Your Weekend in Combat Sports

Your Weekend in Combat Sports

Combat

Your Weekend in Combat Sports

By

 

As always, programming is listed in EST
Live fights are in BOLD.
Premiere programming is in ITALICS.
MMA programming is in ORANGE.
Boxing programming is in RED.
Kickboxing/Muay Thai/Karate programming is in BLUE.
Wrestling/Jiu Jitsu/Grappling programming is in PURPLE.
Misc./Combination combat sports programming is in GREEN.

 

Friday November 26

7:30am: ONE: NextGen III (B/R Live)
9:00am: 2021 Junior Pan American Games (ESPN3)
11:00am: Ismael Barroso vs. Ohara Davies/Muhammad Waseem vs. Rober Barrera (ESPN+)
1:00pm: Triad Combat Weigh-Ins (FREE Fite.tv)
1:00pm: Kambosos Jr. vs. Lopez Weigh-Ins (DAZN)
3:00pm: Hector Gabriel Flores vs. Jay Harris/Angelo Dragone vs. Jacob Robinson (ESPN+)
5:00pm: The DAZN Boxing Show live from New York (DAZN)
8:00pm: Erika Cruz Hernandez vs. Melissa Esquivel/Angel Fierro vs. Cristian Bielma (DAZN)
8:00pm: Ultimate Warrior Challenge 30 (UFC Fight Pass)

 

Saturday November 27

7:00am: 2021 Hammer Quest (FloWrestling)
9:00am: 2021 Junior Pan American Games (ESPN3)
10:00am: 2021 Independence Mini-Mustang (FloWrestling)
11:00am: 2021 Wyoming Cowboy Open (FloWrestling)
11:00am: 2021 Turkey Tussle (FloWrestling)
11:00am: Cage 52 ($11.99 Fite.tv)
12:00pm: Mikenta Fight Night ($16.99 Fite.tv)
2:00pm: Polaris 18 (UFC Fight Pass)
2:30pm: The DAZN Boxing Show Live from New York (DAZN)
5:45pm: Kambosos Jr. vs. Lopez: Before the Bell (DAZN)
7:00pm: Evolution Fighting Championship XV ($19.99 Fite.tv)
7:30pm: Triad Combat Pre-Show (FREE Fite.tv)
8:00pm: George Kambosos Jr. vs. Teofimo Lopez/Azinga Fuzile vs. Kenichi Ogawa (DAZN)
8:00pm: Firepower Championship: Magnum ($9.99 Fite.tv)
8:00pm: Triller Fight Club: Triad Combat ($19.99 Fite.tv)
10:00pm: Brandon Figueroa vs. Stephen Fulton/Eduardo Baez vs. Raeese Aleem (Showtime)

 

Sunday November 28

3:00pm: Drexel vs. Oklahoma State (ESPN+)
4:30pm: Buffalo vs. Binghamton (ESPN+)

 

Top-10 Viewing Options: You’d think with MMA taking the week off that every other combat sport to follow, but boxing is taking advantage and throwing a ton of cards at you on most broadcasting hosts.

 

  1. George Kambosos Jr. vs. Teofimo Lopez/Azinga Fuzile vs. Kenichi Ogawa: FOR THE LOVE OF GOD IT’S FINALLY HAPPENING!

  2. Brandon Figueroa vs. Stephen Fulton/Eduardo Baez vs. Raeese Aleem: The winner can stake a claim to being the king of the mountain at junior featherweight.

  3. Ismael Barroso vs. Ohara Davies/Muhammad Waseem vs. Rober Barrera: A Friday morning card from UAE featuring name veterans like Rocky Fielding and Badou Jack on the card.

  4. Erika Cruz Hernandez vs. Melissa Esquivel/Angel Fierro vs. Cristian Bielma: A Mexico vs. Mexico women’s world title fight headlines Friday’s card in Jalisco.

  5. Triller Fight Club: Triad Combat: Boxing vs. MMA, Frank Mir vs. Kubrat Pulev, Metallica vs. 2021, You vs. Your Wallet.

  6. ONE: NextGen III: A nice mix of MMA, muay thai, and kickboxing on this card, but no title fights or tournaments.

  7. Polaris 18: Not as stacked as usual Polaris card, but a decent offering.

  8. Hector Gabriel Flores vs. Jay Harris/Angelo Dragone vs. Jacob Robinson: The lesser of the two Friday afternoon ESPN+ cards.

