UFC Fight Night: Poirier vs Gaethje Results

UFC Fight Night: Poirier vs Gaethje Results

MMA

UFC Fight Night: Poirier vs Gaethje Results

UFC Fight Night: Poirier vs Gaethje
Apr 14, 2018 
Gila River Arena
Glendale, Arizona

UFC Fight Night: Poirier vs Gaethje Results

(click on fighter’s name for detailed scouting report)

(fighter ranking based on our exclusive Performance Based Ranking system – click fighter’s rank to check out the list)


Main Card (FOX/CTV Two – 8:00 pm Eastern)


Lightweights (five rounds):
Dustin Poirier (22-5, 1 NC, #5 ranked lightweight)**WINNER by TKO (Punches) – Round 4 (:33)
Justin Gaethje (18-1, #48 ranked lightweight)

FIGHT OF THE NIGHT


Welterweights:
Carlos Condit (30-11, #16 ranked welterweight)
Alex Oliveira (17-4-1, 2 NC, #12 ranked welterweight)**WINNER by Submission (Guillotine) – Round 2 (3:17)

PERFORMANCE OF THE NIGHT


Middleweights:
Israel Adesanya (12-0, #42 ranked middleweight)**WINNER by Split Decision (29-28, 28-29, 29-28)
Marvin Vettori (12-3-1, #48 ranked middleweight)


Women’s Strawweights:
Michelle Waterson (14-6, #6 ranked women’s strawweight)**WINNER by Split Decision (29-28, 28-29, 29-28)
Cortney Casey (7-5, #14 ranked women’s strawweight)


Prelim (Fox/TSN 5 – 6:00 pm Eastern)


Middleweights:
Tim Boetsch (21-11, #9 ranked middleweight)
Antonio Carlos Junior (10-2, 1 NC, #21 ranked middleweight)**WINNER by Submission (RNC) – Round 1 (4:28)


Welterweights:
Muslim Salikhov (13-2, #84 ranked welterweight)**WINNER by KO (Punches) – Round 2 (4:12)
Ricky Rainey (13-4)


Flyweights:
Wilson Reis (22-8, #14 ranked flyweight)
John Moraga (18-6, #7 ranked flyweight)**WINNER by Unanimous Decision (29-28, 29-28, 29-28)


Middleweights:
Krzysztof Jotko (19-3, #22 ranked middleweight)
Brad Tavares (16-5, #13 ranked middleweight)**WINNER by TKO (Punches) – Round 3 (2:16)


Early Prelims (UFC Fight Pass – 3:30 pm Eastern)


Lightweights:
Gilbert Burns 
(12-2, #29 ranked lightweight)**WINNER by KO (Punch) – Round 2 (:59)
Dan Moret (13-3)


Women’s Flyweights:
Shana Dobson (3-1, #8 ranked women’s flyweight)
Lauren Mueller (4-0)**WINNER by Unanimous Decision  (29-28, 29-28, 29-28)


Welterweights:
Dhiego Lima (14-6, #82 ranked welterweight)
Yushin Okami (34-11, #48 ranked welterweight)**WINNER by Unanimous Decision  (30-26, 30-26, 30-26)


Heavyweights:
Arjan Singh Bhullar (7-0, #31 ranked heavyweight)
Adam Wieczorek (9-1, #31 ranked heavyweight)**WINNER by Submission (Omoplata) – Round 2 (1:59)

PERFORMANCE OF THE NIGHT


Bantamweights:
Matthew Lopez (10-2, #25 ranked bantamweight)
Alejandro Perez (19-6-1, #18 ranked bantamweight)**WINNER by TKO (Punches) – Round 2 (3:42)


Bantamweights:
Luke Sanders (11-2, #40 ranked bantamweight)**WINNER by Unanimous Decision (30-27, 30-27, 29-28)
Patrick Williams (8-5, #36 ranked bantamweight)


 

More Sports

More MMA
Home