UFC Fight Night: Blaydes vs Ngannou 2 Results

UFC Fight Night: Blaydes vs Ngannou 2 Results

MMA

UFC Fight Night: Blaydes vs Ngannou 2 Results

UFC Fight Night: Blaydes vs Ngannou 2
Nov 24, 2018 
Cadillac Arena
Beijing, China

UFC Fight Night: Blaydes vs Ngannou 2 Results

(fighter ranking based on our exclusive Performance Based Ranking system – click fighter’s rank to check out the list)


Main Card (UFC Fight Pass – 6:30 am Eastern)


Heavyweights (five rounds):
Curtis Blaydes   (10-1, 1 NC, #9 ranked heavyweight)
Francis Ngannou  (11-2, #6 ranked heavyweight)**WINNER by TKO (Punches) – Round 1 (:45)

PERFORMANCE OF THE NIGHT


Heavyweights:
Alistair Overeem (43-17, 1 NC, #3 ranked heavyweight)**WINNER by TKO (Punches) – Round 1 (4:21)
Sergei Pavlovich   (12-0)


Bantamweights:
Song Yadong  (12-3, #24 ranked bantamweight)**WINNER by Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)
Vince Morales  (8-2)


Welterweights:
Li Jingliang   (15-5, #49 ranked welterweight)**WINNER by TKO (Kick and Punches) – Round 3 (4:06)
David Zawada   (16-4, #80 ranked welterweight)

PERFORMANCE OF THE NIGHT


Prelims (UFC Fight Pass – 3:15 am Eastern)


Welterweights:
Song Kenan  (13-3, #58 ranked welterweight)
Alex Morono  (14-5, #59 ranked welterweight)**WINNER by Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

FIGHT OF THE NIGHT


Women’s Flyweights:
Wu Yanan   (9-2, #24 ranked women’s flyweight)**WINNER by Submission (Armbar) – Round 1 (4:00)
Lauren Mueller  (5-0, #21 ranked women’s flyweight)


Light Heavyweights:
Wu Yaozong  (3-1, #38 ranked light heavyweight)
Rashad Coulter  (8-4, #38 ranked light heavyweight)**WINNER by Unanimous Decision (29-28, 29-28, 30-27)


Women’s Strawweights:
Weili Zhang  (17-1, #24 ranked women’s strawweight)**WINNER by Submission (Armbar) – Round 1 (3:41)
Jessica Aguilar  (20-6,  #24 ranked women’s strawweight)


Bantamweights:
Pingyuan Liu   (11-5, #48 ranked bantamweight)**WINNER by Split Decision (29-28, 28-29, 29-28)
Martin Day   (5-2)


Women’s Strawweights:
Yan Xiaonan  (9-1,   #18 ranked women’s strawweight)**WINNER by Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)
Syuri Kondo   (6-1,   #29 ranked women’s strawweight)


Middleweights:
Kevin Holland   (12-4, #43 ranked middleweight)**WINNER by Submission (RNC) – Round 3 (4:05)
John Phillips   (21-7, #43 ranked middleweight)


Bantamweights:
Su Mudaerji  (8-1)
Louis Smolka (13-5, #19 ranked bantamweight)**WINNER by Submission (Armbar) – Round 2 (2:07)


Shop Holiday Deals!

More Sports

More MMA
Home