The Road Ahead: Main Card Offerings for the Upcoming Week

The Road Ahead: Main Card Offerings for the Upcoming Week

MMA

The Road Ahead: Main Card Offerings for the Upcoming Week

By

 

Friday, 7:00am. OneFC.com

  • OneFC Lightweight Championship: Shinya Aoki (c) (39-6) vs. Eduard Folayang (16-5)
  • OneFC Featherweight Championship: Marat Gafurov (c) (14-0) vs. Narantungalag Jadambaa (12-4)
  • Lightweight Bout: Adrian Pang (22-9-2) vs. Roger Huerta (22-9-1)
  • Featherweight Bout: Kotetsu Boku (24-11-2) vs. Timofey Nastyukhin (10-2)
  • Featherweight Bout: Amir Khan (5-2) vs. Samir Mrabet (4-0)
  • Women’s Strawweight Bout: Michelle Nicolini (2-1) vs. Mona Samir (1-2)

 

 

Friday, 9:00pm, Spike TV

 

  • Bellator Welterweight Championship: Andrey Koreshkov (c) (19-1) vs. Douglas Lima (27-6)
  • Featherweight Bout: Noad Lahat (9-2) vs. Scott Cleve (15-5)
  • Featherweight Bout: Georgi Karakhanyan (25-6-1) vs. Kirill Medvedovsky (7-2)
  • Women’s Flyweight Bout: Karla Benitez (13-9-1) vs. Lena Ovchynnikova (10-4)

 

 

Friday 10:00pm, CBS Sports

 

  • Junior Lightweight Bout: Harmonito Dela Torre (18-0) vs. Jose Luis Araiza (31-18-2)
  • Welterweight Bout: Antonio Chaves Fernandez (7-28-4) vs. Malik Hawkins (9-0)
  • Junior Middleweight Bout: Damien Hill (4-9) vs. Skender Halili (11-1)

 

 

Friday, 10:00pm, AXS TV

 

  • Legacy FC Middleweight Championship: Rafael Lovato Jr. (c) (3-0) vs. Cortez Coleman (13-6)
  • Featherweight Bout: Justin Rader (4-2) vs. Zac Church (8-3)
  • Lightweight Bout: Derrick Adkins (8-2) vs. Manny Muro (5-2)
  • Featherweight Bout: Dan Ige (4-1) vs. JR Coughran (0-0)
  • Welterweight Bout: Braden Smith (4-1) vs. Teagan Dooley (1-0)
  • Featherweight Bout: Chris Mullins (1-0) vs, Emmanuel Rivera (4-0)
  • Lightweight Bout: Aaron McKenzie (2-0) vs. Brandon Wright (1-0)

 

 

Saturday, 4:00pm, HBO

 

  • Vacant WBA Inter-Continental Heavyweight Championship: Luis Ortiz (25-0) vs. Malik Scott (38-2-1)
  • WBA World Junior Lightweight Championship: Jason Sosa (c) (19-1-4) vs. Stephen Smith (24-2)
  • WBA World Bantamweight Championship: Jamie McDonnell (c) (28-2-1) vs. Liborio Solis (25-4-1)
  • Super Middleweight Bout: Dmitrii Chudinov (19-1-2) vs. Martin Murray (33-4-1)

 

 

Saturday, 9:00pm, Spike TV

 

  • Welterweight Bout: Danny Garcia (32-0) vs. Samuel Vargas (25-2-1)
  • Lightweight Bout: Javier Fortuna (30-1-1) vs. Omar Douglas (17-0)
  • Junior Middleweight Bout: Ionut Dan Ion (35-3) vs. Jarrett Hurd (18-0)
  • Junior Lightweight Bout: Antonio Dubose (8-1-1) vs. Titus Williams (6-0)

 

 

ufc-nyc-alvarez-vs-mcgregor-fight-poster

Saturday, 9:00pm, Pay-Per-View

 

  • UFC Lightweight Championship: Eddie Alvarez (c) (28-4) vs. Conor McGregor (20-3)
  • UFC Welterweight Championship: Tyron Woodley (c) (16-3) vs. Stephen Thompson (13-1)
  • UFC Women’s Strawweight Championship: Joanna Jedrzejczyk (c) (12-0) vs. Karolina Kowalkiewicz (10-0)
  • Middleweight Bout: Chris Weidman (13-1) vs. Yoel Romero (12-1)
  • Welterweight Bout: Donald Cerrone (31-7) vs. Kelvin Gastelum (12-2)
  • Women’s Bantamweight Bout: Miesha Tate (18-6) vs. Raquel Pennington (8-5)

More Sports

More MMA