  9. 2021 Junior Pan American Games: Combat sports featured in the Junior Pan Ams are freestyle and Greco-Roman wrestling, boxing, judo, karate, and taekwondo.

  10. Mikenta Fight Night: For all your Scandinavian muay thai needs.

 

4×5: Every week, UCS’s Luke Irwin will list his Top-5 bouts in each of the four major different combat sports that he’s looking forward to the most, regardless of any conventional criteria, merit, or logic.

 

KICKBOXING/MUAY THAI

5. 62kg Thai Bout: Ali Merhvash vs. Oliver Simonsen [Mikenta Fight Night]

4. IMC Scandinavian 62kg Thai Championship: Johannes Bakke vs. Simon Santana [Mikenta Fight Night]

3. Bantamweight Kickboxing Bout: Felipe Lobo vs. Rodlek P.K. Saenchaimuaythaigym (129-42-5) [ONE: NextGen III]

2. Flyweight Kickboxing Bout: Daniel Puertas (36-9) vs. Panpayak Jitmuangnon (231-40-4) [ONE: NextGen III]

1. Bantamweight Muay Thai Bout: Alaverdi Ramazanov (61-6) vs. Pongsiri P.K.Saenchaimuaythaigym (154-34-11) [ONE: NextGen III]

 

BOXING

5. WBA Gold Junior Welterweight Championship: Ismael Barroso (c) (23-3-2) vs. Ohara Davies (22-2)

4. WBA World Female Featherweight Championship: Erika Cruz Hernandez (c) (13-1) vs. Melissa Esquivel (12-1-1) [Matchroom on DAZN]

3. Vacant IBF World Junior Lightweight Championship: Azinga Fuzile (15-1) vs. Kenichi Ogawa (25-1-1) [Matchroom on DAZN]

2. WBA Super/IBF/WBO World Lightweight Championships: Teofimo Lopez (c) (16-0) vs. George Kambosos Jr. (19-0) [Matchroom on DAZN]

1. WBC/WBO World Junior Featherweight Championships: Brandon Figueroa (c) (22-0-1) vs. Stephen Fulton (c) (19-0) [PBC on Showtime]

 

MMA

5. Flyweight Bout: Takashi Matsuba (12-4-1) vs. Tatsuki Saomoto (16-2) [Rizin: Trigger 1st]

4. Welterweight Bout: Kiichi Kunimoto (19-8-2) vs. Takahiro Kawanaka (15-7-1) [Rizin: Trigger 1st]

3. Lightweight Bout: Pieter Buist (16-5) vs. Ruslan Emilbek Uulu (12-1) [ONE: NextGen III]

2. Strawweight Bout: Alex Silva (10-6) vs. Rene Catalana (6-4) [ONE: NextGen III]

1. Strawweight Bout: Jarred Brooks (16-2) vs. Lito Adiwang (13-3) [ONE: NextGen III]

 

GRAPPLING/WRESTLING

5. Welterweight Bout: Bryn Jenkins vs. Leon Larman [Polaris 18]

4. Light Heavyweight Bout: Igor Tanabe vs. Tommy Langaker [Polaris 18]

3. Welterweight No-Gi Bout: Craig Ewers vs. Steven Ray [Polaris 18]

2. Welterweight No-Gi Bout: Edwin Najmi vs. Jed Hue [Polaris 18]

1. Featherweight Bout: Ashley Williams vs. Paulo Miyao [Polaris 18]

 

Bold, Yet Probably Fruitless Predictions: That Kid Galahad loss has triggered an avalanche of losses. Crashing hard towards the finish line.

 

Best Fight of the Weekend: Brandon Figueroa vs. Stephen Fulton
Most Underrated Fight of the Weekend: Ashley Williams vs. Paulo Miyao
If My Life Depended on One Pick: Teofimo Lopez over George Kambosos Jr.
Best Card Top-to-Bottom: Matchroom on DAZN: Lopez vs. Kambosos Jr.
Upset of the Week: Kenichi Ogawa over Azinga Fuzile

Most Disappointing Fight of the Weekend: Frank Mir vs. Kubrat Pulev

More Sports

More Combat