UFC 249: Ferguson vs Gaethje Results

UFC 249: Ferguson vs Gaethje Results

MMA

UFC 249: Ferguson vs Gaethje Results

By

UFC 249: Ferguson vs Gaethje
May 9, 2020
VyStar Veterans Memorial Arena
Jacksonville, Florida

 

UFC 249: Ferguson vs Gaethje Results

 

Fight Card Ranking (strength of card on paper based on our exclusive Pound for Pound fighter rankings)

12,731 – stacked

UFC PPV cards range between 15,450-4,700 points, with an average card ranking 10,400

 

(click on fighter’s name for detailed scouting report)

(fighter ranking based on our exclusive Performance Based Ranking system – click fighter’s rank to check out the list)

 

Stream live sports and ESPN originals on ESPN+ for only $4.99 a month. Start your 7-day free trial today!

 

Main Card (PPV – 10:00 pm Eastern)

Interim Lightweight Championship:
Tony Ferguson   (25-3, #2 ranked lightweight) vs
Justin Gaethje   (21-2, #5 ranked lightweight**WINNER VIA TKO (PUNCHES) – ROUND 5 (3:39)

FIGHT & PERFORMANCE OF THE NIGHT


Bantamweight Championship:
Henry Cejudo   (15-2, #1 ranked flyweight) **WINNER VIA TKO (KNEE & PUNCHES) – ROUND 2 (4:58)
vs Dominick Cruz   (22-2, #5 ranked flyweight)


Heavyweights:
Francis Ngannou   (14-3, #3 ranked heavyweight) **WINNER VIA KO (PUNCHES) – ROUND 1 (0:20)
vs Jairzinho Rozenstruik  (10-0, #13 ranked heavyweight)


Featherweights:
Jeremy Stephens   (28-17, 1 NC, #20 ranked featherweight) vs
Calvin Kattar   (20-4, #11 ranked featherweight) **WINNER VIA TKO (ELBOWS & PUNCHES) – ROUND 2 (2:42)


Heavyweights:
Greg Hardy   (5-2, 1 NC, #32 ranked heavyweight) **WINNER VIA UNANIMOUS DECISION (30-27, 30-27, 30-27)
vs Yorgan de Castro   (6-0, #29 ranked heavyweight)

 

Prelims (ESPN – 8:00 pm Eastern)

Welterweights:
Donald ‘Cowboy’ Cerrone   (36-14, 1 NC, #25 ranked welterweight) vs Anthony Pettis   (22-10, #12 ranked welterweight) **WINNER VIA UNANIMOUS DECISION (29-28, 29-28, 29-28)


Heavyweights:
Aleksei Oleinik   (58-13-1, #7 ranked heavyweight) **WINNER VIA SPLIT DECISION (28-29, 29-28, 29-28)
vs Fabricio Werdum   (23-8-1, #6 ranked heavyweight)


Women’s Strawweights:
Carla Esparza   (15-6, #10 ranked women’s strawweight) **WINNER VIA SPLIT DECISION (27-30, 29-28, 30-27)
vs Michelle Waterson   (17-7, #6 ranked women’s strawweight)


Welterweights:
Vicente Luque   (17-7-1, #17 ranked welterweight**WINNER VIA TKO (DOCTOR STOPPAGE) – ROUND 3 (3:37)
vs Niko Price   (14-3, 1 NC, #11 ranked welterweight)

 

Early Prelims (ESPN+ – 6:30 pm Eastern)

Featherweights:
Bryce Mitchell   (12-0, #35 ranked featherweight) **WINNER VIA UNANIMOUS DECISION (30-25, 30-25, 30-24)
vs Charles Rosa   (12-3, #30 ranked featherweight)


Light Heavyweights:
Ryan Spann   (17-5, #21 ranked light heavyweight) **WINNER VIA SPLIT DECISION (29-28, 28-29, 29-28)
vs Sam Alvey   (33-13, #20 ranked light heavyweight)

 

(The MMA Manifesto is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to amazon.com)

 

More Sports

More MMA
Home