Quantcast
The Sports Daily > MMA Manifesto
UFC Fight Night: Weidman vs Gastelum Results

 

UFC Fight Night: Weidman vs Gastelum 
July 22, 2017
Nassau Veterans Memorial Coliseum 
Uniondale, New York

 

UFC Fight Night: Weidman vs Gastelum

(click on fighter’s name for detailed scouting report)

(fighter ranking based on our exclusive Performance Based Ranking system – click fighter’s rank to check out the list)

 

Main Card (FOX/TSN2 – 8:00 pm Eastern)

Middleweights (five rounds):
Chris Weidman (13-3, #1 ranked middleweight**WINNER VIA SUBMISSION (ARM TRIANGLE CHOKE) – ROUND 3 (3:45)
vs Kelvin Gastelum (14-2, #7 ranked middleweight)


Featherweights:
Dennis Bermudez (17-6, #12 ranked featherweight) vs
Darren Elkins (23-5, #10 ranked featherweight) **WINNER VIA SPLIT DECISION (29-28, 28-29, 29-28)


Light Heavyweights:
Patrick Cummins (9-4, #22 ranked light heavyweight) **WINNER VIA SPLIT DECISION (29-28, 28-29, 29-28)
vs Gian Villante (15-7, #14 ranked light heavyweight)


Bantamweights:
Jimmie Rivera (20-1, #8 ranked bantamweight) **WINNER VIA UNANIMOUS DECISION (29-28, 30-26, 30-27)
vs Thomas Almeida (21-1, #12 ranked bantamweight)


Prelims (FOX/TSN2 – 6:00 pm Eastern)

Welterweights:
Lyman Good (19-3, 1 NC, #65 ranked welterweight) vs
Elizeu Zaleski dos Santos (16-5, #48 ranked welterweight**WINNER VIA SPLIT DECISION (30-27, 28-29, 30-27)

FIGHT OF THE NIGHT


Middleweights:
Rafael Natal (21-8-1, #35 ranked middleweight) vs
Eryk Anders (7-0) **WINNER VIA KO (PUNCHES) – ROUND 1 (2:54)


Welterweights:
Ryan LaFlare (13-1, #17 ranked welterweight) vs
Alex Oliveira (16-3-1, 2 NC, #14 ranked welterweight**WINNER VIA KO (PUNCH) – ROUND 2 (1:50)

PERFORMANCE OF THE NIGHT


Heavyweights:
Damian Grabowski (20-4, #31 ranked heavyweight) vs
Chase Sherman (10-3, #22 ranked heavyweight**WINNER VIA UNANIMOUS DECISION (30-26, 30-27, 30-27)


Early Prelims (UFC Fight Pass – 4:00 pm Eastern)

Featherweights:
Kyle Bochniak (7-1, #41 ranked featherweight) vs
Jeremy Kennedy (10-0, #39 ranked featherweight**WINNER VIA UNANIMOUS DECISION (30-27, 30-27, 29-28)


Bantamweights:
Brian Kelleher (17-7, #13 ranked bantamweight) vs
Marlon Vera (9-3-1, #33 ranked bantamweight**WINNER VIA SUBMISSION (ARMBAR) – ROUND 1 (2:18)


Heavyweights:
Timothy Johnson (11-3, #21 ranked heavyweight) vs
Junior Albini (13-2) **WINNER VIA TKO (PUNCHES) – ROUND 1 (2:51)

PERFORMANCE OF THE NIGHT


Featherweights:
Shane Burgos (9-0, #31 ranked featherweight) **WINNER VIA UNANIMOUS DECISION (30-26, 30-26, 29-28)
vs Godofredo Pepey (14-4, #19 ranked featherweight)


Lightweights:
Frankie Perez  (10-3, #75 ranked lightweight) vs
Chris Wade (11-3, #39 ranked lightweight) **WINNER VIA UNANIMOUS DECISION (29-28, 29-28, 30-27)