Your Weekend in Combat Sports

 

As always, programming is listed in EST
Live fights are in BOLD.
Premiere programming is in ITALICS.
MMA programming is in ORANGE.
Boxing programming is in RED.
Kickboxing/Muay Thai/Karate programming is in BLUE.
Wrestling/Jiu Jitsu/Grappling programming is in PURPLE.
Misc./Combination combat sports programming is in GREEN.

 

Friday December 10

8:00am: Algieri vs. Benn Weigh-Ins (DAZN)
9:00am: 2021 Virginia Challenge National Holiday Duals (FloWrestling)
9:00am: 2021 Walsh Ironman (FloWrestling)
11:50am: UFC 269 Weigh-Ins (UFC Fight Pass)
12:30pm: 2021 IBJJF World Jiu-Jitsu Championships (FloGrappling)
1:00pm: Commey vs. Lomachenko Weigh-Ins (ESPN+)
1:30pm: Cage Warriors 131 Prelims (UFC Fight Pass)
2:30pm: 2021 Rec League State (FloWrestling)
3:30pm: North Dakota State vs. Binghamton (ESPN+)
3:30pm: Cage Warriors 131 (UFC Fight Pass)
4:00pm: Donaire vs. Gaballo Weigh-Ins (YouTube)
5:00pm: Max on Boxing (ESPN2)
5:00pm: Edinboro vs. Binghamton (ESPN+)
5:30pm: UFC Live (ESPN2)
6:05pm: UFC 269 Pre-Fight Show (ESPN+)
7:00pm: Glenville State vs. West Virginia (ESPN+)
9:00pm: Legacy Fighting Alliance 120 (UFC Fight Pass)
9:00pm: Fusion Fight League: Season’s Beatings 2021 ($19.99 Fite.tv)
10:00pm: Fighting Alliance Championship 11 (UFC Fight Pass)
10:00pm: LUX 19 (UFC Fight Pass)

 

Saturday December 11

2:00am: Once Upon a Time at the Melbourne Pavilion ($16.99 Fite.tv)
7:00am: Dmitry Bivol vs. Umar Salamov/Magomed Kurbanov vs. Patrick Teixeira (YouTube)
9:00am: 2021 Virginia Challenge National Holiday Duals (FloWrestling)
9:00am: 2021 Walsh Ironman (FloWrestling)
10:00am: 2021 Zimmerman Invitational (FloWrestling)
11:00am: 2021 Battle Royal (FloWrestling)
11:00am: 2021 Keith Vry Invitational (FloWrestling)
12:00pm: 2021 Tony Saldivar Iron Man/Women (FloWrestling)
12:30pm: 2021 IBJJF World Jiu-Jitsu Championships (FloGrappling)
1:00pm: Chris Algieri vs. Connor Benn/Firuza Sharipova vs. Katie Taylor (DAZN)
1:45pm: Cage Warriors 132 Prelims (UFC Fight Pass)
2:00pm: Kamshybek Kunkabayev vs. Steven Ward/Ryan Wheeler vs. Sultan Zaurbek (ESPN+)
2:30pm: 2021 Rec League State (FloWrestling)
3:30pm: Cage Warriors 132 (UFC Fight Pass)
5:00pm: UFC 269 Prelims (ESPN+)
5:00pm: Undisputed Promotions: Brothers vs. Garcia ($19.99 Fite.tv)
5:30pm: Top Rank on ESPN Prelims (ESPN+)
5:30pm: UFC 269 Prelims (UFC Fight Pass)
6:00pm: Michigan State vs. Gardner-Webb (ESPN+)
7:00pm: North Dakota State vs. Buffalo (ESPN+)
7:00pm: Dead Serious MMA 41 ($14.99 Fite.tv)
8:00pm: UFC 269 Prelims (ESPN+)
9:00pm: Richard Commey vs. Vasyl Lomachenko/Jared Anderson vs. Oleksandr Teslenko (ESPN)
10:00pm: UFC 269 ($69.99 Pay-Per-View)
10:00pm: Nonito Donaire vs. Reymart Gaballo/Hiroaki Teshigawara vs. Marlon Tapales (Showtime)

 

Sunday December 12

12:30am: State of Boxing Post-Fight Show (ESPN+)
1:00am: UFC 269 Post-Fight Show (ESPN+)
1:15am: UFC 269 Post-Fight Press Conference (UFC Fight Pass)
6:00am: Homecoming: Artur Beterbiev (ESPN2)
12:30pm: 2021 IBJJF World Jiu-Jitsu Championships (FloGrappling)
1:00pm: Combat Quest 16 ($19.99 Fite.tv)
2:00pm: West Virginia vs. VMI (ESPN+)
6:00pm: Oklahoma State vs. Oklahoma (ESPNU)
6:00pm: Submission Underground 29 (UFC Fight Pass)

 

Top-10 Viewing Options: Monster fight weekend and no college football bowls to interfere!

