Burgh (FloWrestling)
11:00am: 2021 World Team Trials (FloWrestling)
5:00pm: 2021 IndianaMat Hoosier Preseason Open (FloWrestling)
5:30pm: Fury Fighting Championship 51 (UFC Fight Pass)
6:00pm: NFC MMA 137 (FloCombat)

 

Top-10 Viewing Options: A combat weekend headlined by Evander Holyfield and a PED’ed up Oscar Valdez. Neat.

  1. Oscar Valdez vs. Robson Conceicao/Angel Acosta vs. Junto Nakatani: Takes on an extra level of weirdness with Valdez’s phentermine test, so this is already shrouded in shadiness.

  2. Bare Knuckle Fight Club 21: Mike Richman and Dakota Cochrane are a decent enough main event, and Burns vs. Shewmaker in the co-main are for the hardcores, but it’s pretty bereft of its usual star power.

  3. Triller Fight Club III: Evander Holyfield vs. Vitor Belfort…commentated by Donald Trump. 2021 is a fever dream.

  4. Petar Milas vs. Tony Yoka/Igor Mikhalkin vs. Mathieu Bauderlique: Yoka, the French super heavyweight Olympic gold medalist continues his professional climb.

  5. Absolute Championship Akhmat 128: Your best MMA option of the weekend from the most consistent promotion in the Eastern Bloc

  6. Eternal MMA 61: Slim pickins in the MMA world this weekend.

  7. Filip Hrgovic vs. Marko Radonjic/Brian Pelaez vs. Dalton Smith: Two undefeated heavyweights battle it out for an IBF secondary title.

  8. 2021 IndianaMat Hoosier Preseason Open: The leaves are turning, the clouds are getting a little darker, and we’re on our way towards wrestling season.

  9. Dylan Charrat vs. Kerman Lejarraga/Amy Timlin vs. Mary Romero: A little Saturday afternoon Spanish boxing? Eh? Eh?

  10. 2021 Katerini Beach Wrestling World Series: Beach wrestling, so hot right now.

 

4×5: Every week, UCS’s Luke Irwin will list his Top-5 bouts in each of the four major different combat sports that he’s looking forward to the most, regardless of any conventional criteria, merit, or logic.

 

KICKBOXING/MUAY THAI

N/A

 

BOXING

5. Cruiserweight Bout: Anderson Silva (2-1) vs. Tito Ortiz (debut) [Triller Fight Club III]

4. Junior Lightweight Bout: Andy Vences (23-2-1) vs. Jono Carroll (19-2-1) [Triller Fight Club III]

3. Heavyweight Bout: Petar Milas (15-0) vs. Tony Yoka (10-0)

2. WBC World Junior Lightweight Championship: Oscar Valdez (c) (29-0) vs. Robson Conceicao (16-0) [Top Rank on ESPN]

1. WBO World Flyweight Championship: Junto Nakatani (c) (21-0) vs. Angel Acosta (22-2) [Top Rank on ESPN]

 

MMA

5. Lightweight Bout: David Martinez (6-3) vs. Dimps Gillies (5-3) [Eternal MMA 61]

4. Lightweight Bout: Kenneth Glenn (9-7) vs. Lowrant T-Nelson (9-7) [Fury Fighting Championship 51]

3. Vacant EFC Flyweight Championship: Luthando Biko (8-2) vs. Nkazimulo Zulu (12-4) [EFC Worldwide 89]

2. Fury Fighting Championship Lightweight Championship: Le’Ville Simpson (c) (10-5) vs. Sherrard Blackledge (5-1) [Fury Fighting Championship 51]

1. Eternal MMA Lightweight Championship: Daniel Hill (c) (5-0) vs. Jack Becker (8-2) [Eternal MMA 61]

 

GRAPPLING/WRESTLING

5. Black Belt Bout: Dom Bell vs. Gabriel Almeida [Fight To Win 183]

4. Black Belt Bout: Jackson Nagai vs. Michael Liera Jr. [Fight To Win 183]

3. Black Belt Bout: Corey Guitard vs. Josh Hinger [Fight To Win 183]

2. Black Belt Bout: Carlos Oliveira vs. Lucas Pinheiro [Fight To Win 183]

1. Black Belt Bout: Baret Yoshida vs. Bernardo Pitel [Fight To Win 183]

 

Bold, Yet Probably Fruitless Predictions: Wagering against Tito is always so goddamned fun, isn’t it?

Best Fight of the Weekend: Angel Acosta vs. Junto Nakatani
Most Underrated Fight of the Weekend: Kenneth Glenn vs. Lowrant T-Nelson
If My Life Depended on One Pick: Anderson Silva over Tito Ortiz
Best Card Top-to-Bottom: Top Rank on ESPN
Upset of the Week: Jono Carroll over Andy Vences
Most Disappointing Fight of the Weekend: Evander Holyfield vs. Vitor Belfort

More Sports

17hr

I say a lot of stuff out here that ends up being wrong, but I am rarely called out for it. It’s a nice break from real life, in that (…)

More Combat