Quantcast
The Sports Daily > MMA Manifesto
UFC Fight Night: Swanson vs Ortega Results

UFC Fight Night: Swanson vs Ortega
Dec 9, 2017
Save Mart Center
Fresno, California

UFC Fight Night: Swanson vs Ortega Fight Card

(click on fighter’s name for detailed scouting report)

(fighter ranking based on our exclusive Performance Based Ranking system – click fighter’s rank to check out the list)


Main Card (FS1/TSN5 – 10:00 pm Eastern)


Featherweights (five rounds):
Cub Swanson (25-7, #13 ranked featherweight)
Brian Ortega (12-0, 1 NC, #5 ranked featherweight)**WINNER by Submission (Guillotine) – Round 2 (3:22)

FIGHT OF THE NIGHT
PERFORMANCE OF THE NIGHT


Featherweights:
Jason Knight (20-3, #16 ranked featherweight)
Gabriel Benitez (19-7, #29 ranked featherweight)**WINNER by Unanimous Decision (30-26, 30-26, 29-27)


Bantamweights:
Marlon Moraes (19-5-1, #44 ranked bantamweight)**WINNER by KO (Knee) – Round 1 (1:07)
Aljamain Sterling (16-2, #6 ranked bantamweight)

PERFORMANCE OF THE NIGHT


Lightweights:
Scott Holtzman (10-2, #64 ranked lightweight)**WINNER by Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)
Darrell Horcher (13-2, #77 ranked lightweight)


Middleweights:
Eryk Anders (9-0, #32 ranked middleweight)**WINNER by Unanimous Decision (30-26, 30-25, 29-28)
Markus Perez (9-0)


Bantamweights:
Albert Morales (7-2-1, #41 ranked bantamweight)
Benito Lopez (8-0)**WINNER by Unanimous Decision (30-27, 29-28, 29-28)


Prelims (FS1/Fight Network – 8:00 pm Eastern)


Women’s Flyweights:
Alexis Davis (18-7, #14 ranked women’s fly/strawweight)**WINNER by Split Decision (29-28, 28-29, 29-28)
Liz Carmouche (10-5, #15 ranked women’s fly/strawweight)


Bantamweights:
Luke Sanders (11-1, #30 ranked bantamweight)
Andre Soukhamthath (11-5, #44 ranked bantamweight)**WINNER by TKO (Punches) – Round 2 (1:06)


Bantamweights:
Carls John De Tomas (8-1, #27 ranked flyweight)
Alex Perez (18-4)**WINNER by Submission (D’arce Choke) – Round 2 (1:54)


Bantamweights:
Frankie Saenz (11-5, #23 ranked bantamweight)**WINNER by Split Decision (29-28, 28-29, 29-28)
Merab Dvalishvili (7-2)


Early Prelims (UFC Fight Pass – 6:30 pm Eastern)


Bantamweights:
Alejandro Perez (19-6-1, #29 ranked bantamweight)**WINNER by Unanimous Decision (30-27, 29-28, 29-28)
Iuri Alcantara (34-8, 1 NC, #17 ranked bantamweight)


Lightweights:
Chris Gruetzemacher (13-2, #81 ranked lightweight)
Davi Ramos (6-2, #86 ranked lightweight)**WINNER by Submission (RNC) – Round 3 (:50)


Middleweights:
Antonio Naga Breto (9-2, 1 NC, #43 ranked middleweight)
Trevin Giles (10-0, #41 ranked middleweight)**WINNER by TKO (Punches) – Round 3 (2:27)