 

  1. UFC 269: Oliveira, Poirier, and Nunes in title fights. I’ll be shocked if this doesn’t deliver.

  2. Richard Commey vs. Vasyl Lomachenko/Jared Anderson vs. Oleksandr Teslenko: Loma returns to the ring for the second time after his loss to Teofimo Lopez, and this time it’s for a secondary WBO title, so a win here gets him back in title contention against George Kambosos.

  3. Nonito Donaire vs. Reymart Gaballo/Hiroaki Teshigawara vs. Marlon Tapales: Donaire is a worldwide treasure and someone we need to appreciate more while he’s still active.

  4. Chris Algieri vs. Connor Benn/Firuza Sharipova vs. Katie Taylor: Algieri is a good game test for Benn, not to mention Katie by-god Taylor in action.

  5. 2021 IBJJF World Jiu-Jitsu Championships: This is the big one. Anyone who’s anyone is in action.

  6. Dmitry Bivol vs. Umar Salamov/Magomed Kurbanov vs. Patrick Teixeira: 7 am championship boxing on YouTube!

  7. Submission Underground 29: The final SUG show to be broadcasted on Fight Pass.

  8. Cage Warriors 131/132: CW returns with what they do, a double-header on a big fight weekend.

  9. Oklahoma State vs. Oklahoma: Bedlam takes to the mat.

  10. Fighting Alliance Championship 119: Reloads with a damned solid card.

 

4×5: Every week, UCS’s Luke Irwin will list his Top-5 bouts in each of the four major different combat sports that he’s looking forward to the most, regardless of any conventional criteria, merit, or logic.

 

KICKBOXING/MUAY THAI

5. 80kg Bout: Akam Tagaregh vs. Darrel Sichtmann [Mix Fight Championship 43]

4. 100kg Bout: Kirill Buller vs. Nenad Cosic [Mix Fight Championship 43]

3. 85kg Bout: Juri de Sousa (31-6) vs. Karim Mabrouk (34-5) [Mix Fight Championship 43]

2. 72.5kg Tournament Semifinal: Ibrahim Malak vs. Johannes Baas [Mix Fight Championship 43]

1. 72.5kg Tournament Semifinal: Christian Baya (23-12) vs. Vlad Tuinov (42-5) [Mix Fight Championship 43]

 

BOXING

5. WBO International Junior Middleweight Championship: Magomed Kurbanov (c) (22-0) vs. Patrick Teixeira (31-2) [RCC Boxing]

4. WBC/WBA/IBF/WBO World Women’s Lightweight Championships: Katie Taylor (c) (19-0) vs. Firuza Sharipova (14-1) [Matchroom on DAZN]

3. WBA Super World Light Heavyweight Championship: Dmitry Bivol (c) (18-0) vs. Umar Salamov (26-1) [RCC Boxing]

2. WBC World Bantamweight Championship: Nonito Donaire (c) (41-6) vs. Reymart Gaballo (24-0) [PBC on Showtime]

1. Lightweight Bout: Richard Commey (30-3) vs. Vasyl Lomachenko (15-2) [Top Rank on ESPN]

 

MMA

5. Welterweight Bout: Geoff Neal (13-4) vs. Santiago Ponzinibbio (28-4) [UFC 269]

4. Flyweight Bout: Cody Garbrandt (12-4) vs. Kai Kara-France (22-9) [UFC 269]

3. Bantamweight Bout: Raulian Paiva (21-3) vs. Sean O’Malley (14-1) [UFC 269]

2. UFC Women’s Bantamweight Championship: Amanda Nunes (c) (21-4) vs. Julianna Pena (10-4) [UFC 269]

1. UFC Lightweight Championship: Charles Oliveira (c) (31-8) vs. Dustin Poirier (28-6) [UFC 269]

 

GRAPPLING/WRESTLING

5. Men’s Black Belt Lightweight Bracket [2021 IBJJF World Jiu Jitsu Championships]

4. Men’s Black Belt Middleweight Bracket [2021 IBJJF World Jiu Jitsu Championships]

3. Men’s Black Belt Medium Heavyweight Bracket [2021 IBJJF World Jiu Jitsu Championships]

2. Men’s Black Belt Ultra Heavyweight Bracket [2021 IBJJF World Jiu Jitsu Championships]

1. Men’s Black Belt Super Heavyweight Bracket [2021 IBJJF World Jiu Jitsu Championships]

 

Bold, Yet Probably Fruitless Predictions: Betting big on Lomachenko again! It turned out horribly on me against Teofimo Lopez, but I’m not a man who learns lessons!

 

Best Fight of the Weekend: Charles Oliveira vs. Dustin Poirier
Most Underrated Fight of the Weekend: Christian Baya vs. Vlad Tuinov
If My Life Depended on One Pick: Katie Taylor over Firuza Sharipova
Best Card Top-to-Bottom: UFC 269
Upset of the Week: Kai Kara-France over Cody Garbrandt
Most Disappointing Fight of the Weekend: Firuza Sharipova vs. Katie Taylor